Božičnice oz. nagrade za poslovno uspešnost zaenkrat ostajajo prostovoljne, čeprav so se začele lani na Ministrstvu za delo pojavljati ideje o tem, da bi njihovo izplačilo postalo obvezno. Razkrivamo, koliko zaposlenih v mariborskih podjetjih je lani obiskoval poslovni Božiček. Čeprav so bile izplačane decembra, se je namreč veliko podjetij praktično do zadnjega trenutka odločalo, če oziroma koliko/kaj bodo podarile delavcem.
Odločitve so letos padale zadnji trenutek, saj se podjetja zaradi draginje soočajo z negotovimi razmerami, zato ponekod kljub želji in prizadevanju za delavce božičnic ni bilo. Po drugi strani pa je na njihovo izplačilo vplivalo tudi pomanjkanje delavcev, ki je spremenilo odnos delodajalcev do delavcev, vsaj pri večini kadrov. Na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije so lani kljub draginji celo opazili porast božičnic. Z njimi in drugimi ugodnostmi ter dodatki namreč poskušajo podjetja privabljati nove delavce.
Od 1540 do 128 evrov bruto, nekateri prejeli tudi bone
V Novi KBM so nam povedali, da so ponosni na številne uspehe, ki so jih s predanimi sodelavci dosegli v letu 2022, ko so obeležili tudi 160-letnico poslovanja banke, zato je banka dosežke tudi finančno nagradila. 13. decembra 2022 je Nova KBM vsem zaposlenim izplačala nagrado za poslovno uspešnost v višini 1.540 evrov bruto oz. poslovno uspešnost, ki je sorazmerna s časom zaposlitve v banki v letu 2022, če posameznik na Novi KBM ni bil zaposlen vse leto 2022. Znesek je višji kot lani, ko je znašal 1.000 evrov bruto na zaposlenega.
V Zavarovalnici Sava so božičnico zaposlenim izplačali 16. decembra. “Pravica do izplačila dela plače za poslovno uspešnost je v Zavarovalnici Sava določena z internim aktom. Ta vnaprej definira dobičkovnost prihodkov kot merilo, od katerega je odvisna višina izplačila za vse zaposlene v zavarovalnici. Ker pa je bilo leto 2022 zahtevno, pri tem je bilo poslovanje družbe izpostavljeno drugačnim izzivom kot v preteklih dveh letih, je slednje vplivalo tudi na višino izplačila božičnice, ki je v letu 2022 znašala 1.450 evrov bruto. Predvsem se želimo z izplačilom dela plače iz naslova poslovne uspešnosti našim zaposlenim zahvaliti za ves njihov trud in doprinos k skupnim uspehom Zavarovalnice Sava v letu 2022,” so nam pojasnili na zavarovalnici.
Pošta Slovenije je medtem zaposlenim v skladu s kolektivno pogodbo v mesecu decembru izplačala del plače iz naslova poslovne uspešnosti v višini 268,13 evrov bruto. Kot so razložili, je bila poslovna uspešnost zaposlenim izplačana tudi v preteklih letih, glede na dosežene rezultate poslovanja. Razmere v poslovnem okolju, povezane z energetsko krizo in visoko inflacijo ter naraščajočimi stroški poslovanja, se odražajo tudi na poslovanju Pošte Slovenije, so še ob tem dodali.
V Javnem holdingu Maribor se je izplačilo božičnice razlikovalo glede na posamezno podjetje v holdingu, saj je odvisno od finančnih zmožnosti posameznega podjetja. V JHMB so zaposlenim izplačali 700 evrov bruto, enako v Energetiki Maribor. Najvišjo božičnico so prejeli zaposleni na Snagi in Mariborskem vodovodu: 23.12. so na račune prejeli 1000 (Snaga) oz. 750 (Mariborski vodovod) evrov bruto.
