V teh dneh na Srednji šoli za oblikovanje Maribor poteka FOMB – Festival oblikovanja Maribor. Prireditev tokrat poteka že šesto leto zapored, zaradi trenutno veljavnih ukrepov pa je v celoti preseljena na splet.
Lifestreaming in mehurček sodelujočih
Čeprav so že v prejšnjih letih uporabljali tudi lifestreaming, so se letos zaradi okoliščin preselili v izključno virtualno okolje, ki se dogaja predvsem v šoli, tam so namreč postavili oder, kjer se odvijajo dogodki. Kadar je potrebno, stvari tudi v naprej posnamejo. Tudi del svečane prireditve, ki se obeta jutri, je že pripravljen.
“Kljub temu, da letos festival poteka izključno v virtualnem okolju, se je obisk oziroma ogled celo malce povečal, kajti vsebine gledalci zdaj iščejo preko spleta in jim je lažje kliknit na povezavo kot dejansko obiskati dogodek” pove ravnateljica Srednje šole za oblikovanje, Nadja Jager Popović in nadaljuje: “Tudi iz tujine že beležimo povpraševanje za sodelovanje v prihodnjem letu.”
Kljub temu, da letos festival poteka izključno v virtualnem okolju, se je obisk oziroma ogled celo malce povečal, kajti vsebine gledalci zdaj iščejo preko spleta in jim je lažje kliknit na povezavo kot dejansko obiskati dogodek.
Tema letošnjega festivala, ki je že šesti zapovrstjo, so Svetovi in je rdeča nit za ustvarjalce, ki so se udeležili natečaja.
“Del FOMB zgodbe je tudi natečaj, ki je potekal pred festivalom in je eden ključnih dejavnikov,” pove Jager Popovićeva. “Gre za natečaj odprtega tipa. Kategorije so zastavljene glede na starost, otroci recimo pri frizurah sodelujejo z ilustracijami, v nekaterih kategorijah pa smo letos imeli celo mednarodno udeležbo iz Češke in Hrvaške.”
Da bi njihovi dijaki pridobili izkušnje, jih zaposleni na Srednji šoli za oblikovanje vključijo v dele festivala, ko je to mogoče. “Eden ključnih namenov festivala je, da vanj vključimo čim več dijakov. Ko razmere dovoljujejo, da poteka v živo, je vključenih skoraj dve tretjini dijakov celotne šole. Vodijo program, ličijo, se ukvarjajo z režijo in počnejo vse kar se da, seveda s pomočjo mentorjev. Zdaj je število bolj omejeno, imamo mehurček tehnikov, vizažistov, pazimo, da se skupine med seboj ne srečujejo,” situacijo povzame Popovićeva.
Kulturni program, zanimivi gostje in dijaki v ospredju
Na festival, ki letos poteka že šestič, vsako leto povabijo tudi zanimive goste.
“Zelo pomembna je udeležba strokovnjakov s področij, ki jih učimo. Ti predstavijo svoje delo in dosežke, predvsem z namenom, da otroci spoznajo ozadje poklica, spoznajo kako priti do uspeha. Gre za motivacijsko zgodbo, ” pove ravnateljica. Dogajanje dodatno popestrijo s kulturnim programom.
Namen festivala je, da se predstavijo naši dijaki in strokovnjaki s področij. Želimo, da jih javnost spozna in prepozna, kajti o stroki je v javnosti premalo govora. Včasih preko tega sklenejo tudi posel, svoje dijake pa predstavimo in jim s tem damo neko referenco.
Kljub temu, da so z obiskom, potekom in predstavitvami zelo zadovoljni, organizatorji računajo, da se bodo razmere prihodnje leto umirile: “Festival ni namenjen le klikanju po netu, ampak gre za stik z ljudmi, zato upam, da se prihodnje leto vseeno srečamo v živo,” pričakovanja predstavi Jager Popovićeva.