Vlada je v DZ poslala predlog sprememb Zakona o varstvu javnega reda in miru, ki viša kazni za “vsiljivo beračenje” in “prenočevanje na javnem kraju”. S tem bo dodatno kriminalizirala brezdomce.
Predlagane kazni občutno višje
Trenutno kazen za vsiljivo beračenje znaša 41 evrov, nova predlagana je 80 evrov. Za prenočevanje na javnem kraju je trenutno zagroženih 250 evrov kazni, predlagana vsota pa je 500 evrov. Novi predlog zakona je dvignil precej prahu med mnogimi civilnimi iniciativami in zagovorniki demokracije.
“Dodatna kriminalizacija brezdomstva kaže na nizko čustveno inteligenco te vlade. Že tako je čudno kaznovati nekoga za nekaj, čemur se ne more izogniti, še bolj pa v oči bode nesorazmernost novih kazni s prihodki, ki jih imajo najpogostejši “kršitelji”,” so zapisali pri Zavodu danes je nov dan.
Tujce bi po novem lahko tudi izgnali
Vlada je predlog spremembe nesla še korak dlje. Predlagajo namreč, da bi v kolikor so kršitelji tujci ob izrečeni globi, prekršek predstavljal tudi temelj za izrek stranske sankcije izgona tujca iz države iz 4. člena zakona o prekrških.
O predlogu je ogorčenje izrazil tudi znani mariborski profesor zgodovine ter humanitarec Boris Krabonja, ki je marsikomu na socialnem dnu edino upanje.
Pri Zavodu danes je nov dan ocenjujejo, da gre pri možnosti izgona tujcev za posebno zloben del predloga. Mnenje o neskladnosti z EU standardi ter s slovenskim kazenskim pravom pa so podali tudi pri Pravni mreži za varstvo demokracije. Slovensko pravo zdaj namreč niti pri obsojencih za kazniva dejanja ne omogoča avtomatskega izgona.
Prenočišča polno zasedena
Ker naj bi kazni za vsiljivo beračenje ter prenočevanje na javnem kraju na predlog vlade zvišali, smo se pozanimali kako je trenutno stanje v Mariborskem Zavetišču za brezdomce. Program je financiran s strani Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ob podpori Mestne občine Maribor in primestnih občin.
Pomočnica direktorice Centra za socialno delo, gospa Ružica Petrovič je povedala, da so kapacitete zavetišča polno zasedene: “Zavetišče za brezdomce Maribor ima kapaciteto 24 ležišč, z možnostjo dveh pomožnih ležišč v izrednih razmerah. Vsa ležišča so praviloma zasedena. V prejšnjem letu je bilo nameščenih 35 oseb, od tega 18 na novo. To pomeni, da se uporabniki kar izmenjujejo.”
Zavetišče za brezdomce Maribor ima kapaciteto 24 ležišč, z možnostjo dveh pomožnih ležišč v izrednih razmerah. Vsa ležišča so praviloma zasedena.
S predlogom izgona tujcev ni seznanjena, verjame pa, da morajo biti razlogi za to dejanje tehtni in utemeljeni.
Bodo kazni ljudem zagotovile streho nad glavo?
Petrovičeva še ocenjuje, da je ključ do reševanja problemov brezdomcev v sodelovanju: “Ustanoviteljica Zavetišča za brezdomce v Mariboru je lokalna skupnost, ki je prisluhnila potrebam okolja in z njo dobro sodelujemo. Enako tako del delovanja zavetišča na osnovi razpisov financira država. Posamezna zavetišča v Sloveniji je ustanovila »Caritas«, s katero v Mariboru v primerih kriznih situacij iščemo skupne rešitve za namestitev.”
Predvidene denarne sankcije in celo možnost izgona težav z brezdomstvom ne rešujejo. Na CSD rešitev ob porastu brezdomcev prej vidijo v povečanju kapacitet ter psihosocialni pomoči.
Predvidene denarne sankcije in celo možnost izgona težav z brezdomstvom ne rešujejo. Na CSD rešitev ob porastu brezdomcev prej vidijo v povečanju kapacitet ter psihosocialni pomoči.
V Mariboru se problematike konstruktivno lotevajo: “Posamezni uporabniki zavetišča se, če to želijo in ko je to mogoče, v dogovoru z javnim Medobčinskim stanovanjskim skladom premestijo v začasne bivalne enote,” je še povedala Petrovičeva.