Nižji znesek so prejeli zaposleni na Športu Maribor – 240 evrov bruto, še manj pa zaposleni na Nigradu: 128,37 evrov bruto. Božičnico so prejeli tudi zaposleni na Marpromu – 100 evrov oz. 50 evrov v nedenarni obliki (bon), kot so pojasnili, so tisti, ki so zaposleni manj kot 6 mesecev, prejeli nižji znesek.
Na božičnice je vplivalo tudi ukrepanje vlade
V družbah skupine HSE se poslovna uspešnost v skladu s kolektivnimi pogodbami izplačuje v decembru, in sicer deloma za preteklo leto in deloma za tekoče leto. Kot so razložili, so na osnovi sklenjenega dogovora s sindikati konec decembra 2022 izplačali le del uspešnosti za preteklo leto, 2021. Kot smo poročali, mora država zaradi slabega poslovanja podjetja v družbo sicer vložiti 500 milijonov evrov, kar seveda vpliva na morebitno izplačilo poslovne uspešnosti.
Na božičnice zaposlenih na energetskem področju so sicer vplivali državni ukrepi, ki so marsikje zarezali v poslovanje. Tudi na Petrolu na primer čakajo, če jim bo Vlada RS povrnila škodo, ki je nastala zaradi vladne regulacije cen naftnih derivatov. Zaposleni so zaenkrat prejeli nagrado za poslovno uspešnost v višini 800 evrov bruto, če bodo od države dobili nazaj skoraj 109 milijonov evrov (zaradi nastale škode), bodo zaposlenim izplačali še 600 evrov bruto.
Če niste dobili božičnice, nikakor niste osamljeni primer
Izmed podjetij v JHMB Maribor božičnice ni izplačalo samo Pogrebno podjetje Maribor. Sicer pa tudi Družba Elektro Maribor d.d. konec leta 2022 zaposlenim ni izplačala nagrade ob zaključku leta.
V UKC Maribor so nam medtem odgovorili, da nimajo izplačila božičnice. Podobno so potrdili tudi na Mestni občini Maribor.
V javnem sektorju je tovrstno izplačilo sicer urejeno drugače kot v zasebnem sektorju. V javnem sektorju obstajajo tri vrste delovne uspešnosti, kar na ravni posameznega zaposlenega omogoča izplačilo iz naslova tovrstnega nagrajevanja tudi do 20 odstotkov, v posameznih primerih celo do 50 odstotkov osnovne plače. Takšno izplačilo pa je lahko mesečno in ne le v posameznih časovnih intervalih ali zgolj ob koncu leta.
Kaj pa večja slovenska podjetja?
Kot smo že poročali, so bila med najbolj radodarnimi lani farmacevtska podjetja, ki ki tradicionalno izplačujejo božičnico oz. nagrado za poslovno uspešnost. Tudi med trgovci so bile božičnice kar pogoste, vendar manjše. V Lidlu so delavcem izplačali nagrado za poslovno uspešnost v višini 300 evrov bruto, V Hoferju pa v višini 240 evrov bruto. Dodali so še, da so uvedli inflacijski bonus v skupni neto vrednosti 200 evrov, ki so ga vsi zaposleni prvič prejeli z avgustovsko plačo. Izplačila bonusa v višini 40 evrov neto sledijo vsak mesec, vse do izplačila decembrske plače v januarju 2023. Božičnice so prejeli tudi zaposleni v Sparu Slovenija, a se znesek veže tako na poslovno uspešnost, kot na uspešnost posameznika, zato ni enaka za vse zaposlene.
Večina izplačanih božičnic v mariborskih delavcev se torej giblje do okoli 700 evrov bruto, precej zaposlenih pa je decembra ostalo brez prazničnega priliva na bančni račun. Ponekod sta na to vplivali draginja in energetska kriza, drugje je tak standard. Velikokrat božičnice niti niso v denarni obliki, ampak podjetja zaposlene nadgradijo z darilci. Če se bo nadaljeval trend zaposlovanja, ko delodajalci veliko bolj potrebujejo delavce, kot pa obratno, pa bodo božičnice in druge oblike nagrajevanja delavcev verjetno postajale vedno popularnejše.