Večina starejših v Sloveniji si želi preživeti starost doma, v svojih lastnih gospodinjstvih. Odhod v dom za starejše je v veliki večini primerov izhod v sili, ko doma ni več moč zagotavljati dovolj pomoči. Upokojene strokovnjakinje Slovenske filantropije in Zveze društev upokojencev Slovenije so leta 1995 pričele razvijati projekt medsebojne pomoči starejših, da bi lahko čim dlje ostali v domači oskrbi. V sedanji obliki projekt, imenovan Starejši za starejše teče od leta 2004. Vanj je v letošnjem letu vključenih 2 tisoč 870 prostovoljcev na terenu iz 276 društev upokojencev.

Pokrovitelj in še vedno gonilo projekta je Zveza društev upokojencev Slovenije (ZDUS). Njihova ocena je, da z obiskovanjem starejših na domu prostovoljci posredno prispevajo k njihovemu boljšemu počutju in zdravju. S tem do neke mere razbremenjujejo tudi zdravstvo, socialo, občine in svojce starejših.

»Zaradi ukrepov v povezavi s covidom smo nekoliko ovirani pri izvajanju svojega programa, vendar smo se v prvem valu naučili, da moramo našim prostovoljcem prepustiti odločitev, v kolikšni meri bodo obiskovali naše uporabnike,« nam je povedala vodja programa v okviru ZDUS-a je Rožca Šonc.
Bistvo programa Starejši za starejše je v tem, da starejši prostovoljci, povsem brezplačno, obiščejo vse starejše od 69 let v svoji okolici, jih povprašajo o tem, kako živijo in jim poskušajo organizirati pomoč, če jo potrebujejo.

Prostovoljci so letos opravili že več kot 65 tisoč obiskov

V času od 1. januarja do vključno 19. novembra so prostovoljci v okviru programa Starejši za starejše opravili 65 tisoč 616 obiskov, organizirali in izvedli so 32 tisoč 540 pomoči in storitev za 9 tisoč 585 oseb s pomočjo, kar je povprečno 3,4 pomoči na uporabnika.
V času od 13. marca do 30. maja, ko so bili zaradi korone fizični obiski omejeni, so prostovoljci opravili 40 tisoč telefonskih pogovorov, SMS sporočil in ZOOM kontaktov. Ob tem so izdelali 24 tisoč 300 zaščitnih mask, opravili 1200 obiskov ter dostavili 1873 paketov in 680 obrokov donirane hrane.

Od 1. junija, po preklicu epidemije, do 30. oktobra so opravili še 26 tisoč obiskov pri 19 tisoč 600 osebah, 17 tisoč organiziranih pomoči in storitev za 3 tisoč 460 oseb s pomočjo, kar je 4,9 pomoči na uporabnika. Opravljenih je bilo še tisoč 281 telefonskih pogovorov, 870 druženj in sprehodov, 244 prevozov, 291 dostav iz trgovine, 491 dostav humanitarnih paketov.

V času od 13. marca do 30. maja, ko so bili zaradi korone fizični obiski omejeni, so prostovoljci opravili 40 tisoč telefonskih pogovorov, SMS sporočil in ZOOM kontaktov. Ob tem so izdelali 24 tisoč 300 zaščitnih mask, opravili 1200 obiskov ter dostavili 1873 paketov in 680 obrokov donirane hrane.

Od 1. do 19. novembra, to je termin poročanja podatkov na NIJZ za ugotavljanje pomoči osebam prizadetim zaradi Covid-19, so opravili še 616 obiskov pri 539 osebah, 540 telefonskih klicev, SMS sporočil in video klicev, 14 prevozov, 11 dostav iz trgovine in 20 dostav humanitarnih paketov.

Torej so prostovoljci skupaj v času od 1.6. do 19.11. opravili 26 tisoč 616 obiskov pri 20 tisoč 139 osebah, 17 tisoč 540 pomoči za 3 tisoč 999 oseb, tisoč 821 telefonskih klicev, 870 druženj in sprehodov, 258 prevozov, 302 dostavi iz trgovine, 511 dostav humanitarnih paketov in drugih pomoči.

Ne pozabljajo niti na stanovalce v domovih za starejše

Poleg omenjenega prostovoljci opravljajo obiske in vzdržujejo stike s stanovalci domov za starejše, in to kljub temu da teh aktivnosti ne beležijo kot pomoč ali storitev programa Starejši za starejše. V prvem valu in tudi sedaj v drugem valu korone so prostovoljci s stanovalci domov starostnikov opravljali telefonske pogovore, pisali SMS sporočila, video klice, obiske na daljavo – pogovori z balkona ali okna, pisali so prijazna pisma, organizirali koncert pihalne policijske godbe pred domom v Brežicah, …

V prvem valu in tudi sedaj v drugem valu korone so prostovoljci s stanovalci domov starostnikov opravljali telefonske pogovore, pisali SMS sporočila, video klice, obiske na daljavo – pogovori z balkona ali okna, pisali so prijazna pisma, ..

