Gotovo ste že kdaj občudovali severni ali polarni sij, imenovan tudi aurora borealis. Na fotografijah, zaslonu računalnika ali filmskem platnu, seveda. Pa ste vedeli, da bi ga lahko tudi v živo? Ob redkih priložnostih namreč ta magičen pojav ‘obišče’ tudi naše kraje.

Na Agenciji Republike Slovenije za okolje (ARSO) so povedali, da sij nastaja v bližini severnega in južnega tečajnika, tako da je iz južne Evrope izredno redko viden: “To ni meteorološki, ampak bolj astronomski pojav. Povzroča ga tok delcev, ki pripotuje od Sonca in trči ob molekule zraka na višinah nad 80 kilometrov nad zemeljskim površem.” Električno nabiti delci magnetosfere pridejo v stik z Zemljinim ozračjem, pri tem pa reagirajo in posledično zasvetijo.

Polarni sij na Aljaski (foto: Wikipedia)

Tudi v Sloveniji

Predsednik mariborskega Astronomskega društva Orion in profesor na Oddelku za geografijo na mariborski Filozofski fakulteti Igor Žiberna je potrdil, da je severni sij res mogoče videti tudi na območju Slovenije, kjer pa je zaradi manjše geografske širine bolj redek pojav.

“Res pa je, da smo severni sij po letu 2000 opazovali v obdobjih večje Sončeve aktivnosti znotraj 11-letnega cikla ali v obdobjih, ko je prišlo do večjih izbruhov nabitih delcev na Soncu, kar se lahko zgodi tudi izven maksimumov Sončeve aktivnosti,” je povedal.

Polarni sij novembra 2004, posnet iz Križne Gore pri Škofji Loki (foto: Astronomsko društvo Orion)

Severni sij že večkrat obarval nebo nad Mariborom

Severni sij so iz Slovenije potrjeno opazovali vsaj v letih 2000, 2003 in 2004. “Kolikor vem, je bil severni sij iz Slovenije nazadnje viden leta 2011, vendar ne bom dal roke v ogenj, da se to ni zgodilo tudi kdaj kasneje,” je dejal Žiberna. Sam je polarni sij iz okolice Maribora brez večjih težav, s prostim očesom, opazoval jeseni 2003 in jeseni 2004, ko je bilo Sonce nekoliko bolj aktivno.

Avgusta 2011 so astronomi severni sij opazovali prav s Pohorja. Sija takrat s prostim očesom sicer ni bilo mogoče videti, viden je bil šele na fotografijah.

Polarni sij julija 2000, posnet iz Slovenske Bistrice (foto: Astronomsko društvo Orion)

Barve: od bele in zelene do rdeče

Polarni siji imajo lahko različne barve; šibki so navadno bele barve, močnejši pa rumenozelene in rdeče. Te barve nastanejo zato, ker atomi v zgornjih predelih ozračja fluorescirajo, ko jih zadenejo hitri nabiti delci. Barve so odvisne od tega, na kateri višini pride do reakcije. Ker delci v Sončevem vetru izven polarnega območja le redko predrejo globoko v ozračje, je polarni sij v zmerno toplem pasu, torej tudi v Evropi, večinoma rdeče barve.

Oblike polarnega sija so različne; od svetlečih lokov, pasov in vencev do svetlečih madežev. Aurora je lahko ali statična ali pa se njena oblika spreminja.

Polarni sij novembra 2003, posnet iz Radmirja pri Ljubnem ob Savinji (foto: Astronomsko društvo Orion)

Polarni sij lahko zamenjamo za svetlobo nad mesti

Žiberna je razložil, da pri nas zaradi nižje geografske širine intenzivnost severnega sija ni tako visoka: “Najvišja intenzivnost in pogostost polarnega sija je med geografskimi širinami 60° in 75° ustrezne polute.” Severni sij v Sloveniji tako pogosto ni zelenkast, temveč večinoma oranžen.

“Za opazovanje severnega sija je bolje izbrati čim bolj temno lokacijo, s čim nižjo stopnje svetlobnega onesnaženja,” je radovednežem svetoval Igor Žiberna.

Geograf Žiberna je opozoril, da lahko v naših krajih severni sij kdaj preprosto zamenjamo za svetlobno onesnaženje: “Svetloba polarnega sija, še zlasti, če gre za rdeče obarvan polarni sij, se lahko izgubi v oranžni svetlobi svetlobne kupole nad mesti. Tam še vedno prevladujejo visokotlačne natrijeve sijalke, ki sevajo pretežno v oranžnem delu spektra.”

Polarni sij oktobra 2003, posnet iz Slovenske Bistrice (foto: Astronomsko društvo Orion)

Kdaj bo nebo spet zažarelo?

Je mogoče vnaprej napovedati, kdaj se bo ponoči splačalo ozreti v nebo? Na ARSO so odvrnili, da je severni sij nemogoče napovedati povsem zanesljivo: “Nov vrhunec sončne aktivnosti (11-letni cikli) lahko pričakujemo v letu 2025.” Žiberna je razložil podrobneje: “Dobro osnovo za napovedovanje vidnosti polarnega sija tudi na nižjih geografskih širinah dajejo koristni podatki o aktivnosti na Soncu.”

‘Napovedi’ severnega sija je mogoče spremljati na spletnih straneh, kot so Aurora Service, Space weather ali Space Weather Prediction Center.