Na Ministrstvu za zdravje so pripravili nov zakon, ki krepko posega v prodajo tobačnih izdelkov, ki vsebujejo arome. Vse to po tem, ko se je v zadnjem času eksponentno povečalo kajenje pri mladostnikih in celo otrocih, ki kadijo kar pri pouku.
S predlogom zakona v nacionalni pravni red prenaša ministrstvo Delegirano direktivo Komisije glede umika nekaterih izjem v zvezi z ogrevanimi tobačnimi izdelki, ki uvaja prepoved značilnih arom (npr. sadja, začimb, zelišč, alkohola, bonbonov, mentola, vanilije) in aromatičnih snovi za ogrevane tobačne izdelke. “Poleg tega na podlagi delegirane direktive uvajamo splošna, informativna in slikovna zdravstvena opozorila za ogrevane tobačne izdelke, kot to velja za druge tobačne izdelke za kajenje,” so za nas še pojasnili na Ministrstvu za zdravje.
Predlog zakona uvaja definicijo novega nikotinskega izdelka, ki ga vključujejo tudi v definicijo povezanih izdelkov, kamor sodijo tudi vsi pripomočki oziroma naprave za njihovo uporabo. V predlogu so izenačili tudi obravnavo elektronskih cigaret in tekočin oziroma polnil z nikotinom in brez nikotina ter prepovedali vse arome, razen tobačnih. Uveljavljen bo novi sistem za odobritev novih tobačnih in novih nikotinskih izdelkov in prepoved kadilnic.
Slovenija sodi med države z nepopolno zaščito prebivalcev
Prepoved kadilnic uvaja predlog zakona zato, ker na ministrstvu želijo popolnoma zaščititi prebivalce in še posebej zaposlene pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu v zaprtih javnih in delovnih prostorih v skladu z 8. členom Okvirne konvencije SZO za nadzor nad tobakom, katere pogodbenica smo že od 2005.
“Poleg tega največ neskladnosti pri spoštovanju prepovedi kajenja v zaprtih javnih in delovnih prostorih beležimo ravno pri kadilnicah. Letna poročila Zdravstvenega inšpektorata kažejo, da v obdobju 2014-2019 določila, ki jih mora izpolnjevati kadilnica ob inšpekcijskih nadzorih niso bila ustrezna v 26 do 51 odstotkih.”
Zaradi možnosti kadilnic je Slovenija s strani mednarodnih organizacij (Svetovna zdravstvena organizacija, Evropska mreža za preprečevanje kajenja in odvisnosti od tobaka) uvrščena med države z nepopolno zaščito prebivalcev pred izpostavljenostjo tobačnemu dimu, kar tudi slabša mednarodno oceno slovenske politike nadzora nad tobakom.
Zakon omejuje okuse v električnih cigaretah
Zakon ne prepoveduje prodaje elektronskih cigaret, temveč le omejuje okuse v elektronskih cigaretah.
Prepoved arom v elektronskih cigaretah so že uvedle Avstrija, Litva (vse arome, razen tobačnih), Finska (vse arome, razen tobačnih), Estonija (prepoved mentola), Danska (vse arome razen tobačnih in mentola), Madžarska (vse arome), Nizozemska (vse arome, razen določenih tobačnih so prepovedane od 1. 1. 2023). Norveška pa v celoti prepoveduje prodajo elektronskih cigaret.
Aroma privabi številne mlade
Tobačni izdelki z aromami so zasnovani tako, da pritegnejo mladostnike oziroma mlade nasploh. V času, ko se zaostruje nadzor nad tobakom in ko se zmanjšuje razširjenost kajenja konvencionalnih tobačnih izdelkov med mladimi in odraslimi, industrija namreč razvija in ponuja druge izdelke in načine za pridobivanje novih kupcev in ohranjanje obstoječih.
Ključna lastnost teh izdelkov, ki privlači mladostnike, so arome, ki so številne, raznolike in privlačne.
Arome so eden ključnih dejavnikov za izbor izdelka in večina adolescentov začne z uporabo izdelka z aromami. “Arome tudi zmanjšujejo zaznavanje škodljivosti in povečujejo pripravljenosti poskusiti izdelek, naredijo dim oziroma aerosol prijetnejši za vdihavanje oziroma izdelke prijetnejši za uporabo, kar olajša začetek in nadaljevanje uporabe.”
Obstajajo pa še številni drugi razlogi, zakaj mladi posegajo po teh izdelkih, med drugimi nove tehnologije, modni, zanimivejši ali netradicionalni izdelki, blag dim, večja družbena sprejemljivost, agresivna promocija v različnih medijih in na družbenih omrežjih, zmotna prepričanja o varnosti in druženje ob uporabi.
Škodljivost je velikokrat podcenjena
Pogosto je napačno tudi zaznavanje škodljivosti teh izdelkov, ki je v veliki meri posledica zavajajočih informacij na spletu in v družbenih omrežjih: “Ti izdelki so pogosto napačno zaznani kot manj škodljivi kot kajenje cigaret ali celo neškodljivi.”
Uporaba izdelkov z nikotinom je med mladostniki povezano s pomembnimi tveganji. Nikotin povzroča zasvojenost, ne glede na vrsto izdelka, iz katerega izvira. Mladostniki so zelo in bolj kot odrasli dovzetni za zasvojenost z nikotinom. Mlajši kot je posameznik ob začetku uporabe nikotina, bolj verjetno bo postal zasvojen in bolj bo zasvojen.
