V prihodnjem tednu se bo začelo prednostno cepljenje zaposlenih v vzgojno-izobraževalnih ustanovah, najprej za zaposlene, ki so starejši od 50 let, nato pa za vse preostale. Ministrica Simona Kustec je z ministrom za zdravje Janezom Poklukarjem šolam, zdravstvenim domovom in županom posredovala skupno prošnjo za polno sodelovanje in pomoč pri izvedbi tega obsežnega, osrednjega prednostnega nacionalnega projekta ta hip v boju proti virusu.

“Vsi skupaj se zavedamo, da je cepljenje izjemnega pomena, zato vas vljudno prosiva za vaše polno sodelovanje pri izvedbi tega obsežnega nacionalnega projekta. Z uspešno izvedenim hitrim testiranjem zaposlenih v vzgoji in izobraževanju ste pokazali sposobnost učinkovitega povezovanja. Ste primer dobre prakse sodelovanja med različnimi javnimi službami, kar je v boju proti epidemiji ključnega pomena,” sta v pismu ravnateljem, ravnateljicam, direktorjem zavodov in županom zapisala ministra Kustečeva in Poklukar.

Kot dodajata, je skupna prioriteta zagotavljanje izobraževanja v šolah, zato se moramo skupaj potruditi, da bo to mogoče. “Cepljenje bo omogočilo, da bodo otroci lahko normalno hodili v šolo, prav tako pa bomo pomembno razbremenili točke, kjer se izvaja hitro testiranje. Šolnikom se namreč ne bo potrebno več tedensko testirati, ker se zaščita razvije tri tedne po prvem odmerku cepiva,” sta zapisala ministra.

Zaposleni bi testiranje bolje sprejeli, če bi bili podatki bolj verodostojni

Sindikat vzgoje, izobraževanja znanosti in kulture (SVIZ) je že konec januarja a v sporočilu za javnost izpostavil, da bi s testiranjem s pomočjo mobilnih enot na delovnem mestu in v delovnem času zaposlenih v vrtcih in šolah olajšali marsikatero težavo in tudi zmanjšali nezadovoljstvo, ki se pojavlja med testiranimi.

“Del nezadovoljstva izhaja iz tega, da morajo zaposleni na izvedbo testiranj prihajati tudi ob koncih tedna ali za praznik, na testiranje pa v zdajšnjih še zimskih vremenskih razmerah nemalokrat čakati daljši čas zunaj v dežju in mrazu. Dodatno nelagodje vnašajo informacije o (ne)zanesljivosti testov in posledično vprašanje kredibilnosti celotnega procesa testiranj. Primeri nekaterih testiranj vzgojiteljev in učiteljev v zadnjih dneh so razgalili ne le neverodostojnost rezultatov ob uporabi hitrih testov sumljive kakovosti, temveč tudi široke posledice ob lažno pozitivnih testih za vse vključene v vzgojno-izobraževalni proces (odpovedovanje pouka, težave z obveščanjem staršev, ki morajo za naslednji dan poskrbeti za varstvo svojih otrok, napotovanje zaposlenih, otrok in staršev v izolacijo oziroma karanteno, opravljanje dodatnih PCR testov …),” so tedaj izpostavili.

Večina testiranju in cepljenju ne nasprotuje

Medtem ko velika večina – ne le sindikalnih zaupnic in zaupnikov, pač pa tudi vseh zaposlenih v slovenskih vrtcih in šolah – testiranju ne nasprotuje, pa praktično vsi izpostavljajo, da bi moralo biti le-to opravljeno s kakovostnimi, varnimi in zanesljivejšimi testi ter na manj invaziven način, so še pojasnili.

“Slovenski izobraževalke in izobraževalci so doslej izkazali visoko stopnjo odgovornosti in pripravljenosti za to, da se vrtci in šole znova varno odprejo, tudi z odhajanjem na testiranje v prostem času in na račun zapostavljanja lastnih družin. Oblast medtem s podcenjevalno retoriko in nezaupanjem uzakonjuje obvezno testiranje ter zahteva brezkritično spoštovanje vsega zapovedanega, a hkrati sama ne zna, ne zmore ali noče zaposlenim zagotoviti temeljnih varnostnih elementov, denimo kakovostnih testov, ustreznih mask, pleksi pregrad, prezračevalnikov zraka,” so še dodali.