V času izven korona obdobja pa v okviru programa Starejši za starejše prostovoljci obiskujejo stanovalce, ki so bili premeščeni v domsko varstvo. Sodelujejo s kulturnimi programi, so mentorji pri interesnih krožkih, spremljevalci na sprehodih, tudi pri tistih, ki so na vozičkih. Sodelujejo tudi v skupinah za samopomoč, gradijo mostove med generacijami z obiski otrok v času počitnic in skupaj z rdečim križem in občinami obiskujejo jubilante ob novem letu.

Že 10 let v programu Starejši za starejše sodelujejo upokojenci iz Malečnika

Tudi Društvo upokojencev Malečnik že vrsto let sodeluje v programu Starejši za starejše. Letos junija je minilo 10 let odkar njihovi prostovoljci obiskujejo starejše in bolne po domovih. V program je vključenih 14 upokojenk in 1 upokojenec, med njimi jih v programu od vsega začetka sodeluje 11. Na  območju Krajevne skupnosti Malečnik je sicer več kot 400 starejših od 69 let, ki lahko pričakujejo obisk prostovoljcev. Vodja programa Cvetka Krstič je pojasnila, da v času prvega vala epidemije niso opravili nič manj obiskov, je pa res, da so vzdrževali predpisano razdaljo, veliko pa je bilo tudi telefonskih pogovorov. “Drugi val pa nam je bolj onemogočil osebne stike, saj so zdaj ljudje manj na prostem in več v domovih, tako da v glavnem pridejo v poštev telefonski pogovori.”

V program je vključenih 14 upokojenk in 1 upokojenec, med njimi jih v programu od vsega začetka sodeluje 11. Na  območju Krajevne skupnosti Malečnik je sicer več kot 400 starejših od 69 let, ki lahko pričakujejo obisk prostovoljcev.

V decembru ne bodo mogli opravljati obiskov po domovih, razmišljajo pa o tem, da bi starejšim poslali kakšno voščilnico, je pa vse povezano s stroški. “V preteklih letih je naš ročnodelski krožek izdeloval božično-novoletne voščilnice, naši prostovoljci in aktivisti Rdečega križa pa so nato voščilnice skupaj z darili raznosili po domovih,” je pojasnila Krstičeva in dodala, da pa v tem trenutku še ne vedo, kaj bodo storili letos. Zagotovo pa bodo prostovoljci programa Starejši za starejše poklicali starostnike in jim zaželi vse lepo, posebej pa zdravja.

Prostovoljci programa SzS DU Malečnik

V nadaljevanju objavljamo zapis ene od prostovoljk programa Starejši za starejše Marije Božnik iz Društva upokojencev Malečnik:

Starejši za starejše

Za prostovoljstvo sem se pred 10-timi leti odločila, ker sem že vrsto let skrbela za svoje starejše družinske člane in ker v moji vasi poznam veliko ljudi, ki jim druženje in razne pomoči veliko pomenijo. Nekateri so osamljeni, drugi se počutijo izključeni iz družbe, nekateri nimajo materialnih možnosti za pomoč v stiskah. Nekateri živijo v samostojnem gospodinjstvu, drugi v skupnosti z otroki, vsi pa si želijo obiskov drugih ljudi, kot smo prostovoljci, s posluhom srca, saj jim to daje občutek vključenosti v širšo družbo.
S tem se razvijajo tudi prijateljske vezi, vzpodbuja duševno in telesno zdravje in razvijajo dobre misli in dejanja. Starejši prostovoljci imamo določeno prednost pri starejših uporabnikih, saj marsikaj vemo iz lastnih izkušenj, lažje navežemo pogovor, hitreje razvijemo medsebojno zaupanje, kar je izredno velikega pomena za reševanje določenih težav.
Kot prostovoljka že vrsto let obiskujem približno 25 sovaščanov. Te obiske vršim odvisno od potreb in želja uporabnikov. Obiske najavim, uskladimo uro obiska, tako da se lahko popolnoma posvetim človeku in da je tudi on pripravljen na odprt in iskren pogovor.
Ljudje, ki jih obiskujem, so obiska v veliki večini zelo veseli. V sproščenem pogovoru izrazijo veliko svojih stisk in težav, pa tudi veselih dogodkov in stvari, ki jih plemenitijo. Velikokrat opazim, da lažje kramljajo sami z menoj, kot v družbi svojcev, saj mi lahko zaupajo tudi nekatere stiske, o katerih se ne morejo ali želijo pogovarjati s in pred svojci. Za nekatere med njimi je potrebno urediti tudi pomoč zunanjih inštitucij in tudi pri tem jim prostovoljci pomagamo. Ta pomoč je lahko glede pravnih zadev, zdravstvenih težav, pomoč pri vsakdanjih opravilih itd.
Še najbolj se je kazala želja po druženju v času epidemije koronavirusa. Takrat sem vzpostavljala kontakte preko telefona. Pogovori so bili precej dolgi in hvaležnost, da sem jih poklicala, velika. Izražali so željo, da se čim prej srečamo, saj se je v času osamitve nabralo veliko tega, o čemer bi se želeli pogovoriti v živo, na štiri oči. Prvi obiski po preklicu epidemije so bili čustveno nabiti, pa vendar sproščeni. Vsem je bila skupna želja, da se tak čas in z njim povezane tesnobe, več ne bi ponovile.
Po tolikem času opravljanja prostovoljstva so se spletle med nami vezi zaupanja in prijateljstva.
Mnenja sem, da starejši lahko veliko naredimo za izboljšanje kakovosti življenja vrstnikov, kar pa plemeniti tudi nas same, nam daje občutek koristnosti in lastne izpolnitve.

