Trenutno število članov v slovenskem gasilstvu znaša 166 tisoč posameznikov. Od tega je več kot 54 tisoč prostovoljnih gasilk, kar predstavlja 33 % delež.
Ženske se vključujejo v delo komisij za članice v gasilskih zvezah in prostovoljnih društvih. Na ravni GZS deluje »Svet članic, ki skrbi za povezovanje in koordinacijo komisij za delo z ženskami po društvih, zvezah,« je zapisano na njihovi spletni strani.
Po navedbah predsednice Sveta članic GZS Elizabete Čampa, ki je že 39 let v gasilstvu, se število članic povečuje. Od leta 2019 do danes se je njihovo število povečalo za kar 2.594 posameznic.
Ob tem Čampa opozarja, da članice zasedajo različne vodstvene funkcije. So predsednice, podpredsednice, poveljnice in podpoveljnice, vključene so tudi v delo upravnega odbora GZS. Ponosno je dejala, da so v tem mandatnem obdobju kar 4 članice v upravnem odboru GZS, ena izmed njih pa je tudi namestnica predsednika GZS. Posebej je izpostavila funkcijo poveljnic, saj meni, da je ta funkcija tista, na kateri so ženske še vedno zapostavljene. Tudi v prihodnje se bodo morale zanj boriti, kljub temu da so mnogokrat boljše kot moški, tako v pogledu izobrazbe kot tudi dela.
Ženske se v prostovoljnem gasilstvu ne udejstvujejo le na nacionalni ravni, temveč tudi na lokalni. Rihard Kovač, podpoveljnik pri PDG Dolina, opaža, da se predvsem v zadnjem času vedno več žensk zanima za prostovoljno gasilstvo. Dodaja, da »Morajo vložiti veliko truda. Nekatere stvari, ki so fizično bolj obremenjujoče, naredijo moški lažje zaradi konstitucije telesa.«
Ženske enote sodelujejo na tekmovanjih gasilskih zvez, različnih meddruštvenih, regijskih in državnih tekmovanj. Število ženskih tekmovalnih enot po navedbah na strani GZS narašča v vseh kategorijah.
Kot nam je povedala vodja ekipe članic Lara Nemec, ki je obenem tudi članica upravnega odbora in prostovoljna gasilka pri PGD Dolina, se članice udejstvujejo na različnih področjih. Poleg treningov, tekmovanj in zastopanja društva na različnih prireditvah, sodelujejo tudi na številnih delovnih akcijah, opravljajo lažja dela, po novem pa se bodo posvetile tudi delu z mladino. Aktivnosti in treningi se kažejo tudi na področju dosežkov. Prvo leto po formiranju nove ženske ekipe so članice PGD Dolina na občinskem tekmovanju zasedle drugo mesto in se s tem uvrstile na regijsko tekmovanje.
Usposobljene članice redko na intervencijah
Glede udeleževanja članic na intervencijah je na spletni strani GZS zapisano, da se jih usposobljene članice udeležujejo redkeje. Večje število sodeluje pri intervencijah, ki trajajo dlje časa, denimo pri naravnih nesrečah. Ob tem je Kovač opomnil, da je udeležitev na intervencijah odvisna od vsakega posameznika in gre s tem za individualno odločitev. Sicer so po njegovem prepričanju tako ženske kot tudi moški enako sposobni in se enako hitro učijo pravilnega ukrepanja v določeni situaciji. Nemčeva ima pri intervencijah stransko vlogo, saj meni, da ima na tem področju še premalo izkušenj. Tako postavlja na primer zapore cest, nosi cevi ali pomaga strojniku pri tovornjaku.
Kot je dejala predsednica Sveta članic GZS, položaj žensk ni bil vedno ustrezen in se nenehno spreminja. »Tudi danes še ni idealno v vseh okoljih, a je napredek pri vključevanju gasilk v enakopravni položaj v naši organizaciji viden, a mnogo se da še izboljšati,« je dodala. Opozarja pa, da je do sprememb že prišlo, ker so članice samozavestne, saj so enakopravne moškim in s svojim delom dokazujejo svojo strokovnost. Predvideva, da si moški v svojem egu težko priznajo, da so gasilke na marsikaterem področju uspešnejše, nepogrešljive, predvsem s svojo natančnostjo in vztrajnostjo.
Odnos do ženskih gasilk odvisen od društev
Podpoveljnik Kovač ima kot prostovoljni gasilec in poklicni gasilec pogled v dva svetova gasilstva. Opazil je, da je odnos med moškimi in ženskami v gasilstvu zelo odvisen od posameznega društva. Sam podpira vključitev žensk v prostovoljno gasilstvo. Je pa izpostavil dejstvo, da je šlo pri gasilstvu za moški svet in da so se ženske v določenih skupinah težje prebile, vendar so tudi posameznice, ki uspejo. »Po mojih izkušnjah so ženske veliko bolj zagrizene. Če se za nekaj odločijo, bodo dalj časa vztrajale, bolj se bodo borile, da si nekaj uresničijo. Moški prej obupa,« je dejal.
Pripravila: Martina Lebar