Geodetska uprava Republike Slovenije (GURS) je na svoji spletni strani objavila polletno poročilo o slovenskem trgu nepremičnin za leto 2021. Ključne ugotovitve? V prvi polovici tega leta je bilo sklenjenih nekoliko manj kupoprodajnih poslov kot v drugi polovici lanskega leta ali v prvi polovici ‘predkovidnega’ leta 2019. So pa cene stanovanjskih nepremičnin občutno poskočile.

Poročilo o slovenskem nepremičninskem trgu v prvi polovici leta je v celoti dostopno na tej spletni povezavi.

Zakaj se stanovanja in hiše dražijo?

“Visoko rast cen stanovanjskih nepremičnin po eni strani poganja veliko povpraševanje, ki ga vzpodbujajo nizke obrestne mere in dostopnost bančnih kreditov, po drugi strani pa omejena ponudba novogradenj. Nizke obrestne mere spodbujajo tako nakupe nepremičnin za lastno uporabo kot naložbene nakupe ter investicije v gradnjo stanovanjskih enot za tržno prodajo,” so povedali na GURS.

Na višanje cen stanovanjskih nepremičnin vse bolj vplivajo tudi vse višje cene zemljišč za gradnjo, pa tudi rast gradbenih stroškov, ki je posledica globalnega zviševanja cen transporta in gradbenih materialov zaradi pandemije.

Na GURS so dejali: “Visoke cene stanovanj povzročajo tudi nadaljnjo rast povpraševanja po zazidljivih zemljiščih in vse močnejšo stanovanjsko gradbeno ekspanzijo. Ta je najbolj očitna v Ljubljani, kjer je obseg trenutne in načrtovane stanovanjske novogradnje že primerljiv s tistim pred krizo leta 2008.”

Pocenitev ni na obzorju

Na trg postopoma prihaja vse več novozgrajenih stanovanj. Kljub temu pa praktično povsod po Sloveniji ponudba novih stanovanj še vedno zaostaja za povpraševanjem. “Zaustavitve rasti cen stanovanjskih nepremičnin pa ni pričakovati, dokler ponudba novih stanovanj ne bo presegla povpraševanja in se ne bo čas njihove prodaje bistveno podaljšal oziroma dokler se ne bodo začele kopičiti zaloge neprodanih stanovanj,” so napovedali na GURS.

Kljub rekordnim cenam se zaenkrat večina novozgrajenih stanovanj v največjih mestih in turističnih krajih še vedno proda, preden so zgrajena.

Cene stanovanj dosegle rekordnih dva tisoč evrov na kvadrat

V prvem polletju 2021 je bilo v Sloveniji sklenjenih okoli 17.100 tržnih poslov z nepremičninamo, katerih skupna vrednost je znašala dobre 1,3 milijarde evrov. V analitičnem območju Maribor je bilo v prvih šestih mesecih tega leta sklenjenih 597 kupoprodajnih pogodb za stanovanja, 135 za stanovanjske hiše in 94 za zemljišča za gradnjo stanovanjskih stavb.

Cene stanovanj so v prvi polovici 2021 dosegle novo rekordno raven. Srednja cena rabljenega stanovanja v Sloveniji je tako praktično dosegla mejo 2.000 evrov na kvadratni meter.

Cene in lastnosti prodanih stanovanj na sekundarnem trgu, 1. polletje 2021 (vir: GURS)

Toliko je stala povprečna prodana hiša

V prvi polovici tega leta je po podatkih GURS srednja cena stanovanjske hiše v Sloveniji znašala 115.000 evrov. V povprečju je bila prodana hiša velika 160 kvadratnih metrov in je imela več kot 700 kvadratnih metrov pripadajočega zemljišča. Zgrajena je bila pred skoraj 50 leti.

Cene in lastnosti prodanih stanovanjskih hiš na sekundarnem trgu, 1. polletje 2021 (vir: GURS)