Po podatkih spletne strani Avtokampi.si, namenjene ljubiteljem kampiranja in preživljanja dopusta v naravi, so imeli na Hrvaškem zadnje poletje rekordno sezono in za kar 22 odstotkov več nočitev kot v letu 2021. K tej številki so veliko doprinesli tudi pavšalisti, ki jih je še vedno največ v kampih v Istri in Kvarnerju. Cene pavšalov v letu 2023 bodo višje predvsem zaradi povišanja cen energentov in s tem posledično tudi vseh ostalih stvari.

Z urednikom omenjene spletne strani Klemnom Hrenom smo govorili o trenutnih in pričakovanih cenah kampiranja v Sloveniji in na Hrvaškem, o obnašanju turistov zaradi podražitev in o tem, ali je naša južna soseda v primerjavi z drugimi evropskimi destinacijami res tako draga. Zastavili smo mu tudi vprašanje, kdaj je najboljši čas za rezervacijo počitnic.

Za koliko so se povišale cene kampiranja v hrvaških kampih in čemu pripisujete povišanje? Ali rast cen beležite tudi v slovenskih kampih?

Vsesplošna rast cen se pozna tudi v kampih. Oblikovanje cen kampiranje je malce drugačno kot v drugih nastanitvah. Kampi morajo cene za naslednjo sezono zaradi tujih partnerjev objaviti že jeseni, tako da so lansko poletno sezono veljale še cene, ki so jih pripravili jeseni 2021 in niso vključevale podražitev, ki so bile posledica trenutnih razmer.

Hrvaški kampi so letos v nehvaležni vlogi, saj morajo ob podražitvi energentov in tudi delovne sile, ki jo v turizmu zelo primanjkuje, upoštevati tudi podražitve, ki bodo posledica uvedbe evra. Še dobro se lahko spomnimo, da smo tudi v Sloveniji leta 2007 imeli vsakodnevne podražitve, ki so bile posledica uvedbe evra. Na Hrvaškem se bodo cene kampiranja v sezoni 2023 v povprečju povišale za okoli 20 odstotkov, podobno je tudi s cenami pavšalov, ki so v povprečju višji za 300 do 500 evrov, ter s cenami najemov mobilnih hišic. Za primerjavo se bo kampiranje v Italiji, Avstriji, Nemčiji, Španiji in Franciji podražilo za 10 do 15 odstotkov, v Sloveniji pa bodo cene višje nekje 5 do 10 odstotkov.

Se bo povišanje cen poznalo v zmanjšanju rezervacij za poletje 2023?

Glede rezervacij je zaenkrat še malce prehitro govoriti, čeprav po informacijah, ki smo jih v dneh po novem letu dobili od hrvaških kampov iz Istre in Kvarnerja, je »booking« nad pričakovanji. Več bo znanega ob zaključku največjih turističnih sejmov v Nemčiji in na Nizozemskem, ki bodo potekali sredi januarja. Večina tujih gostov rezervira kamping počitnice nekje do sredine marca.

Kakšne so projekcije za prihodnje mesece? Se bodo na Hrvaškem cene po sprejetju evra še povišale?

Po dveh covidnih letih so tudi sedaj razmere negotove zaradi cen energentov in še uvedbe evra, zato se številni kampi odločajo za sistem spremenljivih cenikov, kar pomeni, da bi v primeru nepredvidenih podražitev lahko cene še popravili. Dodatna povišanja tekom leta pričakujemo le v izjemnih primerih, če bi prišlo do nepredvidenih povišanj energentov in storitev, od katerih so kampi najbolj odvisni, npr. elektrika, plin, komunala, …

Ali imajo tisti, ki trdijo, da je Hrvaška draga, prav? So tam cene v primerjavi z drugimi evropskimi državami res tako visoke?

Če primerjamo cene kampiranja (dve odrasli osebi in en otrok) na Hrvaškem in v Sloveniji, je po podatkih nemškega ADAC povprečna cena družinskega kampiranja pri nas 51 evrov, na Hrvaškem pa 61 evrov, vendar pa je potrebo pri tem dodati informacijo, da je ponudba kampov ob Jadranu na precej višjem nivoju. Letošnje povprečne cene kampiranja v Italiji so okoli 58 evrov, v Španiji 50, Avstriji 48, Franciji 45 evrov.

Kakšen je vaš nasvet tistim, ki želijo letni dopust preživeti v kampih, bodisi hrvaških ali slovenskih? Naj pohitijo z rezervacijo ali naj še čakajo?

Cene v terminih glavne sezone se zagotovo ne bodo znižale, zato je za vse tiste, ki imajo že določen počitniški termin, najbolje sedaj urediti rezervacijo in ob tem izkoristiti še kakšno akcijo, ki velja na zgodnje rezervacije v januarju in februarju.

Rezervacijo katerih terminov, če se želimo izogniti gneči in visokim cenam, priporočate?

V Sloveniji imamo to srečo, da imamo šolske počitnice nekoliko drugače kot v Nemčiji. Pri nas se kamping sezona odpira za prvomajske počitnice, ko so cene kampiranja in najema mobilnih hišic resnično ugodne. Prvi večji prihod nemških gostov pričakujemo v drugi polovici meseca maja, ko imajo binkoštne počitnice, ki potem odvisno od regije trajajo do 11. junija. V terminih od sredine junija do sredine julija bo tako manj turistov, običajno pa so tudi cene takrat nižje kot potem v avgustu, zato priporočamo, da se na kampiranje odpravite v prvih dneh po začetku naših počitnic.