V zadnjih letih se vse več Slovencev odloča za domače bazene, ki pa so vedno večji in posledično zahtevajo večje količine vode. Med laično javnostjo velja prepričanje, da je bazen na domačem vrtu najbolje napolniti s pomočjo gasilcev, ki bodisi pripeljejo vodo z gasilsko cisterno ali pa napolnijo bazen kar iz obcestnega hidranta. Pa je res to pravi način?

V  PGD Jarenina svetujejo polnjenje bazenov iz vodovodnega sistema

Kot pojasnjuje Danijel Kolerič, predsednik PGD Jarenina, je Mariborski vodovod s predlanskim letom določil, da se mora pri vsakem polnjenju vode iz hidrantov, ki ni za namene gasilskih intervencij oziroma vaj, uporabljati vodomer. “Gasilsko društvo bi moralo imeti vodomer zakupljen ali pa sposojen. Vsa polnjenja, ki niso vezana na intervencije ali vaje, se sproti beležijo na vodomeru, podatke pa potem odčitavajo na Mariborskem vodovodu, mi pa njim plačamo določen pavšal za iztočeno vodo.”

Pri polnjenju bazena z vodo iz domače pipe pa uporabniki že plačajo vse potrebne dajatve, tudi končna cena vode je nižja, res pa je, da polnjenje traja nekoliko dlje.

Kolerič pravi, da strošek prevoza in vode z 2.600-litrsko gasilsko cisterno v PGD Jarenina znaša za končnega uporabnika 40 evrov. “Večji bazeni potrebujejo tudi pet ali šest prevozov, kar pomeni dokaj visok strošek. Pri polnjenju bazena z vodo iz domače pipe pa uporabniki že plačajo vse potrebne dajatve, tudi končna cena vode je nižja, res pa je, da polnjenje traja nekoliko dlje. Tako da krajanom, ki nas pokličejo, svetujemo, da je manj komplicirano, predvsem pa ceneje, če tudi domači bazen polnijo iz svoje pipe, seveda, ko ni omejitev oziroma prepovedi za tovrstno početje. Tudi vsak odjem vode iz hidrantnega sistema mora biti evidentiran in vnaprej dogovorjen ter z uporabo vodomera.”

Gasilci na Sveti Ani vode s cisterno do zasebnih bazenov načeloma ne dostavljajo

Predsednik PGD Sveta Ana Gregor Lasecky pa pravi, da odkar je on predsednik, po občini ne vozijo vode za namene polnjenja domačih bazenov: “Če bi imeli v garaži štiri cisterne morda, tako pa ne, saj si ne moremo privoščiti, da bi z edino cisterno nekomu vozili vodo v bazen, vmes pa bi nekje zagorelo in cisterna ne bi bila na voljo. Ima pa vsaka fizična oseba možnost, da se oglasi na Mariborskem vodovodu in se tam dogovori za polnjenje bazena iz hidranta.”

Če bi imeli v garaži štiri cisterne morda, tako pa ne, saj si ne moremo privoščiti, da bi z edino cisterno nekomu vozili vodo v bazen, vmes pa bi nekje zagorelo in cisterna ne bi bila na voljo.

“Preden sem postal predsednik društva je na Sveti Ani znašala cena vode in prevoza s 3.000-litrsko cisterno do občanov za polnjenje bazena 20 evrov, če gre dostavo pitne vode zaradi pomanjkanja, seveda ne zaračunavamo nič. V času mojega mandata smo ta znesek dvignili na 35 evrov, kar še vedno ne odvrača določenih občanov, ki želijo, da jim za njihov bazen pripeljemo vodo. Tega zdaj ne počnemo, pač pa, če je takšna želja, bazene polnimo neposredno iz hidrantov, ki so, vsaj v večini primerov, dovolj blizu stanovanjskim hišam. Cenovno pa je za lastnike bazenov zagotovo bolj ugodno polnjenje z domačega vodovoda.”

Kaj pa pravijo na Mariborskem vodovodu?

Novinarska vprašanja v povezavi s polnjenjem domačih bazenov pa smo posredovali tudi na Mariborski vodovod. 

Ali tudi vi občanom svetujete, da svoje bazene, če seveda zaradi suše ni omejitev, polnijo z domačega vodovoda? 

Porabnikom svetujemo, da svoje bazene polnijo preko lastnega priključka. Ena izmed možnosti je tudi prevoz vode in polnjenje bazenov preko gasilskih društev, ki vodo za bazene zagotavljajo iz hidrantnega omrežja. Hidrantno omrežje je prvenstveno namenjeno zagotavljanju požarne varnosti, zato za polnjenje zasebnih bazenov ni najbolj primerno. Težave, ki so se v preteklosti pojavljale s takim načinom polnjenja, so med drugim tudi nenadni veliki odjemi, kar predstavlja motnje na vodovodnem omrežju in dogajalo se je, da so se pri posameznih porabnikih pojavljale motnje v dobavi vode ali pa je v vodovodni sistem prišel zrak in smo imeli težave z odzračevanjem. Polnjenje preko gasilskih društev predstavlja tudi večji strošek za uporabnika.

Je potrebno večja domača polnjenja v naprej najaviti?

V kolikor se bazen polni v lastni režiji preko lastnega priključka, na večjih vodooskrbnih sistemih polnjenja načeloma ni potrebno najaviti. Specifika je na majhnih vodooskrbnih sistemih, kjer ni večje zaloge vode in na takih področjih je najava večjega odjema zelo priporočljiva oz. nujna.

Ali obstaja možnost, da si občan pri vas izposodi vodomer in vodovodno cev ter denimo bazen napolni z bližnjega hidranta?

To možnost smo nekaj časa prakticirali, vendar se je izkazala za slabo. Dogajalo se je namreč, da uporabniki po končanem polnjenju niso dovolj dobro zaprli hidrantov in je voda iztekala, da so se hidranti poškodovali, da so se pojavljali nepooblaščeni odjemi ipd. Zaradi tega te možnosti ne prakticiramo več. Ponujamo pa polnjenje bazena iz hidrantov s strani Mariborskega vodovoda. Storitev je dodatno plačljiva.