Slovenija

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

Uredništvo , 12.07.21 ob 15:19 | Čas branja: 2 min

Državni svetniki so izglasovali veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih. Državni zbor bo tako o tem odločal še enkrat.

Državni svet izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih

Državni svet je na današnji izredni seji izglasoval veto na novelo zakona o nalezljivih boleznih. 18 svetnikov je glasovalo za, 13 pa proti predlogu odložilnega veta.

Po izglasovanju odložilnega veta bo moral državni zbor ob ponovnem odločanju zakon podpreti z najmanj 46 poslanskimi glasovi.

Z novelo zakona o nalezljivih boleznih je želela vlada uresničiti odločbo ustavnega sodišča, da so nekateri deli zakona, povezani z ukrepi ob epidemiji, neustavni.

Foto: Državni svet, Twitter

Preširoka pooblastila vladi?

Skupina državnih svetnikov s prvopodpisanim Bogomirjem Vnučcem je predlog za odločanje o odložilnem vetu na zakona vložila, ker so želeli pospešiti uveljavitev omenjenih zakonov.

V današnji razpravi o zakonu o nalezljivih boleznih je bilo slišati več pozivov, da državnemu zboru dajo možnost za ponovni premislek, razpravo ter priložnost, da najdejo boljšo rešitev. Največ kritik je namreč letelo na preširoka pooblastila vladi pri sprejemanju ukrepov za obvladovanje širjenja nalezljivih boleznih.

Državni svetniki pa niso izglasovali veta na zakon o nujnih ukrepih v zdravstvu, poroča STA.

Kaj je predlagala nova novela?

Spomnimo. Nova novela zakona o nalezljivih boleznih (ZNB) je predlagala, da se bolezen covid-19 uvrsti med vse ostale nalezljive bolezni, ki so naštete v 8. členu ZNB, za katere se uporabljajo vsi splošni in posebni preventivni ukrepi iz tega zakona. V tem členu se na novo določa Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ) kot predlagatelja, na čigar predlog lahko vlada ob pojavu nevarnosti drugih nalezljivih bolezni odloči, da se zanje uporabijo ukrepi iz tega zakona.

Torej po novem predlagatelj naj ne bi bila več medicinska stroka, temveč NIJZ, ki je odvisna, državna institucija, ki deluje v skladu z interesi vsakokratne politike oz. oblasti. Predlagane spremembe vladi dajejo pravico:

  • odrediti predložitev dokazil o zdravstvenem statusu (gibanje sme pogojevati s cepilnimi potnimi listi in covid potrdili)
  • omejiti ali prepovedati gibanje
  • omejiti ali prepovedati zbiranje (sem sodi tudi zaprtje šol)
  • omejiti promet posameznih vrst blaga
  • zakonsko odrediti nošenje maske, razkuževanje, distanco

Pravna stroka trdi, da je bil dosedanji inšpekcijski nadzor nezakonit. Da temu odslej več ne bi bilo tako, je v obravnavi tudi novi, 46.a člen ZNB, ki določa, da naj bi imel zdravstveni inšpektor pravico in dolžnost ne leprepovedati gibanje osebam, za katere se ugotovi ali sumi, da so zbolele (in se jim odredi ukrep izolacije), temveč da naj bi lahko tudi omejil gibanje takim osebam, kar pomeni, da bi lahko odrejali tudi ukrep karantene.