Po večletnih prizadevanjih za primerno ureditev davčnega položaja delavcev, ki se vozijo na delo v tujino, ter zaradi dodatnih nakopičenih težav so se v Civilni iniciativi Apače odločili, da bodo ustanovili sindikat in članom nudili potrebno pravno pomoč.
 Problem je dvojna obdavčitev
Delavci, ki bivajo v Sloveniji in se na delo čez mejo vozijo dnevno ali tedensko, si že več let prizadevajo za ureditev davčnega položaja.
 
Z letom 2014 je bila zanje ukinjena posebna davčna olajšava, zaradi česar so, kot pravijo, dvojno obdavčeni, to pa najbolj obremenjuje delavce, ki v Avstriji dosegajo nižje dohodke. Po ukinitvi posebne davčne olajšave položaja kljub prizadevanjem niso uspeli urediti z novelo zakona o dohodnini, večkrat so organizirali tudi protestne shode.
 Dodatno poslabšanje razmer
V zadnjih mesecih pa so se po besedah predstavnika Civilne iniciative Apače Dušana Cvetka razmere še dodatno poslabšale, poroča Slovenska tiskovna agencija. Nekateri delavci, ki so v prizadevanjih, da se razmere uredijo, sami prijavili svoje dohodke za zadnja leta, so namreč prejeli odločbe Finančne uprave RS (Furs) o zelo visokih doplačilih dohodnine za minula leta brez upoštevanja v preteklosti priznanih olajšav in stroškov. Zneskov mnogi ne zmorejo poravnati, opozarja Cvetko. 
Sindikat še ta mesec
Za ustanovitev sindikata čezmejnih delavcev in zamejcev so se odločili, ker je Civilna iniciativa Apače, ki je delovala deset let, v takšni organizacijski obliki v zdajšnjih razmerah postala nemočna. Sindikat bodo predvidoma ustanovili še ta mesec.
Glavna cilja sindikata bosta popolna ukinitev dvojnega oziroma dodatnega obdavčevanja v Sloveniji za čezmejne delavce in razveljavitev odločb, izdanih s strani Fursa za člane, ki so dali samoprijavo.
V nekaterih od teh primerov že potekajo postopki na upravnem sodišču, sindikat pa jim bo po Cvetkovih napovedih nudil tudi pravno zaščito v pripravi skupinskih pritožb in tožb.
 Olajšave, ki jih nudi Avstrija, naša država odvzame
Cvetko pravi, da to kar počne Slovenija, ne pozna nihče v Evropski uniji. Vse olajšave, ki jim jih nudi Avstrija, naša država odvzame in delavce migrante hkrati vrže še v višji davčni razred. Točnih podatkov o tem, koliko ljudi se vozi na delo v tujino, ni, po nekaterih ocenah jih je od 14.000 do 17.000.