Slovenija sodi med najbolj ogrožene evropske države zaradi okuženih klopov. Okužba z virusom klopnega meningoencefalitisa lahko pusti trajne posledice, med drugim tudi ohromelost, kratkotrajne razpoloženjske motnje in depresije. V UKC Maribor so lani zabeležili 30 primerov klopnega meningitisa in približno 100 bolnikov z lymsko boreliozo. V letih od 2014 do 2016 je bilo letno porabljenih med 9000 in 10000 odmerkov cepiva. Kot nam je povedal Aleksander Jus, pomočnik direktorja za zdravstveno nego, se je v preteklem letu v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor proti klopnemu meningoencefalitisu cepilo 1708 ljudi.
In kako poteka zdravljenje?
Predstojnico Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor Boženo Kotnik Kevorkijan, smo povprašali, kako poteka zdravljenje: »Zdravljenje klopnega meningitisa je simptomatsko. Pri simptomatskem zdravljenju gre za lajšanje težav – protibolečinska sredstva, počitek, infuzija, fizioterapija, tudi zdravljenje z umetnim predihavanjem, če odpove dihalni center, ampak to je zelo redko. Lymsko boreliozo v vseh stadijih in oblikah zdravimo z antibiotiki.« Okužbam so izpostavljeni vsi, ki se gibajo v naravi, tudi v mestnem parku ali na domačem vrtu.
Čez mejo v zadnjih letih število cepljenih drastično naraslo
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) so nam povedali, da sicer delež res cepljenih narašča, a je še vedno zelo nizek: »Pri nas se, žal, še vedno premalo ljudi odloča za cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu, kljub težkemu poteku te bolezni. Na podlagi zadnjih podatkov iz spremljanja cepljenja ocenjujemo, da je približno 16 odstotkov prebivalcev cepljenih z najmanj enim odmerkom, redno pa se cepi okrog 7 odstotkov prebivalcev.« V Avstriji, ki ima podobno razširjenost povzročitelja bolezni kot v Sloveniji, so uspeli zvišati delež cepljenih s šest odstotkov v letu 1980, na več kot 80 odstotkov v zadnjih letih, hkrati pa se je močno znižalo število zbolelih.
Cepljenje in poživitveni odmerki
Strokovnjaki priporočajo cepljenje vsem osebam od enega leta starosti naprej, še posebej pa vsem tistim, ki živijo na endemičnim območjih. Akcijo cepljenja v Zdravstvenem domu dr. Adolfa Drolca Maribor izvajajo že sedmo leto in vsako leto beležijo za približno 50 odstotno povečanje števila cepljenih. Jusa smo povprašali na koliko časa se more odmerek cepiva obnavljati in pojasnil nam je, da v kolikor prvo dozo prejmete v aprilu 2018, se druga prejme čez 1 do 3 mesece in nato tretja doza čez 5 do 12 mesecev po drugem odmerku. Poživitveni odmerek se svetuje tri leta po tretjem odmerku, nadaljnji odmerek tri do pet let po poživitveni dozi in po 60 letu starosti na tri leta.
Zaščitite se s primernimi oblačili in uporabite repelente
»Vsem osebam, ki se gibajo v naravi in izvajajo aktivnosti na prostem svetujemo cepljenje proti KME. Cepljenje je najučinkovitejši ukrep za zaščito pred boleznijo. Sicer pa svetujemo vsem osebam ob izletih v naravo, da se pred vbodom klopa zaščitijo s primernimi oblačili in obuvali, ki preprečijo neposreden stik klopa s kožo, in uporabijo repelente, po vrnitvi iz narave pa pregledajo telo, odstranijo oblačila in se stuširajo. Če opazijo klopa, naj ga čim hitreje previdno odstranijo,« svetujejo v NIJZ.
»Naj nas klopi ne odvrnejo od narave, s cepljenjem se zaščitimo proti klopnemu meningitisu,« ob koncu doda Predstojnico Oddelka za infekcijske bolezni in vročinska stanja UKC Maribor.