Na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru že od leta 1999 izvajajo magistrski študij inženirskega oblikovanja izdelkov, ki združuje tehnična in estetska znanja. V sodobnih časih funkcija brez videza, kakor tudi videz brez funkcije, uporabnikov namreč enostavno ne zadovoljijo. Trg zahteva tehnično in estetsko dovršene izdelke.
Predstavitev študijskega programa Inženirsko oblikovanje izdelkov so na Fakulteti za strojništvo v tem študijskem letu izvedli spletno, v obliki večernih webinarjev na Tednu oblikovanja v maju 2021.
Webinarji so bili namenjeni predvsem študentom, ki nameravajo nadaljevati študij na magistrski stopnji in želijo pridobiti znanja s področja inženirskega oblikovanja, potencialnim študentom dodiplomskega izobraževanja, ki iščejo študijske programe s področja inženirskega oblikovanja, kakor tudi širši publiki, ki jo tovrstno področje zanima.
V webinarjih so bile predstavljene različne aktivnosti, povezane z izvajanjem magistrskega študijskega programa Inženirsko oblikovanje izdelkov (IOI) in študijskih smeri Oblikovanje izdelkov ter Oblikovanje tekstilij in oblačil. Na treh webinarjih so bila predstavljena tudi dela študentov dodiplomskega študijskega programa Tehnologije tekstilnega oblikovanja.
Fitnes naprava za krepitev moči in prototipi čevljev
Na ponedeljkovem webinarju so gostili študenta Denisa Štajdoharja, ki je na smeri Oblikovanje izdelkov oblikoval fitnes napravo za krepitev moči za blagovno znamko KingsBox in predstavil njen razvoj in izdelavo.
Na smeri Oblikovanje tekstilij in oblačil pa so predstavili primer povezovanja izobraževalne institucije z gospodarstvom – podjetjem Alpina. Rezultat tega sodelovanja je bila izdelava 18 prototipov čevljev, ki so jih razstavili na Mesecu oblikovanja in v Slovenskem etnografskem muzeju v Ljubljani ter na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru.
Študentje predstavili orodja, tehnike in tehnologije
Torkov in sredin večer sta bila posvečena predstavitvi specifičnih znanj s področij modeliranja, simulacij in vizualizacij izdelkov na obeh smereh. Študentje so predstavili, kako združujejo in dopolnjujejo svoja znanja ter orodja, tehnike in tehnologije, ki jih uporabljajo za modeliranje, vizualizacije in simulacije.
Bionika, ergonomija, oblačila in modni dodatki
Četrtkov večer je bil na smeri Oblikovanje izdelkov posvečen bioniki in ergonomiji. Predstavljena so bila ključna področja bionike, biomehanike in ergonomije, ki jih študenti spoznajo na svojem študiju.
Na smeri Oblikovanje tekstilij in oblačil so bila predstavljena dela študentov s področja oblikovanja in razvoja oblačil in modnih dodatkov obeh stopenj študija, dodiplomskega Tehnologije tekstilnega oblikovanja in magistrskega Inženirsko oblikovanje izdelkov.
Študenti so tabureje in blazine oblikovali z ostanki tekstilij
Predstavitev sodelovanja s podjetjem Kauch in številnih kreativnih rešitev zanj je potekala v petek. Študenti dodiplomskega študijskega programa Tehnologije tekstilnega oblikovanja so oblikovali tabureje in blazine iz ostankov tekstilij podjetja Kauch ter z različnimi manipulacijami in tehnikami preoblikovanja tekstilnih površin, ostankom tekstilij podaljšali življenjsko dobo.
Zahtevnejšo nalogo so imeli študenti magistrskega študijskega programa Inženirsko oblikovanje izdelkov, ki so za podjetje Kauch oblikovali oblazinjeno pohištvo. Na dogodku so bila predstavljena uvodna izhodišča za oblikovanje, koncepti in razvojne faze posameznih izdelkov, ki so kazali največji potencial za izdelavo.
V sklepnem delu je študentka Katarina Remic predstavila svojo pot od ideje do izvedbe svoje nagrajene kolekcije oblazinjenega pohištva, ki je vsestransko upoštevala podana izhodišča. Izbrani model je bil realiziran in bo predstavljen kot razstavni eksponat, ki čaka na prvo priložnost razstavljanja na mednarodnem trgu.
Webinarje je spremljala Virtualna razstava umetniških del študentov, ki so nastajala v okviru predmeta Estetika in semiotika.