V institucionalnih zavodih po Sloveniji je bilo konec januarja za domsko oskrbo starejših na voljo 18.664 mest, od tega 13.258 mest v javnih domovih in 5406 mest pri koncesionarjih. Trenutno nobeden od domov za starejše ni polno zaseden, saj morajo imeti dovolj prostora za organizacijo sivih con in izvedbo kriznega načrta za vzpostavitev rdečih con. Iz tega razloga je nezasedenih približno 1800 postelj.

Dodatno je trenutno nezasedenih še okoli 800 postelj v domovih, kjer se srečujejo z večjim izbruhom okužb z novim koronavirusom in posledično z večjim izpadom kadra, tako da kljub nezasedenim posteljam ne morejo izvajati sprejemov, je za STA pred časom pojasnil sekretar Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Denis Sahernik.

Sprejemi novih stanovalcev potekajo po posebnih navodilih

Decembra lani je nove sprejeme izvedlo približno 45 domov od skupno 102 v Sloveniji, skupno pa so domovi v celotnem letu 2020 sprejeli nekaj čez 3000 novih stanovalcev. Kot še kažejo zbrani podatki Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, bi sicer trenutno takojšnjo namestitev v domove potrebovalo 13.146 ljudi. Toliko jih je namreč na prošnji označilo, da si želijo takojšnjo namestitev.

Kot kažejo zbrani podatki Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, bi sicer trenutno takojšnjo namestitev v domove potrebovalo 13.146 ljudi. Toliko jih je namreč na prošnji označilo, da si želijo takojšnjo namestitev.

Sprejemi novih stanovalcev so ob upoštevanju zmožnosti in epidemioloških razmer sicer dovoljeni v vseh zavodih, potekati pa morajo po posebnih navodilih. Ta določajo, da dom novega stanovalca najprej sprejme v enoposteljno sobo v sivi coni in če je po sedmih dneh bivanja brez znakov okužbe z novim koronavirusom, mu osmi dan vzamejo bris za preverjanje morebitne okužbe.

Če je rezultat brisa negativen, dom novega stanovalca premesti v njegovo sobo v belo cono, če je pozitiven, pa ga namestijo v rdečo cono. Če je glede na znake potrebno bris odvzeti že v prvih sedmih dneh bivanja v sivi coni, v domu to tudi storijo in ustrezno ukrepajo.

Zaradi epidemije cen niso zviševali

“V našem domu sprejemamo nove stanovalce od 15.1.2021 dalje. Potreb je več kot je prostora, saj moramo nekaj sob imeti rezervirane za sivo cono. Epidemija je sicer pripomogla k temu, da se je čakalna doba povečala, predvsem zaradi ne sprejemanja novih stanovalcev v času prisotnosti okužbe v domu (pri nas ca. 2 meseca). Novi sprejemi se izvajajo tako, da je novi sprejeti stanovalec nameščen v takoimenovano sivo cono in po 7 do 10 dneh, če ne razvije okužbe je prestavljen v belo cono (pri nas zahtevamo bris na covid, ki ga povrnemo),” je za naš medij pojasnil Zlatko Gričnik, direktor Doma Sv. Lenart. 

Potreb je več kot je prostora, saj moramo nekaj sob imeti rezervirane za sivo cono. Epidemija je sicer pripomogla k temu, da se je čakalna doba povečala, predvsem zaradi nesprejemanja novih stanovalcev v času prisotnosti okužbe v domu.

Pri njih se cena oskrbe ni zvišala in je na ravni lanskoletne cene, letošnje redne uskladitve cene pa še niso izvedli. Zaradi epidemije cen niso zviševali.

Za enoposteljno sobo tudi do tri leta čakanja

Nove stanovalce trenutno sprejemajo tudi v Domu pod gorco, a nekaj mest ostaja nezasedenih, saj je zaradi varnostnih protokolov potreben zamik. Cene oskrbnin se v zadnjem času pri njih niso zvišale, trenutna situacija pa je zelo mirna, saj že dobra dva meseca ne beležijo nobene okužbe.

Čakalna doba za dvoposteljno sobo je od 3 do 6 mesecev in za enoposteljno sobo tri leta.

“Epidemija je botrovala k temu, da se je čakalna doba nekoliko skrajšala, vendar ne na račun številčnega zmanjšanja, ampak na račun tega, da so se nekateri prosilci odločili, da glede na vsesplošno situacijo še malo počakajo za prihod v dom. Čakalna doba za dvoposteljno sobo je od 3 do 6 mesecev in za enoposteljno sobo tri leta. V veljavi je poseben protokol v zvezi s sprejemanjem novih stanovalcev in sicer se vse nove stanovalce namesti za teden dni v sivo cono (preden pridejo v dom opravijo PCR test in po tednu dni bivanja v domu – v sivi coni, se opravi še hitri test,” je pojasnil Gregor Žigon, direktor Doma pod gorco.

S 1. marcem redna uskladitev cen v celotni državi

Prazne kapacitete imajo trenutno tudi v Domu starejših občanov Tezno, saj v skladu z navodili Ministrstva za zdravje novi sprejemi v času obolevnosti in okužbi s covid-19 niso bili dovoljeni, v domu pa trenutno ne beležijo okužb.

