Na nas se je obrnila bralka, ki se sprašuje, kako lahko izgubiš zdravstveno zavarovanje, brez da bi sploh vedel. Kot pojasnjuje, je bila v specialistični zdravstveni ambulanti, ko se je vračala domov, pa je dobila klic, ki jo šokiral. “Gospa, vi nimate ne osnovnega ne dodatnega zavarovanja,” so ji povedali v ambulanti in ji naročili, naj se čimprej zglasi na ZZZS. Kot smo se pozanimali, ne gre za osamljen primer. V kakšnem primeru lahko ostanete brez osnovnega zdravstvenega zavarovanja in zakaj vas nihče ne obvesti?

“Kako lahko kar izgubiš zdravstveno zavarovanje, pove pa ti noben nič?”

Bralka nam je pojasnila, da je že nekaj let študentka in ima zavarovanje urejeno po starših. Še pred nekaj tedni je bila pri zdravniku in je šlo vse brez problema, zato ji ni bilo jasno, kako je lahko nenadoma ostala brez osnovnega in dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. “Ko so me klicali iz ambulante, sploh nisem vedela, kaj naj rečem. Nič mi ni bilo jasno,” nam je povedala.

Ko je odložila telefon, se je spomnila, da se je starš, na katerega je imela vezano zavarovanje, pred kratkim upokojil. Zato sta se oba takoj odpravila na ZZZS in ugotovila, da njemu niso pravi čas izdali odločbe o starostni upokojitvi, zato je v vmesnem času izgubil osnovno zdravstveno zavarovanje, posledično pa ga je izgubila tudi ona. Obveščen ni bil noben izmed njiju.

Kako lahko kar izgubiš zdravstveno zavarovanje, pove pa ti noben nič? Kaj, če bi se zgodilo kaj bolj nujnega in nepričakovanega in ne bi imela zavarovanja?” se ob tem sprašuje bralka, ki je v vmesnem času uredila zavarovanje preko drugega starša. S temi vprašanji smo se obrnili tudi na ZZZS, ki ureja najpomembnejše, osnovno zdravstveno zavarovanje. Po našem poizvedovanju namreč ne gre za osamljen primer.

Kdaj se lahko zgodi, da izgubite osnovno zavarovanje?

Na ZZZS pojasnjujejo, da je obvezno zdravstveno zavarovanje obvezno za vse osebe, ki izpolnjujejo z zakonom predpisane pogoje, pri čemer je določeno tudi, kdo je zavezanec za prijavo in odjavo oseb v obvezno zdravstveno zavarovanje. Zavarovane osebe v obveznem zdravstvenem zavarovanju so zavarovanci in po njih zavarovani družinski člani.

Osebe lahko uveljavijo zdravstvene storitve in denarne dajatve iz obveznega zdravstvenega zavarovanja le, če imajo urejeno zavarovanje. Pomembno je, da zavarovane osebe stalno skrbijo za urejeno obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje, saj zdravstveni delavci (medicinska sestra, zdravnik, farmacevt…) dostopajo do točnih trenutnih podatkov o urejenosti zavarovanja. Tako naj bodo posebej pozorne tiste zavarovane osebe, ki spreminjajo svojo podlago za vključitev v obvezno zdravstveno zavarovanje zaradi sprememb v svojem statusu. Ta se spreminja predvsem ob naslednjih življenjskih dogodkih:

  • ob spremembi zaposlitve
  • ob izgubi zaposlitve (prijava brezposelne osebe pri Zavodu RS za zaposlovanje ali osebe brez lastnih prihodkov pri pristojnem centru za socialno delo)
  • ob upokojitvi
  • ob dopolnitvi 18. leta oziroma 26. leta starosti, če se je oseba šolala

Prijavo v zavarovanje je za zavarovanca praviloma dolžan vložiti tisti, ki je z zakonom določen kot zavezanec za plačilo prispevka. Tako je npr. pri osebah v delovnem razmerju zavezanec za prijavo delodajalec, pri prejemnikih socialnih dajatev pa nosilec javnega pooblastila, ki je pravico priznal (zavod za zaposlovanje, center za socialno delo…). Če oseba s stalnim prebivališčem v Sloveniji nima urejenega zavarovanja in pridobi pravico do denarne socialne pomoči ali zanjo izpolnjuje pogoje, lahko pri centru za socialno delo uveljavi pravico do plačila prispevka za obvezno zdravstveno zavarovanje, na osnovi česar ZZZS nato osebi uredi zavarovanje.

Skrbeti morate za urejeno obvezno in dopolnilno zdravstveno zavarovanje

Za družinske člane, ki so vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje prek zavarovancev, prispevek ni določen. Določene kategorije zavarovancev so same zavezanec za plačilo prispevkov, zato so tudi prijavo v zavarovanje dolžne vložiti same, kot so denimo osebe, ki opravljajo samostojno pridobitno, poklicno ali kmetijsko dejavnost, in osebe s stalnim prebivališčem v Sloveniji, ki si same plačujejo prispevek. Družinske člane v obvezno zdravstveno zavarovanje prijavi nosilec zavarovanja.

