Na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede epidemije bolezni covid-19 so sodelovali koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta, Deana Potza iz zdravstvenega inšpektorata, namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak in vladni govorec Jelko Kacin.

Spremembe pri pogojih za vstop v državo

Vladni govorec je povzel nekaj sprememb, ki jih je vlada sprejela tudi za določitev za vstop v državo. Vstop v Slovenijo iz države na rdečem seznamu brez napotitve v karanteno na domu ali brez predložitve negativnega izvida testa bo dovoljen tudi za dvolastnike ali najemnike zemljišča v obmejnem območju zaradi opravljanja kmetijskih del. Skrajšana je veljavnost hitrega antigenskega testa, ki ga oseba predloži ob vstopu v Slovenijo. Ta ne sme biti starejši od 24 ur od odvzema brisa, še vedno pa velja, da mora biti opravljen v državi članici Evropske unije ali schengenskega območja. Pri testih PCR ob vstopu v Slovenijo ni sprememb. Še vedno velja, da niso starejši od 48 ur od odvzema brisa in so opravljeni v državi članici EU ali schengenskega območja ali pri organizaciji, ki je prepoznana kot ustrezna in verodostojna. Če oseba ob vstopu v državo ne predloži negativnega testa, jo policija še vedno napoti v karanteno, se pa ta karantena lahko prekine takoj, ko oseba opravi bodisi PCR bodisi HAG test in je ta negativen.

Maribor je imel včeraj 92 novih okužb, Ptuj 21, Gornja Radgona 18. 7-dnevno povprečje okuženih na ravni države je 1540. “7-dnevno povprečje števila okuženih znaša 1.540 (včeraj 1.668). Še vedno precej daleč od prvega mejnika 1350 okuženih, kar bi omogočilo prehod v rdeče območje in sproščanje. Se pa povprečje vseeno opazno znižuje,” je pojasnil Kacin. V bolnišnicah se je včeraj zdravilo 1266 pacientov. Noben izmed pogojev za sproščanje še ni izpolnjen, kot trenutno kaže pa se nam 7-dnevno povprečje primerov le počasi znižuje. Tudi R-reprodukcijsko število nam je le padlo pod 1 (0,99, to je 4% manj kot dan prej), kar je spodbudno.

“Da bomo prvi mejnik, manj kot 1350 okužb, dosegli v najkrajšem možnem času, se moramo dosledno držati veljavnih ukrepov in ravnati kot da smo okuženi, se pravi samozaščitno. Vse, ki se boste čez vikend odpravili na izlet v naravo, pozivamo k doslednemu spoštovanju ukrepov,” je opozoril Kacin in pozval vse, naj se obnašajo, kot da so okuženi.

Število hospitaliziranih narašča

Koordinator za covid bolniške postelje pri ministrstvu za zdravje Robert Carotta je pojasnil, da situacija v bolnišnicah ni rožnata. Pred novim letom je pritisk na bolnišnice rahlo popustil. 8.januarja je bilo 1160 hospitaliziranih, najmanj doslej, a število ponovno raste, tudi število novih sprejemov. “Kapacitete bomo prilagajali potrebam. Število zasedenih bolnišničnih postelj nam kaže, da se dejansko že nekaj časa nikamor ne premaknemo,” je opozoril Carotta. V tretjem valu bi po projekciji prof. Beovićeve potrebovali 1500 postelj po vsej Sloveniji. O tem je Ministrstvo za zdravje že obvestilo bolnišnice, saj se število hospitaliziranih dviguje. “Po 15.decembru je postala očitna različna obremenitev po regijah, kar je posledica epidemioloških razmer. Najbolj obremenjena je trenutno bolnišnica v Murski Soboti, zato smo pričeli s premeščanjem bolnikov iz urgentnega centra v manj obremenjene bolnišnice, kot sta Izola in Slovenj Gradec. Sistem, kot ga je vzpostavilo ministrstvo, dobro deluje,” je še pojasnil Carotta.

Po 15.decembru je postala očitna različna obremenitev po regijah, kar je posledica epidemioloških razmer. Najbolj obremenjena je trenutno bolnišnica v Murski Soboti, zato smo pričeli s premeščanjem bolnikov iz urgentnega centra v manj obremenjene bolnišnice, kot sta Izola in Slovenj Gradec. Sistem, kot ga je vzpostavilo ministrstvo, dobro deluje.

“Ni problem v številu postelj ali opremi, ampak v kadru, ki ga primanjkuje in je utrujen. Na oddelkih za intenzivno terapijo je največji deficit kadra. Problematika kadra se rešuje tudi s strani vlade. Nenazadnje je to tudi problem vsake od bolnišnic, s katerim se vsaka posebej rešuje,” je dejal Carotta. Pojavlja se problem težko ali neodpustljivih bolnikov, ki jih ne gre odpustiti domov, zato bi dodatno potrebovali negovalne bolnišnice. Carotta je pojasnil, da so s tem že seznanjeni na ministrstvu in bodo v skladu s tem ustrezno ukrepali. V državah južneje od Slovenije opažajo upad okuženih, glede na številke pri nas, a je Carotta odgovoril, da je pričakoval obratno stanje, sicer pa ne zna razložiti, čemu je dobro epidemiološko stanje mogoče pripisovati.