“Epidemija potreb po domski oskrbi ni zmanjšala, čakalne dobe so kot zmeraj odvisne od potreb in želja bodočega uporabnika (najdaljša čakalna vrsta za enoposteljen sobe znaša eno do dve leti). V skladu s smernicami Ministrstva za zdravje velja naslednji protokol za nove stanovalce: izolacija 8 dni v t.i. sivi coni in nato odvzem brisa na covid, če je test negativen se šele stanovalca usmeri v njegovo bivalno okolje, slednji protokol postopke sprejema novih stanovalcev podaljšuje,” je pojasnila direktorica Jasna Cajnko. 

V skladu s smernicami Ministrstva za zdravje velja naslednji protokol za nove stanovalce: izolacija 8 dni v t.i. sivi coni in nato odvzem brisa na covid, če je test negativen, se stanovalca usmeri v njegovo bivalno okolje, slednji protokol postopke sprejema novih stanovalcev podaljšuje.

Cene oskrbnin se zaradi epidemije tudi pri njih niso zvišale, s 1. marcem 2021 pa sledi redno usklajevanje cen v celotni državi v skladu z smernicami Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti.

Mnogi so zaradi epidemije odločitev za odhod v dom prestavili

Trenutno je tudi v SeneCura domu starejših občanov v Mariboru praznih kar nekaj postelj, nekaj pa jih je rezerviranih za sivo cono. “Dejstvo je, da se ob epidemiji, ki še ni končana, starejši, kljub potrebam, v trenutni situaciji ne odločajao za sprejem oziroma odlašajo z vstopom v dom in to obdobje v svojem življenju prestavljajo na kasnejši čas, saj se bojijo novih okužb,” izpostavlja poslovna direktorica Sanda M. Gavranovič.

Kot dodaja, je velik pritisk za sprejem v dom s strani bolnišnic, in sicer za tiste ljudi, ki potrebujejo zdravstveno nego stopnje IV. Vendar žal v domovih, zaradi kadrovskih normativov, nege za take stanovalce praktično ni mogoče zagotoviti. “Sicer pa vse stanovalce, ki želijo priti v dom, jih ob sprejemu sprejmemo najprej za 8 dni v sivo cono, takoj jim ponudimo tudi možnost cepljenja. Vsem stanovalcem se obračunajo mesečno storitve, ki jih v domu za vsakega posameznika izvajamo. Pri nekaterih se je to zaradi Covid okužbe spremenilo (potreba po zahtevnejši stopnji nege in oskrbe), pri nekaterih ne,” še pove.

Stanje se umirja, tudi po zaslugi cepljenja

Tudi v Domu starejših Idila so z novimi sprejemi stanovalcev pričeli že konec minulega leta. Trenutno imajo vse kapacitete zasedene, ob upoštevanju praznih sob za primer sive oz. rdeče cone.

Potrebe po institucionalnem varstvu so še vedno velike, dnevno prejmemo več prošenj za sprejem. Veliko je tudi klicev, saj so številni svojci, v skrbi za svoje bližnje, v stiski. Na drugi strani pa opažamo, da se ljudje v manjši meri odločajo za prihod v Dom, saj je pri njih zaradi preteklega epidemiološkega stanja v domovih in številnih ukrepih in omejitvah, prisoten strah. Naše delovanje poteka v skladu z navodili in priporočili NIJZ, Ministrstva za zdravje in  Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter usmerjanj epidemiologov in regijskih koordinatork,” nam pojasnijo v Domu Idila.

Osebni razgovori in ogledi sob pri njih trenutno še niso mogoči. Vse potrebne informacije svojci dobijo v pogovoru s socialno delavko in preko elektronske pošte, kamor po želji tudi pošljejo fotografije sobe, tako da bodočim stanovalcem vsaj malo pričarajo duh njihovega doma.

Potrebe po institucionalnem varstvu so še vedno velike, dnevno prejmemo več prošenj za sprejem. Veliko je tudi klicev, saj so številni svojci, v skrbi za svoje bližnje, v stiski. Na drugi strani pa opažamo, da se ljudje v manjši meri odločajo za prihod v Dom, saj je pri njih zaradi preteklega epidemiološkega stanja v domovih in številnih ukrepih in omejitvah, prisoten strah.

“V skladu z navodili, gredo vsi novi sprejemi, ki niso preboleli Covida ali niso bili cepljeni, ob prihodu v dom za teden dni v sivo cono. Po preteku tega časa stanovalce testiramo in jih v primeru negativnega testa na Covid  preselimo v njihovo sobo. Cene oskrbnine so, ne glede na epidemijo, ostale nespremenjene,” še povedo.

Največji udar okužb z Covidom so v Idili imeli v mesecu novembru in decembru. V začetku januarja so imeli v rdeči coni samo enega stanovalca, vse od tedaj pa ne beležijo novih okužb, ne pri stanovalcih, kot tudi ne pri zaposlenih. K temu botruje tudi opravljeno cepljenje, stanovalci in zaposleni, ki so se odločili za cepljenje, so prejeli že oba odmerka cepiva. So pa v pričakovanju ponovnega obiska cepilne ekipe za cepljenje novo sprejetih stanovalcev.