Ob pričakovanem številčnejšem vračanju v šole ter posledično še množičnejšem testiranju zaposlenih v vzgoji in izobraževanju bi morala Vlada RS po njihovem mnenju razmisliti tudi o predlogih epidemiologov, ki so množično testiranje odsvetovali in zagovarjajo široko dostopnost testiranja za šolnike, kadarkoli bi se ti zanj odločili. Tudi podatki, ki jih je SVIZ zbral med svojimi sindikalnimi zaupnicami in zaupniki, jasno kažejo, da velika večina podpira prostovoljno testiranje, obenem pa bi se bilo skoraj tri četrtine tistih, ki sicer testiranje zavračajo, pripravljenih testirati, če bi bil odvzem brisa prijaznejši in manj invaziven.

SVIZ poudarja, da zagovarja zgolj cepljenje na temelju prostovoljne odločitve posameznika za to in da nikakor ne bo pristal na kakršnokoli možnosti pogojevanja z ohranitvijo delovnega mesta le ob predhodnem cepljenju.

Ob napovedi nacionalne koordinatorice programa cepljenja z NIJZ, da naj bi bili v prednostni skupini za cepljenje zaposleni na področju vzgoje in izobraževanja, SVIZ izpostavlja, da je takšno rešitev sindikat predlagal že v začetku lanskega decembra ob prvih napovedih dobave cepiv. Je pa SVIZ takrat poudaril, da zagovarja zgolj cepljenje na temelju prostovoljne odločitve posameznika za to in da nikakor ne bo pristal na kakršnokoli možnosti pogojevanja z ohranitvijo delovnega mesta le ob predhodnem cepljenju. Da bo cepljenje za vse prostovoljno in brezplačno, so sindikatu zagotovili tudi iz kabineta predsednika vlade s posebnim dopisom 7. decembra lani.

Štrukelj: Potreben bi bil kvalificiran nastop ministrice za šolstvo

Koj je za naš medij pojasnil Branimir Štrukelj, glavni tajnik SVIZ-a, se pri napovedanem cepljenju ponavlja stara zgodba, ki smo ji že bili priča pri testiranju. “Iz ministrstva za šolstvo ni navodil, vse se odvija bistveno prepozno, ni odnosa in informacij. Ne vemo, kaj to pomeni in kako bo cepljenje potekalo, porajajo se številna vprašanja. Kaj bo z nadomeščanji, če bo cepljenje med poukom, sprašujemo se o kakovosti različnih cepiv, zaradi česar prihaja do pomislekov,” pove Štrukelj, ki meni, da bi bil potreben kvalificiran nastop ministrice za šolstvo, ki bi morala podati jasne informacije. Cepljenje je sicer po njegovih besedah eden najpomembnejših elementov pri obvladovanju epidemije, a mora temeljiti na prostovoljni odločitvi.

Z ministrstva za šolstvo ni navodil, vse se odvija bistveno prepozno, ni odnosa in informacij. Ne vemo, kaj to pomeni in kako bo cepljenje potekalo, porajajo se številna vprašanja. Kaj bo z nadomeščanji, če bo cepljenje med poukom, sprašujemo se o kakovosti različnih cepiv, zaradi česar prihaja do pomislekov.

Iz terena sicer po njegovih informacijah prihajajo različni odzivi na cepljenje. Ponekod je delež zainteresiranih tudi 80 odstoten, drugje zgolj 20, pozna se vpliv lokalnih nasprotnikov cepljenja, ki imajo v določenih koncih države večji vpliv. Sam sicer pričakuje, da bi se za cepljenje moralo odločiti vsaj 50 odstotov zaposlenih v vzgoji in izobraževanju, kar bo manj, bo po njegovem razočaranje.

Šolniki trenutno sporočajo število zainteresiranih za cepljenje

V marcu bo podatkih vlade v Slovenijo prišlo okoli 266.000 odmerkov cepiva, približno 18 odstotkov oziroma 44.000 jih je predvidenih za Maribor. V enem tednu bo treba cepiti okoli 10.000 ljudi. Cepljenje poteka v univerzitetnem športnem centru, kjer je vzpostavljenih deset cepilnih mest. Na enem cepilnem mestu je v 12 urah možno cepiti po 300 ljudi oziroma skupaj 3000, v šestih dneh tedna je to 18.000 oseb, so navedli.

