V Sloveniji trenutno svetujejo cepljenje otrok, starejših od 12 let s cepivom Pfizer, kar je trenutno dovoljeno. Medtem pa je Svetovna zdravstvena organizacija na svoji spletni strani glede cepljenja otrok zadržana. Otroke za zdaj poziva predvsem k preventivnim ukrepom.
Odziv pod pričakovanjem
Kljub temu, da pri nas cepljenje otrok, ki so starejši od 12 let, strokovna skupina priporoča, v prvih dneh od kar je stekla kampanja, interesa ni veliko. “Interes za cepljenje je slab. V Mariboru imamo 10.000 otrok v starosti med 12 in 16 let in, če želimo doseči 60% precepljenost, bi jih torej morali cepiti 6.000,” je po prvem dnevu cepljenja, ko se je v Mariboru cepilo le 177 otrok, pojasnil Jernej Završnik, direktor ZD Maribor. Tudi sicer zanimanja za cepljenje med otroci in mladostniki še vedno ni veliko, po podatkih COVID Sledilnika se je za cepljenje odločil le odstotek in pol otrok.
Tudi sicer zanimanja za cepljenje med otroci in mladostniki še vedno ni veliko, po podatkih COVID Sledilnika se je za cepljenje odločil le odstotek in pol otrok.
Primerno le v primeru povišanega tveganja
Učinek cepiv zoper Covid -19 so najprej testirali na odraslih, glede na informacije na spletni strani Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) pa je bila krajša raziskava izpeljana na skupini mladih, starih 16 let. Raziskave o vplivu cepiva na otroke, ki so mlajši od 16 let, za zdaj niso objavljene. Strateška skupina strokovnjakov WHO je sklenila, da je za starejše od 12 let primerno cepivo Pfizer/Biontech, vendar ga priporoča le v nekaterih primerih.
“Otrokom, ki so stari od 12 do 15 let in zanje obstaja višje tveganje, da bi zboleli za hujšo obliko bolezni Covid – 19, se to cepivo sme ponuditi skupaj z drugimi prioritetnimi skupinami, so ocenili v tej strateški skupini. Ker raziskave o vplivu cepiva še potekajo, bo WHO priporočila posodobila, ko bo dokazi ali epidemiološke razmere to dovoljevale,” so zapisali na svoji spletni strani.
Otrokom, ki so stari od 12 do 15 let in zanje obstaja višje tveganje, da bi zboleli za hujšo obliko bolezni Covid – 19, se to cepivo sme ponuditi skupaj z drugimi prioritetnimi skupinami, so ocenili v tej strateški skupini.
Po poročanju agencije Reuters pa je farmacevtsko podjetje Pfizer pred kratkim najavilo pričetek študije vpliva cepiva na otroke, stare od 5 – 11 let ter od 6 mesecev do 5 let. Po poročanju agencije naj bi dozo cepiva primerno zmanjšali na 10 mikrogramov prvo skupino (5l – 11l) ter tri mikrograme za najmlajše (6m – 5l). Rezultate pričakujejo pred koncem leta, ko bodo predvidoma zaprosili za takojšnjo odobritev.
Poklukarjevo vabilo šolarjem
V Sloveniji medtem strokovna skupina kljub nizkemu interesu cepljenje otrok priporoča. S priporočilom WHO so sicer seznanjeni, vodja strokovne skupine za cepljenje Bojana Beović pa je za Televizijo Slovenija sporočila, da bodo to priporočilo zagotovo obravnavali in poiskali vse mogoče vire in razlage, ki so podlaga tej odločitvi. Za zdaj pa ne vidi razloga, da bi ustavili cepljenje otrok.
Pred dnevi je na osnovne in glasbene šole s strani Ministrstva za zdravje prispelo zaprosilo s pripetim vabilom na cepljenje, pod katerega je podpisan minister Poklukar. Med drugim je zapisal: “S skupnim trudom in ozaveščenostjo je precepljenost vsak dan višja. Navsezadnje je to edina pot, da virus zajezimo. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da je cepljenje mlajših enako pomembno kot cepljenje odraslih. Res je, da mladostniki relativno manj pogosto zbolevate, a vendarle je tudi med vami hitrost širjenja okužbe enaka kot pri odraslih. Zato vas prosim, spoštovane učenke in učenci ter dijakinje in dijaki, da se čim prej cepite s cepivom Pfizer, ki je na voljo za mlade od 12. leta dalje.”
Nekateri ravnatelji osnovnih, srednjih in glasbenih šol so vabilo že posredovali staršem učencev, kar je dvignilo precej prahu.