Z današnjo pepelnično sredo se po cerkvenem koledarju končuje pustno obdobje, začenja pa se čas 40-dnevnega posta. Ta pomeni pripravo na veliko noč, ki bo letos 9. aprila. Slovenska karitas pa bo začela tradicionalno preventivno akcijo 40 dni brez alkohola. V času 40-dnevnega posta se marsikdo odloči odpovedati kakšni slabi navadi. Pa vi?
Čemu se boste odpovedali v postnem času?
- Ničemur/Drugo (36%, 9 glasov)
- Sladkarijam (24%, 6 glasov)
- Alkoholu (20%, 5 glasov)
- Prepiranju (12%, 3 glasov)
- Zapravljanju (4%, 1 glasov)
- Ogovarjanju (4%, 1 glasov)
- Kavi (0%, 0 glasov)
- Cigaretom (0%, 0 glasov)
- Televiziji (0%, 0 glasov)
- Družabnim omrežjem (0%, 0 glasov)
- Igranju igric (0%, 0 glasov)
- Preklinjanju (0%, 0 glasov)
- Neredu (0%, 0 glasov)
- Zamujanju (0%, 0 glasov)
Verniki se naj bi z odrekanjem hrani notranje prenovili
Na pepelnično sredo se po cerkvah vsako leto opravlja obred pepeljenja. Duhovnik verniku na glavo simbolično posuje blagoslovljen pepel, s čimer se navzven pokaže notranja razpoložljivost vernika za spreobrnjenje oziroma poboljšanje življenja, so zapisali na spletni strani Slovenske škofovske konference.
Strogi post – ko naj bi se samo enkrat v dnevu najedli do sitega – je na pepelnico in veliki petek, vzdržek od mesa in mesnih jedi pa vsak petek v postnem času.
V postnem času naj bi se verniki tudi z delnim odrekanjem hrani, predvsem mesu, notranje prenovili. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje ob tem opozarjajo, da je treba pri postu upoštevati, v kakšni kondiciji je naš organizem. Bolnikom odsvetujejo post, ker bi jim stradanje lahko povzročilo dodatne težave pri okrevanju.
Sicer pa so značilna postna jed preste. V visokem srednjem veku so jih oblikovali kot štručke s kratko zavihanima konicama, v novem veku pa se je pojavila paličasta oblika, zvita v obliki črke B ali številke osem. Do 19. stoletja so bile v navadi le med družbeno elito, odtlej pa so jih nudili zlasti v gostilnah.
Tudi letos v postnem času Slovenska karitas z javno agencijo za varnost prometa, Nacionalnim inštitutom javnega zdravja in portalom Med.Over.Net pripravljajo akcijo 40 dni brez alkohola. Tokrat bo potekala pod geslom Beseda zdravi.
STA