Strateški svet za digitalizacijo je danes predstavil prvi paket ukrepov digitalizacije, ki ga je vlada potrdila na seji prejšnji teden, poroča STA. Prvi mož sveta Mark Boris Andrijanič je poudaril: “Gre za 40 rešitev za četrto desetletje slovenske države, ki bo nedvomno digitalno.” V prvi paket ukrepov so vključili rešitve za digitalizacijo javne uprave, zdravstva, izobraževanja in gospodarstva.
V šolah bi uvedli obvezen predmet računalništva
Med predlogi na področju izobraževanja je digitalni bon za pridobivanje e-veščin. Kot je pojasnila Ajša Vodnik, ki vodi delovno skupino za izobraževanje, bi ga lahko unovčili pri ponudnikih izobraževanj oziroma tečajev, izbranih na javnem razpisu. V prvi fazi bi lahko bili do bonov upravičeni upokojenci.
Svet je predlagal tudi uvedbo obveznega predmeta računalništva in informatike v srednje in osnovne šole. Digitalizirali bi učne procese v šolah in okrepili študijske programe z IKT vsebinami.
Osebna izkaznica in gradbeno dovoljenje le digitalna?
Na področju javne uprave in digitalne družbe je svet predlagal rešitve, ki bodo po besedah Andrijaniča poenostavile življenje državljanov in jim prihranile veliko časa in živcev. Med njimi so tudi e-gradbeno dovoljenje in e-osebna izkaznica, virtualno okence in ukinitev prometnega dovoljenja.
Družinam bi vlada prišla nasproti z informativnim izračunom družinskih prejemkov, vsem davkoplačevalcem pa z uvedbo tako imenovanega davčnega trajnika za avtomatično plačevanje obveznosti.
Za kronične in onkološke bolnike telemedicinska obravnava
Vodja delovne skupine za zdravstvo Igor Zorko je pojasnil, da bi najprej zagotovili storitev e-oskrbe na domu za 5.000 najbolj ogroženih starostnikov, invalidov in težjih kroničnih bolnikov. Uvedli bi telemedicinsko obravnavo kroničnih in onkoloških bolnikov.
Z vzpostavijo mobilne aplikacije bi posamezniku omogočili enostaven dostop do lastnih zdravstvenih podatkov, zdravstvenih potrdil, napotnic in receptov. Odpravili bi izmenjavo papirne zdravstvene dokumentacije med izvajalci zdravstvenih storitev.
Slovenski IT strokovnjaki naj bi se vrnili iz tujine
Na področju gospodarstva bi poenostavili poslovanje podjetij z državo, spodbudili nastajanje startupov in privabili slovenske IT in druge strokovnjake iz tujine. Med konkretnimi ukrepi so e-notarske storitve, je povedal vodja delovne skupine za gospodarstvo in podjetniško okolje Mark Pleško. Uvedli bi tudi enotno poročanje podjetij državi prek ene platforme, iz katere bi nato različni državni organi črpali podatke.
Svet bi administrativno razbremenil delo na daljavo, omogočil možnost video identifikacije za odpiranje računov pri bankah in podjetjih, ki se ukvarjajo z dejavnostjo virtualnih valut, uvedel sistemske spodbude za naložbe institucionalnih vlagateljev v startupe ter s spremembo davčne politike spodbudili nagrajevanja zaposlenih z delnicami in opcijami podjetja.
Predstavništvo Slovenije v Silicijevi dolini
Med drugim so predlagali vzpostavitev razvojno-gospodarskega predstavništva v Silicijevi dolini v ZDA in mednarodnega centra za uporabno umetno inteligenco v Sloveniji. Vzpostavili bi tudi enotno platformo, ki bi povezovala različne oblike javnih in drugih prevozov. Nadgradili bi mednarodni poligon za kibernetsko varnost ter vzpostavili poseben del rezervne sestave Slovenske vojske za strokovnjake na področju kibernetske varnosti. Prav tako bi uvedli obvezno samodejno podnaslavljanje TV programov
Glede morebitnih pomislekov informacijske pooblaščenke pa je Andrijanič zatrdil, da je skupina odprta za dialog. Dejal je: “Če je neka rešitev možna na Švedskem, v Nemčiji, v Avstriji in v Švici, verjamem, da jo je mogoče implementirati tudi v Sloveniji.”