Mladostništvo je tudi ključno obdobje za razvoj možganov, ki se razvijajo še do približno 25. leta starosti. Izpostavljenost nikotinu v času intenzivnega razvoja možganov moti razvoj možganskih omrežij, in lahko privede do trajnih škodljivih učinkov na kognitivne (miselne) sposobnosti, motenj v delovnem spominu, pozornosti, razpoloženju in zaznavanju zvoka ter zvečane impulzivnosti ali tesnobnosti ter višjega tveganja za uporabo drugih drog.
Uporabniki električnih cigaret vdihuje nikotin, arome in vlažilce
Uporabnik elektronskih cigaret je izpostavljen znatnim količinam zdravju škodljivih snovi, tudi rakotvornih, zato so ti izdelki zdravju škodljivi. Med snovmi v aerosolu elektronskih cigaret so snovi, ki so prisotne v tobačnem dimu in take, ki jih v tobačnem dimu ni.
Ob uporabi elektronskih cigaret posameznik vdihava nikotin, vlažilce in arome. Nikotin povzroča in vzdržuje zasvojenost, kar je razlog za nadaljevanje uporabe izdelka. Vdihavanje arom ima lahko hude škodljive zdravstvene učinke na dihala, povzroča hudo bolezen pljuč, draži dihala, privede do pojava astme, sproža alergijske reakcije, ima strupene učinke na celice in dedni material. Arome so morda lahko varne ob zaužitju, ne pa ob vdihavanju.
Ozaveščanje o nevarnosti električnih cigaret že poteka
Kot so za nas pojasnili na Nacionalnem inštitutu z javno zdravje (NIJZ), potekajo v zadnjem obdobju številna predavanja za šolske delavce, v okviru katerih želijo povečati ozaveščenost in poznavanje teh izdelkov med šolskimi delavci. Podobna predavanja potekajo tudi med zdravstvenimi delavci, ki izvajajo vzgojo za zdravje na šolah, in starši, da bodo lahko prepoznali uporabo med mladostniki. Izvajajo vrsto predavanj v živo, preko spleta, posneli pa so tudi predavanje za odrasle o teh izdelkih, ki so na voljo omenjenim ciljnim skupinam. Informacije so na voljo tudi na spletni strani ToSemJaz in NIJZ.
“S šolskimi delavci se tudi pogovarjamo in svetujemo o tem, kaj lahko šola naredi za preprečevanje uporabe teh izdelkov. Predvsem pa smo tudi aktivni na področju predlogov ukrepanja na zakonodajni ravni za zmanjševanje uporabe različnih izdelkov, da bomo čim bližje okolju, kjer obstaja čim manj namigov za uporabo teh izdelkov, torej okolju, ki je bolj naklonjeno zdravim izbiram, v katerem bodo tudi šole zaznale manj uporabe teh izdelkov.”
Sledeče aktivnosti zmanjšujejo uporabo tobačnih in povezanih izdelkov, pa tudi drugih tveganih vedenj.
– Spodbujanje in omogočanje zdravih izbir/načina življenja od začetka šolanja naprej.
– Učenje veščin (odločanje, postavljanje ciljev, reševanje problemov, socialne spretnosti, asertivnost, obvladovanje stresa in tesnobe ter sproščanje, prepoznavanje visoko tveganih situacij, učenje in urjenje odklanjanja, komunikacijske veščine, obvladovanje čustev…).
– Razkrivanje vpliva številnih dejavnikov na začetek uporabe (razkrivanje vpliva medijev, interneta, družbenih omrežij, industrije, vrstnikov in družine, spodbujanje kritičnega razmišljanja in zavedanja o manipulativnih praksah industrije).
– Povečanje znanja, s poudarkom na kratkoročnih posledicah za zdravje, o mitih, zasvojljivosti, zakonodaji, vrstah pomoči za opuščanje, vendar z zavedanjem, da samo informacije ne zadoščajo.
– Oblikovanje odgovornega odnosa in stališč do izdelkov (ni sprejemljive meje uporabe).
– Popravljanje precenjevanja uporabe (mladostniki pogosto menijo, da so odstotki uporabnikov med njihovimi vrstniki višji kot so v resnici).
– Omogočanje in krepitev varovalnih dejavnikov (telesna dejavnost in zdrav življenjski slog, dobro duševno zdravje, jasno izražena nesprejemljivost uporabe s strani odraslih).
– Zgled odraslih z neuporabo izdelkov.
– Mladostniku in starosti prilagojeno delovanje, da ne povečamo zanimanja za izdelke.
– Interaktivne metode dela, spodbujanje k razmišljanju in iskanju alternativ, sodelovanje mladostnikov.
– Kontinuirano delovanje (ne enkratni dogodki).
– Dobra šolska klima – občutek sprejetosti s strani odraslih in vrstnikov, občutek uspešnosti.
– Šolska pravila glede uporabe tobačnih in povezanih izdelkov v šoli in na funkcionalnih zemljiščih, ki se dosledno izvajajo.
– Delo s starši (ozaveščanje, vključevanje) in sodelovanje z zdravstveno službo in izvajalkami vzgoje za zdravje ter vključevanje lokalne skupnosti (ključni deležniki in nevladne organizacije).
– Uporaba verodostojnih virov, ne tistih, ki so podprti s strani industrije ali strokovnjakov, ki jih podpira industrija.