Marija Božnik, prostovoljka

Upokojenci iz Svetega Jurija v Slovenskih goricah so del programa SzS od začetka letošnjega leta

Društvo upokojencev Sveti Jurij v Slovenskih goricah se je projektu Starejši za starejše uradno pridružilo z 1.1.2020. Kot pravijo, je bilo od vsega začetka  jasno, da bo dobra izbira koordinatorja in ekipe prostovoljcev odločilna, da bo projekt zaživel v praksi. In so uspeli. Projekt uspešno vodi in usmerja koordinator Franci Črnčec. Ekipa 15 srčnih ljudi (koordinator ter 13 prostovoljk in 1 prostovoljec), vsi so člani DU Sv.Jurij v Slov.gor., se je najprej udeležila potrebnih izobraževanj, nato so podpisali etični kodeks in kmalu pričeli s svojim humanim poslanstvom, in to kljub težkemu letu 2020 (Covid-19).

“Danes jaz pomagam tebi, jutri bo morda kdo drug pomagal meni …” tako razmišljajo prostovoljci v Jurovskem Dolu. Globoko v sebi čutijo, da delajo nekaj dobrega, za obiskane in za celotno lokalno skupnost. V letošnjem zahtevnem letu je bilo izvedenih že nad 90 obiskov na terenu.

“Obiskovanje starejših na domu, prijetna druženja, kdaj tudi samo za premagovanje osamljenosti, ali po potrebi konkretna pomoč za reševanje različnih težav starejšim veliko pomenijo. Pa tudi prostovoljcem. Takšnega, vsega spoštovanja vrednega poslanstva, seveda ne zmore opravljati vsak. Prostovoljec v program Szs je lahko le srčen človek, ki mu je mar za sočloveka,” je povedala Hermina Križovnik, predsednica jurovskih upokojencev.

“Danes jaz pomagam tebi, jutri bo morda kdo drug pomagal meni …” tako razmišljajo prostovoljci v Jurovskem Dolu. Globoko v sebi čutijo, da delajo nekaj dobrega, za obiskane in za celotno lokalno skupnost. V letošnjem zahtevnem letu je bilo izvedenih že nad 90 obiskov na terenu. “Večina obiskanih je bila obiska vesela in si želi tudi naslednjih srečanj, kar je dobra popotnica za uspešen razvoj programa v prihodnje”.

Prostovoljke in prostovoljci po različnih zaselkih občine Sveti Jurij so:

– Jurovski Dol: Jožica Andrejč, Marija Divjak, Jelica Vogrin
– Malna: Cvetka Škrlec, Majda Draškovič
– Spodnji Gasteraj: Olga Kamenšak, Rolanda Ljubec
– Srednji in Zgornji Gasteraj: Štefanija Komperšak
– Zgornje Partinje: Marinka Najdenik, Jožica Roger, Anica Došler, Darinka Potočnik
– Varda: Danica Dajčman
– Žitence: Jožef Majer

FOTO: Maksimiljan Krautič

V naslednjih tednih in mesecih lahko vsi starejši od 69 let pričakujejo kontakt prostovoljca za njihov teren in po dogovoru tudi njihov obisk, še sporočajo in dodajajo, da projekt podpira občina Sveti Jurij v Slovenskih goricah kot sopogodbenica programa SzS.