Ministrstvo za zdravje je skupaj s številnimi strokovnimi predstavniki predstavnikom sedme sile predstavilo ključne spremembe v predlagani noveli Zakona o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. Te bi prinesle uskladitev nacionalne zakonodaje s pravnim redom Evropske Unije, poleg tega pa v slovenski pravni red prenašajo tudi najnovejšo – in to strožjo – evropsko direktivo glede ogrevanih tobačnih izdelkov, poroča portal 24ur.
Po novem tako tudi ogrevani tobačni izdelki ne bodo smeli imeti značilne arome (npr. aroma mentola, sadja, vanilije, začimb, zelišč), kot to že zdaj velja za običajne cigarete in tobak za zvijanje. “Arome v tobačnih in povezanih izdelkih povečajo njihovo privlačnost. Zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti in povečujejo pripravljenost poskusiti izdelek, naredijo ga prijetnejšega za uporabo, kar olajša začetek in nadaljevanje uporabe. Zaradi privlačnih arom so elektronske cigarete lahko napačno zaznane kot manj škodljive od klasičnih cigaret ali celo kot neškodljive,” opozarjajo na ministrstvu za zdravje po navedbah 24ur.
Odstotek kadilcev se znižuje
V Sloveniji se odstotek kadilcev med odraslimi in mladostniki znižuje, kar je odraz uvajanja učinkovitih ukrepov nadzora nad tobakom in izvajanja preventivnih programov, pravijo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.
Vesna Marinko z direktorata za javno zdravje na zdravstvenem ministrstvu je za portal 24ur dejala, da so podporo predlaganim spremembam, ki bodo v javni razpravi še do 31. marca, že dobili od NIJZ, številnih strokovnih inštitucij, nevladnih organizacij, Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano (NLZOH), ministrstva za izobraževanje, Olimpijskega komiteja Slovenije. Med nasprotniki pa se je jim oglasilo največ kadilcev, uporabnikov tobačnih in povezanih izdelkov ter prodajalcev. Do začetka tega tedna so dobili 70 odzivov, od tega jih je bilo 52 pozitivnih.
Na embalaži ogrevanih tobačnih izdelkov bodo po predlogu novele zakona natisnjena zdravstvena opozorila s fotografijami (enako kot na cigaretnih škatlicah) in s številko za opuščanje kajenja 080 2777.
Postopoma nameravajo uvesti tudi prepoved kadilnic. V Sloveniji jih imamo 120. “Največ kršitev zdravstvenega inšpektorata na področju tobačne zakonodaje je ugotovljenih prav pri kadilnicah, skoraj polovica. Danes je kadilnica lokal v lokalu. Nosi se hrana, nosi se pijača. Tudi tisti, ki ne kadijo, so dejansko potem izpostavljeni temu tobačnemu dimu, pasivno kajenje pa vpliva na različne bolezni pri ljudeh. Nobena ventilacijska naprava ali prezračevanje ne more zaščititi ne nekadilcev, ki so izpostavljeni dimu, ne samega osebja, ki čisti te kadilnice. S tem predlogom želimo zaščititi zaposlene, ki delajo v teh obratih, ki imajo kadilnice,” je Marinkova dejala v pogovoru za 24ur.
Tudi če bo omenjena novela zakona sprejeta, se njeni podporniki ne nameravajo ustaviti in bodo prizadevanja nadaljevali. Okolja brez tobaka si želijo razširiti tudi na polodprte in odprte prostore. Posebej je izpostavila tudi število prodajnih mest: “To zelo vpliva na to, da so tobačni in drugi izdelki res močno dostopni. Teh mest je pri nas 6000, kar je ogromno. Če imamo na približno 300 prebivalcev, starih 15 let in več, eno prodajno mesto teh izdelkov, mislim, da so bolj dostopni kot običajni izdelki, kot sta recimo kruh in mleko. Tobačni izdelki so dovoljeni za prodajo na vseh vrstah prodajnih mest in mislim, da bo to eden ključnih ukrepov, ki se ga bomo morali lotiti,” je zatrdila sogovornica za 24ur in dodala, da so nekatere države na tem področju že ukrepale.
Predvidene višje cene
“Podatki kažejo, da smo med evropskimi državami dejansko na repu pri cenah, tudi če primerjave naredimo na osnovi kupne moč prebivalcev. Ravno visoke cene, ki jih reguliramo skozi zviševanje trošarin, so ključni dejavnik oziroma ukrep, ki zmanjšuje uporabo tako tobačnih kot povezanih izdelkov. Zato je zaskrbljujoče, da pravzaprav že vsa ta leta, ko opozarjamo na to, da je treba cene spremeniti, ni odziva. Kljub temu, da hkrati opozarjamo, da bo taka sprememba povečala prilive v državno blagajno,” je izpostavila.
Predlog razširjenih sankcij za posameznike:
– 125 evrov, če kadi tam, kjer je prepovedano,
– 125 evrov, če uvaža tobačne in povezane izdelke iz tretjih držav,
– 3.000–5.000 evrov, če oglašuje ali promovira izdelke, vključno z brezplačnim ponujanjem izdelkov,
– 3.000–5.000 evrov, če prodaja ali daje na trg tobak, tobačne in povezane izdelke,
– poleg globe možnost odvzema izdelkov, ki so predmet prekrška.
Eden izmed očitkov nasprotnikov ukrepov omejevanja tobačnih in povezanih izdelkov pa je, da se bo v tem primeru (še bolj) razmahnil črni trg, še poroča 24ur.