V uredništvo smo prejeli fotografije bralke, ki nas je opozorila na nenavaden pojav na nebu. Iz poslane fotografije je namreč razvidno, da naj bi se v spodnjem Podravju na nebu izrisali oblaki v obliki ribje kosti, ki pa s seboj (očitno) ne prinašajo nič dobrega. Podobne oblake naj bi opazili že leta 2012, ko so se razprostirali na nebu nad Italijo, to pa je kasneje stresel potres z magnitudo kar 6,0 po Rihterjevi lestvici. Čeprav naj bi potres nakazovalo več indikatorjev, številni tuji mediji poročajo, da naj bi tovrstne oblake pogosto opazili na potresnih območjih. Takšni oblaki naj bi se pojavili tudi 2 do 4 dni preden strese potres. Podoben pojav so opazili v ZDA, ko so se na nebu pojavili oblaki, kasneje pa je San Diego stresel potres z magnitudo 7,2 po Rihterjevi lestvici. Podobni oblaki naj bi se na nebu izrisali, ko je streslo tudi Petrinjo.
Oblake, ki napovedujejo potres, naj bi po poročanju Indian Times, prvi pričel preučevati matematik in astronom Brihat Samhita v 6.stoletju.
Kaj nas torej čaka?
Danes sta Hrvaško sicer stresla dva potresa, zato bi bila povezava med oblaki na nebu in možnim potresom sicer možna. Nekateri seizmologi pa kljub temu trdijo, da ni znanstveno dokazane povezave med dejanskim pojavom oblakov in potresom, zato lahko gre le za teorijo.
Na spletni strani Uprave RS za zaščito in reševanje so pripravili spisek navodil, kako se pripraviti na morebiten potres ter kako ravnati ob njem.
“Poučite se o tem, da Slovenija leži na potresno nevarnem območju, poglejte, kako lahko zavarujete sebe, svojo družino in imetje pred potresi, ter družinske člane poučite o tem, kako ravnati med potresom in po njem,” so zapisali ter dodali: “Z družinskimi člani določite mesta, kjer se boste sestali po potresu, če dostop do doma ne bo mogoč in boste med potresom ločeni, na karti potresne intenzitete preverite, kakšne učinke potresov lahko pričakujete na območju, na katerem živite.”
Slovenija sicer leži na potresno nevarnem območju, zato je potrebno, da smo prebivalci podučeni o tem, kako ravnati med potresom in po njem, na spletni strani navaja uprava za zaščito in reševanje.
Najboljšo zaščito pred potresom sicer omogoča stavba, ki je bila zgrajena in kasneje vzdrževana po načelih potresno odporne gradnje. Pomembno je, da vsako gospodinjstvo določi varna mesta, kamor se ljudje med potresom lahko zatečejo. Gre za mesta pod trdnimi mizami, med podboji vrat in ob notranjih nosilnih stenah.
Med potresom se je pomembno izogibati zunanjim in predelnim stenam, dimnikom in opekam, večjim steklenim površinam, velikim omaram in mestom, od koder lahko padejo stropna razsvetljava in težki predmeti.
Kot piše uprava za zaščito in reševanje, je pomembno, da med potresom ostanete mirni, prekinete svoje dejavnosti in ustrezno ukrepate. “Med potresom ne tecite iz stavbe! Ne uporabljajte dvigala ali stopnic in ne skačite skozi okna,” so zapisali. Priporočajo tudi, da si zaščitite glavo.
V primeru, da se med potresom nahajate na prostem, se morate izogibati stavbam, zidovom, drevesom, telefonski in električni napeljavi, ulični razsvetljavi, prometni signalizaciji, daljnovodom, nadvozom, podvozom, mostovom in predorom, rečnim brežinam in obalam.
Za varnost med potresom na domu lahko med drugim poskrbite tudi tako, da omare pritrdite na steno, velike in težke predmete postavite na nižje police ter postelje umaknete od oken, predelnih sten in visokega pohištva.