Pred dnevi je Slovenija dobila 10 novih bodočih ‘policistov’. V Oddelku za šolanje službenih psov Policijske akadamije je namreč na svet privekalo 10 psičkov pasme belgijski ovčar. “Od leta 2014, ko smo po dolgih letih premora v policiji spet pričeli z lastno vzrejo psov, se je v naši psarni skotilo 115 mladičev pasem nemški ovčar in nemški kratkodlaki ptičar, tokrat pa smo se prvič v zgodovini vzreje psov v slovenski policiji razveselili tudi mladičkov belgijskega ovčarja,” so povedali na Policiji.

O novih mladičkih so na Policiji zapisali: “V maminem varnem naročju, ob veliiikem raidatorju, pod infrardečo lučko in na ogrevanih tleh se počutijo odlično, ob takem udobju pa kar hitro pozabijo, da je treba hrano tudi deliti …”

Za policijske pse je primernih le nekaj pasem

Na dan 1. oktobra letos je bilo v slovenski policiji skupno 173 službenih psov. “Številka variira glede na število pridobljenih psov na podlagi nakupov ali lastne vzreje,” so povedali na Policiji. Večji del mladičev pridobijo iz lastne vzreje, vzrejajo nemške in belgijske ovčarje ter nemške kratkodlake ptičarje. Ostale mladiče kupujejo od priznanih rejcev delovnih službenih psov.

Za službene pse uporabljajo le določene pasme, to so: nemški ovčar, rotweiler, belgijski ovčar (malinois), nizozemski ovčar, nemški kratkodlaki ptičar in nekatere druge lovne lovske pasme psov, kot so špringer španjel, lovski terier in podobno.

Pes specialist na pogorišču požara (foto: Slovenska policija, Facebook)

V Mariboru vadijo le z že izšolanimi psi

S službenimi psi si pomagajo tudi policisti v Mariboru. Na Policijski postaji vodnikov službenih psov in konjenikov (PP VSPK) na Dajnkovi ulici 4 v Mariboru imajo 11 psov za splošno in 5 sov za specialistično uporabo. “Večina psov je nameščenih na enoti. Nekateri, predvsem psi za specialistično uporabo, pa so nameščeni tudi pri policistih doma,” so povedali na Policiji. Na enoti imajo namreč tudi namestitvene prostore za službene pse.

Na PP VSKP Maribor ne izvajajo šolanja novih psov, ampak redno izvajajo vaje z že izšolanimi psi.

Foto: Slovenska policija, Facebook

Nekatere pse izšolajo za iskanje trupel, krvi in sperme

Na Policiji so povedali, da psi policistom pomagajo na številnih delovnih področjih, opravljajo tako splošne kot specialistične naloge: “Med splošne naloge spadajo varovanje javnega reda in miru na dogodkih, na katerih so prisotne večje množice ljudi, na primer nogometnih tekmah in različnih zbiranjih. Nadzor državne meje, pri katerem psi uspešno preprečujejo nezakonite migracije. Iskanje pogrešanih in iskanih oseb, kot so storilci kaznivih dejanj. Varovanje nevarnih postopkov, pri katerih psi varujejo postope policistom …”

V veliki večini so službeni psi nastanjeni v enotah vodnikov, nekaj jih je pa tudi pri vodnikih na domu. Njihov delovnik je odvisen od delovnika njihovega vodnika.

Nekatere pse pa izšolajo za specialistične naloge, pri katerih psi na podlagi vonja iščejo različne snovi in predmete. “Tako so policijski psi izšolani za iskanje prepovedanih drog, eksplozivnih sredstev, orožja, tulcev, smodniških plinov, trupel in bioloških sledi, kot sta kri in semenska tekočina, ter odkrivanje izvorov požara,” so našteli na Policiji.

Policijska patrulja na meji (foto: Slovenska policija, Facebook)

Šolanje policijskega psa stane več tisoč evrov

Policijske pse šolajo inštruktorji v Oddelku za šolanje službenih psov Policijske akademije, in sicer skladno z verificiranimi programi usposabljanja in šolanja. “Mladič se v proces vzgoje vključi že takoj iz legla, pri starosti 8 tednov. Vzgoja traja nekje do 16. meseca starosti psa, nato se pes vključi v 4-mesečni program predšolanja in nato še v 5-mesečni program osnovnega šolanja,” so pojasnili pristojni.

“Na podlagi osnov za izdelavo kalkulacij – stroškovnikov so stroški šolanja službenega psa nekje od 9.600 do 12.660 evrov,” so razkrili na Policiji.

Skladno s programi šolanja pse za specialistično uporabo izšolajo za različne naloge. Pse za splošno uporabo izšolajo za iskanje storilcev kaznivih dejanj in prekrškov: izvajajajo vaje sledenja in prostega sledenja, vaje poslušnosti, obrambe in napada z in brez nagobčnika.

Foto: Silven Majhenič

Kaj se zgodi, ko je pes za delo prestar?

Službene pse upokojijo, ko ti iz zdravstvenih razlogov niso več primerni za opravljanje policijskega dela. “Po veliki večini takšne pse vzamejo njihovi vodniki v rejo, kjer sta jijm doživljenjsko zagotovljeni hrana in veterinarska oskrba. V primeru, da vodnik tega psa ne more vzeti domov, se za psa poskuša najti primernega oskrbnika oziroma se ga oskrbuje v enoti vodnikov,” so dejali na Policiji.

Če se med šolanjem pes ne izkaže, ga na Policiji prodajo. “Glede na število psov, ki so v procesu šolanja, teh psov ni veliko,” so zagotovili.