Zavezanec je prijavo  v zavarovanje dolžan vložiti v roku 8 dni od nastanka pravnega razmerja, ki je podlaga za zavarovanje. Ne glede na navedeno, mora biti prijava za delavca v delovnem razmerju vložena z dnem nastopa dela po pogodbi o zaposlitvi, vendar najkasneje pred začetkom opravljanja dela, še razlagajo na ZZZS.

Iz omenjenega primera lahko vidimo, da lahko zaradi dolgotrajnega postopka izdaje odločbe o starostni upokojitvi pride do začasne prekinitve obveznega zdravstvenega zavarovanja, kar vpliva tudi na družinske člane, ki so zavarovani preko te osebe. Upokojenci so z dnevom upokojitve vključeni v obvezno zdravstveno zavarovanje pri ZZZS, vendar mora biti odločba pravočasno izdana.

Ni se prvič zgodilo, da je oseba šele pri zdravniku ugotovila, da nima zavarovanja

Na ZZZS so nam pojasnili, da je v postopkih urejanja zavarovanja nezavarovanih oseb res možno zaslediti, da nezavarovane osebe ne vedo, da nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja. “Tako brezposelne osebe na primer menijo, da imajo tudi po poteku pravice do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti urejeno obvezno zdravstveno zavarovanje že zgolj zato, ker so vpisane v evidenco brezposelnih oseb pri Zavodu RS za zaposlovanje. Prav tako obstajajo primeri, ko delodajalec ne prijavi delavca pravočasno v zavarovanje oziroma ga sploh ne prijavi, delavec pa šele ko uveljavlja zdravstvene storitve ugotovi, da nima urejenega zavarovanja.”

Četrtletno pozivajo osebe, ki zavarovanja nimajo urejenega več kot 20 dni

Poudarjajo sicer, da spremljajo podatke o urejenosti obveznega zdravstvenega zavarovanja in osebe vabijo k ureditvi zavarovanja. Podatke o številu oseb, ki nimajo urejenega obveznega zdravstvenega zavarovanja, na ZZZS spremljajo četrtletno, in sicer tako, da podatek o številu državljanov s prebivališčem v Republiki Sloveniji (podatek Statističnega urada Republike Slovenije – SURS) primerjajo s podatkom o zavarovanih osebah v njihovih evidencah.

V podatku SURS so lahko zajete tudi osebe, ki so se odselile v tujino in v Sloveniji niso odjavile prebivališča, zato je izračun le približen in je namenjen potrebam ZZZS po spremljanju tega pojava in ustreznem ukrepanju, saj se kot nezavarovane osebe lahko vodijo tudi osebe, ki imajo npr. zavarovanje urejeno v tujini, pa v Sloveniji niso odjavile prebivališča (zaposleni v tujini in njihovi družinski člani). ZZZS namreč ne razpolaga s podatki o tem, katere osebe imajo zdravstveno zavarovanje urejeno v tujini,” so nam pojasnili.

Osebe brez zavarovanja na ZZZS z dopisi, ki se pripravljajo avtomatizirano, obdobno, četrtletno pozivamo, naj se zglasijo pri nas zaradi ureditve zavarovanja, če v naših evidencah ugotovimo, da nimajo zavarovanja urejenega več kot 20 dni. Glede na navedeno po zadnjih podatkih ugotavljamo, da je le približno 600 slovenskih državljanov, ki nimajo urejenega obveznega zavarovanja več kot 1 leto, pri čemer domnevamo, da gre večinoma za osebe, ki so se trajneje odselile v tujino,” so še navedli.

Če niste prepričani, lahko hitro preverite, ali ste zavarovani

Vsakdo lahko na enostaven in hiter način preveri, ali ima urejeno obvezno ali dopolnilno zdravstveno zavarovanje (24 ur na dan, vse dni v letu), preko interneta ali mobilnega telefona. To lahko preverite na tej povezavi ali pa na takšen način. Zavarovanci, ki so sami zavezanci za plačilo prispevka, lahko tudi preverijo, ali imajo zadržane pravice zaradi neplačila prispevka.

Na ZZZS ob tem še poudarjajo, da se lahko za vse informacije glede urejanja obveznega zdravstvenega zavarovanja zavarovane osebe obrnejo neposredno na katerokoli območno enoto ali izpostavo ZZZS.

Če ste torej pred kratkim dopolnili 18. let, ali se še šolate oz. študirate in ste jih dopolnili 26., če ste spremenili zaposlitev, jo izgubili ali se upokojili, se raje prepričajte, da imate zdravstveno zavarovanje urejeno, da ne bo prišlo do neprijetnih presenečenj.