Državni zbor je pred nedavnim sprejel  novelo Zakona o nalezljivih boleznih, ki z določbo o obveznem cepljenju omejuje vključitev necepljenih otrok v javne in javno sofinancirane vrtce, a pri uredništvu spletnega medija Zdravo Slovenija ugotavljajo, da starši svoje otroke v tujini lahko vpišejo v vrtec tudi, če niso bili cepljeni. V Avstriji, Švici in Španiji tako ne obstaja zakonsko določilo, ki bi vpis pogojevalo s cepljenjem, v Nemčiji prav tako ne, razen v primeru epidemij, kar velja tudi v Španiji. V primeru epidemij v Avstriji lahko osebam, ki kažejo znake bolezni, začasno prepovejo obiskovanje izobraževalnih institucij ali pa začasno prekinejo delovanje teh ustanov.

V Švici poudarjajo regulativo, da v takšnih primerih necepljene otroke začasno izključijo iz izobraževalnega programa. V Luksemburgu denimo v javnih izobraževalnih programih cepljenje ni pogoj za vpis v program, vendar imajo privatne šole in vrtci svoja avtonomna pravila. Na Nizozemskem so imeli med leti 2013 in 2014 epidemijo ošpic, ki je najbolj prizadela regije z najnižjo precepljenostjo, da bi širjenje preprečili, pa so ponudili dodatna cepljenja na teh območjih, kar bodo ponovili, v kolikor bi se ponovno pojavila potreba.

Cepljenje v večini primerov prostovoljno

Cepljenje je tako največkrat prostovoljna odločitev. Na Nizozemskem denimo nikoli ni bilo obvezno, od leta 1983 je v veljavi zakon, ki zagotavlja telesno nedotakljivost, ne glede na morebitna drugačna zakonska določila. V Švici se posamezni kantoni avtonomno odločajo o politiki cepljenja. V preteklosti so številne regije imele obvezno cepljenje, kasneje pa so se v večini vedno bolj liberalizirale v smer prostovoljnega cepljenja.

V Luksemburgu, kjer imajo visoko precepljenost, poročajo o dobrem nacionalnem programu cepljenja, saj so vsa priporočljiva cepljenja do osemnajstega leta financirana s strani države. V Španiji je v veljavi prostovoljno cepljenje, v Nemčiji prav tako, za cepljenje mladoletnih oseb je potrebna privolitev starša ali zakonitega zastopnika. Na Hrvaškem in v Bosni in Hercegovini predvidevajo strogo kontrolo cepilnega statusa pred vrtci, šolami in tudi službo.