Vse bolj verjetno je, da bo potrebno za potrebe potovanj v prihodnjih mesecih predložiti potrdilo o cepljenju proti covid-19, negativen test ali potrdilo o preboleli bolezni. Kakšna turistična sezona je pred nami, ne ve nihče, a skoraj gotovo je, da nekatere omejitve še  lep čas ne bodo v celoti odpravljene. Že sedaj nekateri ponudniki turističnih storitev razmišljajo o določenih omejitvah pri sprejemanju gostov, čeprav so nastanitvene kapacitete še zaprte. Eden izmed ponudnikov apartmajev iz Obale je namreč že zapisal, da bo sprejemal le goste, ki so cepljeni.

“Pri meni ste rezervirala apartma, a v pogovoru z vami sem ugotovila, da se nikakor ne želite cepiti proti virusu, ki trenutno zelo razsaja. Na našem turističnem društvu, kamor sem se obrnila za nasvet, so mnenja, da bi se turisti, ki želijo počitnikovati v našem kraju, morali cepiti, ker bi s tem omejili širjenje te bolezni,” so zapisali v sporočilu, ki je zaokrožilo po družbenih omrežjih in razburilo mnoge.

. Že sedaj nekateri ponudniki turističnih storitev razmišljajo o določenih omejitvah pri sprejemanju gostov, čeprav so nastanitvene kapacitete še zaprte.

Obrnili smo se tudi na eno izmed lastnic apartmajev na Pohorju, ki upa, da se bodo nastanitveni obrati odprli čim prej.“O tem, da bi sobe oddajali le cepljenim, nisem razmišljala. Upam samo, da bom jih lahko čimprej oddajala in da pričnemo vsi normalno živeti naprej. V vsakem primeru bodo sobe ustrezno očiščene in razkužene ter na voljo vsem gostom, cepljenim ali necepljenim, ko bomo lahko znova zagnali turizem,” je še dejala. Eden izmed lastnikov nepremičnine na Hrvaškem nam je povedal, da nikakor ne želi, da bi se prestop meje pogojeval s kakršnikoli papirjem, na vprašanje ali bodo po njegovem na Hrvaškem lastniki apartmajev želeli sprejemati zgolj cepljene goste, pa se je le nasmenil, saj meni, da tega ne bo zahteval nihče.

“Komu se bo oddajalo prostore, je stvar odločitve vsakega posameznika”

Ob tem smo se za pojasnila obrnili na Slovensko turistično organizacijo. Zanimalo nas je namreč, kakšno je njihovo mnenje o takšnem pogojevanju in kaj bi to lahko pomenilo za prihajajočo turistično sezono.

“Nastanitvene kapacitete so trenutno zaprte in najem apartmajev trenutno ni mogoč. Ali bo najemodajalec oddajal svoje prostore le tistim, ki bodo imeli negativen PCR test oziroma potrdilo o cepljenju je stvar poslovne odločitve vsakega zasebnega nosilca dejavnosti, ko bo izvajanje nastanitvene dejavnosti spet mogoče, sicer pa bo ne glede na takšno izbiro svojih gostov najemodajalec moral upoštevati vse zdravstvene standarde, ki jih za gostinsko in nastanitveno dejavnost predpisuje NIJZ v času epidemije,” so pojasnili za naš medij in dodali, da so takšna tudi pojasnila Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo. 

Ne glede na takšno izbiro svojih gostov, bo najemodajalec moral upoštevati vse zdravstvene standarde, ki jih za gostinsko in nastanitveno dejavnost predpisuje NIJZ v času epidemije. 

Ali bo najemodajalev zahteval potrdilo o cepljenju, PCR test ali kaj drugega, je torej v rokah vsakega posameznika, mnogi pa se sprašujejo, če bo podobno tudi na Hrvaškem.

Tudi slovenski lastniki nepremičnin proti pogojevanju prestopa meje s cepljenjem

Slovenski lastniki nepremičnin in plovil na Hrvaškem so že pred dnevi odprli spletno peticijo Odprite nam meje, s katero zahtevajo od slovenskih in hrvaških oblasti prost dostop do svoje lastnine v sosednji državi. Zavračajo pogojevanje prestopa meje z dokazili, kot so testi PCR ali napotitev v karanteno zaradi pandemije covida-19.

Pobudniki peticije, ki jo je podpisalo že čez 4000 ljudi, so se zbrali na omrežju Facebook v skupini Lastniki nepremičnin na Hrvaškem – odprite nam meje, v kateri so tudi objavili spletno peticijo. “Čas je, da se zbudimo in ne čakamo več, kdaj/če nam bodo omogočili svobodno uporabo naše lastnine in prenehali kršiti eno temeljnih ustavnih pravic,” so zapisali ob peticiji.

Čas je, da se zbudimo in ne čakamo več, kdaj/če nam bodo omogočili svobodno uporabo naše lastnine in prenehali kršiti eno temeljnih ustavnih pravic.

“S peticijo od slovenskih in hrvaških oblasti zahtevamo, da nam tudi v času epidemije omogočijo prost dostop do nepremičnine ali plovila. Zavračamo pogojevanje prestopa meje s takšnimi ali drugačnimi dokazili, testi, “cepilnimi” potnimi listi ali napotitvijo v karanteno. Edino dokazilo je naše lastništvo,” so dodali. Menijo, da je edini sprejemljiv dokaz za prehod meje potrdilo o lastništvu nepremičnine.

Med drugim izpostavljajo, da je minilo že leto dni od tega, ko so jim oblasti obeh držav na različne načine omejile dostop do lastnine na Hrvaškem, izjema je bila med 15. majem in 24. avgustom lani. Poudarjajo, da lastniki nepremičnin niso v isti kategoriji kot turisti. Pojasnjujejo, da imajo poleg pravic tudi dolžnosti, kot so vzdrževanje nepremičnin, plačevanje davkov, prispevkov in nadomestil za svoje premoženje v drugi državi. Po neuradnih ocenah imajo slovenski državljani na Hrvaškem približno 110.000 nepremičnin.

S covidnim potrdilom bi morda lahko potovali že junija, a svarila pred diskriminacijo

Več evropskih poslancev je sicer v torek v razpravi o covidnem potrdilu opozorilo na diskriminacijo, ker je potrdilo o cepljenju brezplačno, teste za diagnosticiranje covida-19 pa je treba pogosto plačati. Iz vrst liberalcev in zelenih je bilo slišati pozive k zagotovitvi brezplačnih testov in omejitvi cen testov.

Evropska komisija je sredi marca predlagala zakonodajo za uvedbo covidnega potrdila, ki naj bi državljanom EU olajšalo potovanja to poletje. Predlagano “digitalno zeleno potrdilo” bo dokaz, da se je oseba cepila proti covidu-19, da ima negativen izid testa ali da je prebolela covid-19, navaja STA.

Potrdilo sproža vrsto vprašanj, na primer glede pomanjkljivih znanstvenih dognanj o imunosti, možnosti diskriminacije, varstva osebnih podatkov, trajanja ukrepa, uporabe v druge namene, ne le za olajšanje potovanj, glede učinkovitosti in praktičnosti ukrepa ter glede časovnega načrta za njegovo izvedbo.

A več evropskih poslancev je opozorilo na diskriminacijo, ker je potrdilo o cepljenju zastonj, testiranje pa je treba pogosto drago plačati. Sophie in ‘t Veld iz liberalnih vrst je pozvala, naj se vsakomur zagotovi določeno število brezplačnih testov in naj se omeji ceno testov, kot je na primer unija omejila stroške mobilnega telefoniranja v tujini