Razprava o 19. členu zakona o nalezljivih boleznih na novo opredeljuje pojem karantene ob nalezljivih boleznih. Prejšnji zakon ja karanteno predvidel kot institucijo za zaščito ljudi pred najhujšimi boleznimi. Gre za tiste, kjer je smrtnost od 40 – 90 %. Zaščita populacije pred boleznijo, za katero je le 50 % možnosti, da jo posameznik preživi, je bila smiselna in samoumevna.
Nedavna politična razprava v ničemer ni spominjala na strokovno, z dokazi podprto diskusijo, svari Dr. Sabina Senčar, ki je bila edina predstavnica stroke na razpravi in je vsebino povzela v objavi na spletni strani Iniciativa slovenskih zdravnikov.
Po novem zakonu o bolezni, karanteni in epidemiji odloča politika
A v novem zakonu je ukrep karantene (odvzema svobode) predviden za vse bolezni katere se minister za zdravje, torej vlada, odloči, da to razglasi.
Dr Sabina Senčar, ki se je razprave udeležila kot edina zdravnica, je nad novim zakonom zgrožena in opozarja, da bo po novem odločevalec izključno politika: “Politika bo določila, katera bo nadbolezen, ki se ji bodo vse ostale bolezni podredile, ali kot se je izrazil dr. Rozman: »Kateri virus je trenutno največji igralec«. Kaj je »visoko rizični stik«, bo povedala politika in ne z dokazi podprta medicina. Če jim bo ustrezalo, bo virus skakal, lebdel, se držal skodelic za kavo ali pa se bo prenašal z načinom spolnega kontakta. Zdravniku ne bo potrebno vedeti kaj več od tega, kar mu bo naročila vlada.”
Politika bo določila, katera bo nadbolezen, ki se ji bodo vse ostale bolezni podredile, ali kot se je izrazil dr. Rozman: »Kateri virus je trenutno največji igralec.
O karanteni bo odločala tudi policija
Napotitve v karanteno na domu in nadzor nad njenim izvajanjem ne bo več odrejal NIJZ (ki je mimogrede prav tako odvisna, državna institucija), pač pa tudi policija in odrejena bo lahko tudi »na druge načine«. Pri tem je potrebno poudariti, da nikjer ni opredeljeno, kaj ti drugi načini sploh so.
Zapis dr. Senčarjeve je v celoti dostopen TUKAJ.