V Sloveniji je v civilno zaščito operativno vključenih približno 33.000 ljudi. Njene enote in službe se praviloma organizirajo, kadar zaščite, reševanja in pomoči ni mogoče zagotoviti s poklicnimi ali prostovoljnimi reševalnimi službami. Sodelovanje v njej je organizirano po načelu državljanske dolžnosti, je Uprava RS za zaščito in reševanje objavila na svoji spletni strani. Enote, ki delujejo v okviru civilne zaščite, so enote za prvo pomoč in za prvo veterinarsko pomoč, tehnične reševalne enote, enote za radiološko, kemijsko in biološko zaščito, za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi in za uporabo zaklonišč ter službe za proženje snežnih plazov in za podporo. V sistemu so tudi štabi civilne zaščite ter informacijski in logistični centri.
Vodenje civilne zaščite je organizirano kot enoten sistem
Vodenje civilne zaščite in drugih sil za zaščito, reševanje in pomoč je organizirano kot enoten sistem, ki omogoča enotno upravljanje in vodenje ter uporabo skupne telekomunikacijske, informacijske in druge infrastrukture, katere skrbnik je uprava za zaščito in reševanje. Vodenje izvajajo poveljniki civilne zaščite, njeni poverjeniki in poveljniki oziroma vodje enot in služb.
Kako je z organiziranostjo mariborske Civilne zaščite?
Samo Robič, poveljnik štaba Civilne zaščite Maribor, nam je povedal, da v Mariboru delujejo s 50 pripadniki civilne zaščite, ki lahko pomagajo v nekaterih določenih situacijah, imajo pa tudi pogodbene partnerje, pri katerih je tudi v pripravljenosti približno 50 pripadnikov za intervencijo. “Lahko bi našteli gorsko reševalno službo, reševalne pse, radioamaterje, v letošnjem letu smo nadgradili sodelovanje s taborniki in skavti ter s potapljači. Zelo pomemben segment pri reševanju pa so seveda druge javne reševalne strukture; javna gasilska služba, nujna medicinska pomoč, sodelujemo pa tudi z rdečim križem, karitasom, raznimi socialnovarstvenimi ustanovami, komunalnimi podjetji, …”
Lahko bi našteli gorsko reševalno službo, reševalne pse, radioamaterje, v letošnjem letu smo nadgradili sodelovanje s taborniki in skavti ter s potapljači. Zelo pomemben segment pri reševanju pa so seveda druge javne reševalne strukture; javna gasilska služba, nujna medicinska pomoč, sodelujemo pa tudi z rdečim križem, karitasom, raznimi socialnovarstvenimi ustanovami, komunalnimi podjetji, …
Robič dodaja, da je epidemija novega koronavirusa močno zaznamovala delo pripadnikov civilne zaščite: “Prvič moramo pri svojih aktivnostih upoštevati vse ukrepe, po drugi strani pa je potrebno biti na terenu. Aktivnosti je prav zaradi covida precej. V prvi vrsti službe, zdravstvena služba, nujna medicinska pomoč, UKC, opravljajo svojo dejavnost v povečanem obsegu, občasno pa jim je seveda potrebno priskočiti na pomoč. Občasno je potrebno poskrbeti za socialno šibke skupine prebivalstva, izvajamo pa tudi razne druge naloge; humanitarne, socialno varstvene, psihosocialne pomoči, dajanje informacij, … Kolikor bolj je epidemija močna, toliko več dela imamo.”
Občasno je potrebno poskrbeti za socialno šibke skupine prebivalstva, izvajamo pa tudi razne druge naloge; humanitarne, socialno varstvene, psihosocialne pomoči, dajanje informacij, …
Samo Robič se ob današnjem dnevu civilne zaščite zahvaljuje vsem pripadnikom civilne zaščite, pa tudi vsem strukturam zaščite in reševanja, in to tako na območju Mestne občine Maribor kot tudi širše. Za njihovo požrtvovalno, humanitarno in v veliki meri tudi prostovoljno delo.
Resolucija o 1. marcu, svetovnem dnevu civilne zaščite, je bila sprejeta decembra 1990
Mednarodna organizacija civilne zaščite je resolucijo o 1. marcu, svetovnem dnevu civilne zaščite, sprejela decembra 1990. Temu je leta 1992 sledila tudi slovenska vlada, ki je 1. marec določila za dan civilne zaščite v Sloveniji. Namen svetovnega dne je krepitev zavesti javnosti o ogroženosti pred naravnimi in drugimi nesrečami ter o vlogi civilne zaščite pri varstvu pred njimi. Prav tako svetovni dan poudarja pomen mednarodnega sodelovanja za zaščito človeka in njegovega okolja.
Na današnji svetovni dan civilne zaščite bo dodatna priložnost, da se spomnimo pomena civilne zaščite, ki ima zelo veliko vlogo tudi med epidemijo covida-19. V Sloveniji bodo danes podelili priznanja in nagrade na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami za leto 2020.