V marcu v Slovenijo prišlo okoli 266.000 odmerkov cepiva, približno 18 odstotkov oziroma 44.000 jih je predvidenih za Maribor. V enem tednu bo treba cepiti okoli 10.000 ljudi.

Cepivo AstraZenece je na osnovi registracije namenjeno osebam pod 65 let, zato starejših nad to mejo ni možno cepiti, čeprav so v strategiji cepljenja v prioritetnih skupinah. Zato je Zdravstveni dom (ZD) Maribor začel pozivati prvo skupino zaposlenih v kritični infrastrukturi, to je šolnike, da naj sporočijo število zainteresiranih za cepljenje.

ZD Maribor vsak dan izvaja tudi hitro testiranje, pokrivajo 50 šol z mobilnimi ekipami. V ustanovi je zaposlenih 1020 ljudi, pri vseh dejavnostih sodeluje celoten kolektiv doma.

Pred šolniki na vrsti še diplomati in uslužbenci ministrstev, ki potujejo v tujino

Za prevzem cepiv, njihovo prepakiranje, dostavo in pobiranje ostankov bo po njegovih besedah poskrbela koncesionarska družba Salus, ki zagotavlja tudi ustrezne skladiščne prostore. Skladiščili bi lahko tudi že vnaprej prispela cepiva, ki še čakajo na soglasje Eme, je pred dnevi napovedal Jelko Kacin. Pogodba do konca letošnjega leta po njegovih navedbah znaša manj kot milijon evrov. Ponudnika so izbrali na podlagi poziva Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ), in sicer je bila to edina družba, ki je imela vsa soglasja, je pojasnil.

Kjer so dobro organizirani, bodo dobili cepiva, kolikor je le mogoče. Če pa bomo ugotovili, da v kaki statistični regiji ali na cepilnem mestu pri kategorijah časovno zaostajajo, bomo pač morali ukrepati.

Cepiva bodo kot doslej na cepilna mesta razdeljevali glede na povpraševanje, saj ne želijo, da neporabljeno cepivo stoji na cepilnih mestih. “Kjer so dobro organizirani, bodo dobili cepiva, kolikor je le mogoče. Če pa bomo ugotovili, da v kaki statistični regiji ali na cepilnem mestu pri kategorijah časovno zaostajajo, bomo pač morali ukrepati,” je še dejal Kacin in pojasnil, da so cepilna mesta v pristojnosti ministrstva za zdravje.

Po posodobljeni strategiji cepljenja, ki jo je vlada sprejela prejšnji torek, so še pred šolniki na vrsti tudi diplomati in uslužbenci ministrstev, ki potujejo v tujino zaradi predsedovanja svetu EU. Ti bodo po Kacinovih napovedih zdaj prav tako prišli na vrsto, ampak ti ne bodo obremenjevali osnovnega zdravstva, saj se bodo dogovorili za njihovo cepljenje na Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana ali na NIJZ.

Epidemiološko stanje v vrtcih in šolah je pod nadzorom

Epidemiološko stanje v vrtcih in šolah je bilo sicer v zadnjih dneh stabilno, vsi zavodi tekoče sporočajo podatke o pozitivnih covid primerih ugotovljenih na testiranjih. Zadnji podatki, na dan 2. marec, ki jih v posebno aplikacijo dnevno sporočajo ravnateljice in ravnatelji, kažejo, da je bilo v vrtcih po državi prisotnih 79 odstotkov otrok, 83 odstotkov zaposlenih, v osnovnih šolah 90 odstotkov učencev in prav toliko zaposlenih, v srednjih šolah 85 odstotkov dijakov zaključnih letnikov.

Odstotek vseh aktivnih okužb v vrtcih, osnovnih in srednjih šolah je 0,16 odstotka, v karanteni je en odstotek otrok v državi, in sicer 56 oddelkov v predšolski vzgoji, 85 oddelkov v osnovnih šolah in 14 v srednjih, je pred dnevi na tiskovni konferenci povedala ministrica Simona Kustec.