Pripravili smo strokovna izhodišča, kako skozi to zimo. Opozorili smo na implementacijski vidik, je poteze strokovne skupine na kratko povzel Mario Fafangel.

Prevladuje omikron

Prevladuje še vedno omikron in hujše oblike niso pogoste, miri Mario Fafangel, vodja posvetovalne skupine  za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Kljub temu pričakuje, da bo število obolelih v bolnišnicah začelo naraščati.

Nismo v fazi nula, ta faza za jesen in zimo ne obstaja. Ne moremo se delati, da kovid ne obstaja,” opozarja.

Ključna je precepljenost nad 60 let

Slovenija vzdržuje izredno visoko raven testiranja, zato je primerjava med državami težja. “Lahko mižimo, lahko se delamo, da omikron ne obstaja,” pove Fafangel: “Posvetovalna skupina je dala več kot 1500 ur svojega časa za strategijo, ki jo danes imamo.”

Naši strokovnjaki niso imeli težave delati brezplačno, imajo pa težavo delati zaman.

Smo v fazi ena, strategija jih zaobjema 13. “Če želimo iti mirno skozi to jesen in zimo, moramo zaščititi najbolj ranljive. To pomeni cepiti vse nad 60 let.” Ob tem se je še zahvalil vsem tistim, ki so starejši in so se že cepili in pozval vse tiste, ki tega še niso storili, naj ne odlašajo: “Vsi nad 60 let se cepite še danes, ne čakat.”

Veliko je priporočil, ki so priporočila, niso pa obvezna. Kljub temu meni, da jih velja upoštevati: sem sodijo maske v javnem prevozu, v zaprtih prostorih in podobno.

Na način upoštevanja priporočil bomo reševali življenja in ne bomo preobremenili zdravstvenega sistema, še meni Fafangel.

Izpostavil je še, da je za osnovno cepivo najpomembnejša vuhanska različica, prilagojena cepiva pa za prvo imunizacijo niso primerna. Ta so primerna le za poživitveni odmerek, zato naj tisti, ki se še sploh niso cepili, nikar ne čakajo na najnovejše različice.

Ob priložnosti ni pozabil na zahvalo strokovni skupini, ki posebno pozornost posveča precepljenosti v domovih starejših in dostopnosti cepljenja za vse.