Nasilje nad ženskami je velik družbeni problem, ki zahteva resen odziv družbe, politike in medijev, saj je na žalost vedno pogostejše. Na Ministrstvu za pravosodje so zato napovedali, da se bodo jeseni lotili sprememb kazenskega zakonika, kjer se bodo med drugim posvetili tudi nasilju nad ženskami. Natančneje so povedali, da mora posebno hudo kaznivo dejanje femicida opredeliti tudi kazenski zakonik (KZ). V Sloveniji letno obravnavajo od pet do sedem tovrstnih intimnopartnerskih zločinov, ki so najpogostejši vzrok nasilne smrti žensk. Med pandemijo in po njej se je ta številka še zvišala, lani smo imeli kar dvanajst takih primerov.

Kazenski zakonik čaka več sprememb in dopolnitev, bodo zločinci dlje v zaporu?

Na Ministrstvu za pravosodje jeseni načrtujejo začetek dela pri pripravi sprememb in dopolnitev Kazenskega zakonika, v okviru katerih bo ministrica dr. Dominika Švarc Pipan v izhodišču predlagala tudi spremembe na področju opredelitve umora ženske s strani intimnega partnerja oziroma tako imenovanega femicida. Kot je ministrica javno že povedala, gre za naraščajoč in zaskrbljujoč trend, nasilje nad ženskami nasploh pa je v Sloveniji vse bolj resen in množičen pojav, ki se mora odraziti tudi v sporočilnosti KZ kot posebno hudo kaznivo dejanje.

Kot navajajo na ministrstvu, je bilo primerov femicida v zadnjem letu že 12, vsaka peta ženska pa je izpostavljena nasilju doma ali spolnemu nasilju.

Na ministrstvu pa opozarjajo, da je vnos novega kaznivega dejanja v kazenski zakonik le del sistema, ki mora delovati v smeri preprečevanja tovrstnih dejanj.

Femicid je opredeljen na več načinov. V prvi vrsti gre za umore, katerih žrtve so ženske. Evropski inštitut za enakost spolov ga definira kot pobijanje žensk zaradi njihovega spola, kar vključuje umor ženske kot posledico partnerskega nasilja, ubijanje žensk v imenu tako imenovane časti, ciljno usmerjeno pobijanje žensk ter primere umorov žensk, povezane z organiziranim kriminalom in trgovino z ženskami ter dekleti. Statistična definicija pa pojem opredeljuje kot umor ženske, ki ga povzroči intimni partner, ter smrt ženske kot posledico za ženske škodljive prakse.

Kot je opozarjajo iz Društva SOS telefon, je nasilje nad ženskami večplasten družbeni problem, ki ne pozna ne geografskih, ne kulturnih, ne ekonomskih meja. Najhujši izid je spolno specifično nasilje femicid, torej zločin, ko oseba izgubi življenje zaradi lastnega spola. Zaradi slednjega ženske sicer največkrat izgubijo življenje.

Večina femicidov je sicer posledica predhodnega intimnopartnerskega nasilja. Raziskave kažejo, da kar v dveh tretjinah primerov nasilje v družini oz. nasilje nad ženskami ni bilo prijavljeno, v eni tretjini femicidov pa je storilec kršil prepoved približevanja. Na ministrstvu so si zato zadali dva cilja, in sicer krepitev ničelne tolerance v družbi, politiki in medijih do nasilja v družini oz. nasilja nad ženskami ter krepitev učinkovitosti ukrepanja, da se zaščiti žrtve, ustrezno ukrepa zoper storilce in žrtvam povrne varnost in dostojanstvo.

Kakšne kazni sedaj dobijo tisti, ki naredijo femicid?

Ker femicid v KZ še ni opredeljen, se tovrsten zločin obravnava kot uboj ali umor. Kaznivo dejanje uboj (opredeljen v 115. členu KZ-1) določa, da se z zaporom od petih do 15 let kaznuje tistega, ki komu vzame življenje, kaznivo dejanje umor (opredeljen v 116. členu KZ-1) pa določa, da se kaznuje z zaporom najmanj 15 let tistega, ki koga umori tako, da mu na primer vzame življenje na grozovit ali zahrbten način, iz morilske sle ali brezobzirnega maščevanja, zaradi kršitve enakopravnosti ali iz kakšnih drugih nizkotnih nagibov.

Lahko pa gre tudi za kaznivo dejanje uboj na mah (opredeljen v 117. členu KZ-1), pri katerem storilcu, ki koga ubije na mah, ker ga je brez njegove krivde z napadom ali hudimi žalitvami močno razdražil, grozi zaporna kazen od enega do 10 let.

Na Ministrstvu za pravosodje ob tem pojasnjujejo, da slovenska sodišča za večino kaznivih dejanj v pretežnem delu primerov izrekajo kazni, ki so bližje spodnji meji predpisane kazni za določeno kaznivo dejanje. Tako je na primer v zadnjem času v zvezi s kaznivimi dejanji zoper spolno nedotakljivost pokazala tudi Analiza kaznovalne politike pri spolni kriminaliteti, ki jo je opravil Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.

V zvezi s predvidenimi spremembami načrtujemo široko strokovno usklajevanje; kot že omenjeno, pa se bomo sprememb Kazenskega zakonika lotili jeseni,” so nam še povedali.

Lani poskus uboja 20-letnice pretresel tudi Maribor

En izmed najbolj odmevnih zločinov nad ženskami pri nas je bil poskus uboja 20-letnice v mariborskem parku. 23-letni Luka Gašparič je grozljiv napad s sekiro in nožem v mestnem parku v Maribor zagrešil septembra, poskus uboja ali umora pa bi mu najbrž tudi uspel, če ne bi vpitje žrtve doseglo policijske patrulje, ki je bila na obhodu parka, ter mlajše ženske in moškega, ki sta krike bolečine slišala vse do študentskega naselja ob Tyrševi ulici.

Pol leta po brutalnem napadu je mariborsko okrožno sodišče vložilo obtožnico zaradi poskusa umora zoper 23-letnega Luko Gašpariča. Obtožnico je spisal vodja mariborskega tožilstva Darko Simonič, ki je prepričan, da je Gašparič dekle, v katero je bil zagledan, hotel umoriti.

Obdolženi je oškodovanko večkrat zabodel v trebuh, jo porezal po obrazu, ušesu, udaril v glavo in ji s kuhinjsko sekiro odsekal palec, na napad pa se je dobro pripravil, saj je med izživljanjem nad dekletom nosil rokavice, očitno z namenom, da bi zabrisal svoje sledi. Po dejanju je kraj dogodka zapustil, a se je pozneje vrnil v park po pozabljen nahrbtnik. Preiskovalci in tožilstvo so prepričani, da je nazaj prišel predvsem zato, da bi se prepričal, ali je dejanje dokončal.

Gašparič je v priporu, ne ve pa se še, kakšno kazen bo dobil. Tovrsten zločin sicer v KZ ne bi bil definiran kot femicid, saj storilec in žrtev nista bila v intimni zvezi. Upamo pa lahko, da bo se bodo spremembe dotaknile tudi tovrstnih primerov, saj so ženske prepogosto tudi žrtve s strani moških, ki jih zalezujejo, kot je bilo tudi v tem primeru, ko je 20-letnica odklonila zvezo z osebo, ki jo je nato hladnokrvno napadla.