Vsako leto se ob zaključku leta mnogi zaposleni sprašujejo, ali jih bo obdarovalo tudi njihovo podjetje – z božičnico, 13. plačo ali nagrado za poslovno uspešnost. Tudi letos, v letu 2024, številna podjetja že napovedujejo izplačila nagrad, ki bodo marsikateremu zaposlenemu polepšala praznike.
V mnogih podjetjih je božičnica postala stalna praksa, saj pomaga ohranjati zadovoljstvo zaposlenih in krepi njihovo pripadnost podjetju. Preverili smo, katera podjetja bodo letos svojim zaposlenim izplačala nagrado ob koncu leta.
Nekateri že vedo višino, drugod še nedoločene
V podjetju Lumar bodo tudi v letošnjem letu izplačali nagrado za poslovno uspešnost. Višina nagrade bo znašala okvirno 2.400 evrov bruto in lahko minimalno odstopa. Končen znesek bodo sicer definirali, ko bo znan najvišji znesek nagrade za poslovno uspešnost, ki se ne bo všteval v davčno osnovo. Izplačilo bo višje za okrog 10 odstotkov kot v letu 2023. Nagrado bodo izplačali v začetku meseca januarja 2025.
Skladno z dogovorom, sklenjenim s sindikalnimi in delavskimi predstavniki, bo kranjsko podjetje Goodyear Slovenija višino nagrade določi glede na dosežene poslovne rezultate. Ob izpolnjenih ciljih proizvodnega plana prvih enajst mesecev in ob upoštevanju predvidenih rezultatov za december, bodo zaposleni proizvajalca pnevmatik letos prejeli nagrado v bruto znesku 1.000 evrov oziroma 779 evrov neto.
V OTP banki bodo zaposlenim izplačali nagrado za poslovno uspešnost v višini 1.540 evrov bruto.
Tudi Spar Slovenija bo svojim zaposlenim letos izplačal nagrade ob koncu leta. Nagrada je vezana na poslovno uspešnost podjetja, povprečno izplačilo bo znašalo približno 548 evrov bruto, do nagrade pa bodo upravičeni vsi zaposleni v podjetju, vključno z odsotnimi. Dodatno bo podjetje nagradilo tudi tiste zaposlene, ki so izkazali nadpovprečne individualne dosežke. Skupaj bodo tako izplačali 3,5 milijona evrov (bruto). Nagradi bosta izplačani 10. decembra 2024.
Od podjetij iz Skupine JHMB je poslovno uspešnost za leto 2024 zaposlenim doslej izplačala Energetika Maribor v višini 1.600 evrov bruto. Medtem v ostalih povezanih podjetjih glede izplačila poslovne uspešnosti trenutno še potekajo dogovarjanja med sindikati in poslovodstvi. ''Zato vam natančnejših podatkov za zdaj ne moremo posredovati,'' so sporočili iz mariborskega holdinga.
Kot poroča portal 24ur.com pa bo po doslej znanih podatkih letošnji rekorder podjetje Datalab. Višina povprečnega izplačila v Datalabu bo znašala 4.900 evrov bruto, bodo pa nagrade variabilne. Portal N1 pa poroča, da bodo Skupina Krka, Revoz, Telemach, Skupina HSE, Skupina Lek in družba MOL&Ina božičnice oziroma nagrade za poslovno uspešnost izplačali, vendar višina zneskov še ni znana. Enak odgovor smo sami prejeli s strani Slovenskih železnic, božičnice zaposlenim torej bodo izplačane, a še ni znano v kakšni višini.
Tudi v Zavarovalnici Sava bodo letos vsem zaposlenim izplačali del plače iz naslova poslovne
uspešnosti v skladu s kolektivno pogodbo oziroma internim aktom družbe po kriteriju
uspešnosti oziroma dobičkonosnosti poslovanja. Podatek o znesku izplačila bo znan do konca tega tedna.
Pri Pošti Slovenije pa zaenkrat odločitev o izplačilu poslovne uspešnosti še ni sprejeta.
Lani ''božičnico'' prejeli tudi upokojenci
Lani so upokojenci poleg prejeli rednega letnega dodatka tudi enkratni zimski dodatek v višini od 58 do 182 evrov. Višina zimskega dodatka, ki je predstavljal 40 odstotkov izplačanega letnega dodatka, je bila odvisna od višine pokojnine. Vlada se je za njegovo enkratno izplačilo v letu 2023 odločila zaradi izjemnega dviga cen in blažitve vsesplošne draginje. Zimski letni dodatek se je izplačal najkasneje z izplačilom redne pokojnine in nadomestil za mesec december leta 2023 oziroma v primeru naknadno priznane pravice do letnega dodatka za leto 2023 najkasneje z izplačilom redne pokojnine in nadomestil za mesec april leta 2024.
V začetku poletja je sicer poslanska skupina SDS podala predlog sprememb pokojninskega zakona, s katerimi so želeli za upokojence uvesti božičnico v višini najmanj 50 odstotkov letnega dodatka. Po predlogu bi upokojenci že decembra prejeli božičnico, in sicer upokojenci s pokojnino do 650 evrov v višini 230 evrov, tisti s pokojnino med 650,01 in 780 evrov v višini 160 evrov, tisti s pokojnino od 780,01 do 920 evrov pa v višini 130 evrov. Pri pokojnini od 920,01 do 1110 evrov so določili božičnico v višini 105 evrov, pri pokojnini, višji od 1110 evrov, pa v višini 75 evrov.
Vlada predloga ni podprla, ker ne upošteva, da se v določenih primerih vsakoletni letni dodatek in s tem predlagana božičnica pri prejemnikih socialnih transferjev upošteva kot dohodek, je takrat poročal STA. Cenzus za denarno socialno pomoč je 485 evrov, za varstveni dodatek pa 228 evrov, skupaj torej 713 evrov. Tako bi se ravno pri tistih z najnižjimi pokojninami lahko zgodilo, da predlagana božičnica praktično ne bi imela nobenega učinka, je po poročanju STA dejal državni sekretar na ministrstvu za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Igor Feketija.
Letos dodatka ne bo
Letos tovrstnega enkratnega zimskega dodatka ne bo. Kot so nam pred časom pojasnili na Ministrstvu za delo, trenutno glede na 8,8 - odstotno redno uskladitev pokojnin v 2024 in umiritev cen dviga življenjskih potrebščin in energentov vlada letos ne predvideva dodatnih, enkratnih ukrepov za pomoč upokojencev, kot so bili v lanskem letu.
Ob tem spomnijo, da je za posamezna gospodinjstva, ki se soočajo s povečanimi nepredvidenimi stroški, na voljo institut izredne socialne pomoči. »Ta je namenjena osebam ali družinam, ki so se zaradi nepredvidenih razlogov znašle v materialni ogroženosti ali imajo izredne stroške, ki jih ne morejo pokriti z dohodkom. Vlogo je treba vložiti na center za socialno delo,« pojasnjujejo.