Vladi je bilo predlagano, da bi se v Sloveniji uvedel tečaj o psih, ki bi ga moral narediti vsak zdajšnji in bodoči lastnik psa. To bi veljalo za vse pasme psov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je odgovorilo, da bodo predlog preučili in ga vključili v predloge novih predpisov v največji možni meri. Kaj to pomeni za pse in njihove lastnike?

Za lastnike pasem, ki so znane kot nevarne, še psihotest?

Število psov v Sloveniji v zadnjih letih opazno narašča, zato predlagam vladi, da uvede, da vsak zdajšnji in bodoči lastnik psa naredi tečaj o psih, njihovem vedenju in na koncu izpit. To bi veljalo za vse pasme psov,” je predlagatelj zapisal na spletni strani predlagaj vladi in dodal, da bi lastniki pasem, ki so znane kot nevarne (ob tem navaja kot primer bulldog in pitbull) morali zraven tečaja opraviti še psihotest. To bi po mnenju predlagatelja prispevalo k večjem dobrobitu psov in lastnikov.

Pes ni igrača, je živo bitje, ki zahteva določen nivo odgovornosti in lahko postane v neveščih rokah nevaren tako za sebe kot za okolico. Vse prevečkrat beremo o napadih psov, v nekaterih primerih, ko napadejo v tropu, pa pride tudi do nepotrebnih smrti tako psov kot ljudi,” še je zapisal. Kaj na predlog pravi vlada?

Vsak skrbnik živali mora imeti osnovo znanje o živalih

Kot so nam pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, z vidika zaščite živali Zakon o zaščiti živali v 7.a členu določa, da mora imeti vsak skrbnik živali osnovno znanje o potrebah živali glede vode, hrane, primernega okolja, vrsti značilnega obnašanja ter o predpisih glede dobrobiti in zaščite živali (osnovno znanje o živalih). To velja tako za skrbnike psov kot tudi skrbnike mačk.

Kot je dejala poslanka SD in podpredsednica državnega zbora Meira Hot, zakonodaja, ki ureja področje psov in mačk, vsekakor še zdaleč ni urejena tako, kot bi morala biti za državo, ki je del najrazvitejšega sveta. Meni, da je ogromno področij, za katere bi potrebovali sistemske spremembe in rešitve, a jih žal ne morejo sprejeti, kaj šele uveljaviti hitro.

Če skrbnik živali ustrezno skrbi za svojo žival oziroma ustrezno ravna z njo, se šteje, da ima ustrezno osnovno znanje o živali. Skrbnik živali, ki mu je s pravnomočno odločbo ugotovljena kršitev prvega oziroma drugega odstavka sedmega člena in mu je odvzeta ena ali več živali zaradi zaščite njihove dobrobiti, pa želi posedovati žival, mora pridobiti osnovno znanje o živalih na usposabljanju iz četrtega odstavka tega člena. Podrobnejše vsebine programov (manjkajočih) usposabljanj, pogoje za predavatelje in podrobnejše vsebine glede evidenc o izvedenih usposabljanjih bo predpisal minister,” so ob tem navedli.

Kakšni so trenutni zakoni, ki veljajo za “nevarne” pse?

Z vidika varovanja javnega zdravja ljudi, za preprečevanje napadov in ugrizov psov, medtem veljavni Zakon o zaščiti živali določa splošne zahteve za obvladovanje psov, da niso nevarni okolici. V drugem odstavku 11. člena zakon določa, da mora skrbnik živali z ustrezno vzgojo in šolanjem oziroma z drugimi ukrepi zagotoviti, da žival ni nevarna okolici, ter v tretjem odstavku, da morajo skrbniki psov zagotoviti fizično varstvo svojih psov tako, da jih imajo na javnem mestu na povodcu. Pri čemer je javno mesto javni kraj, kot je opredeljen v zakonu, ki ureja varstvo javnega reda in miru, razen površin, kjer ni oziroma ni pričakovati večjega števila ljudi. Javni kraj je v Zakonu o varstvu javnega reda in miru opredeljen kot vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur.

Pes, ki ima status nevarnega psa, mora biti fizično varovan v skladu z 12. členom Zakona o zaščiti živali, ki določa da morajo skrbniki nevarnih psov zagotoviti fizično varstvo psov na enega izmed naslednjih načinov:

  • da so psi na povodcu in opremljeni z nagobčnikom,
  • da so zaprti v pesjaku ali objektu,
  • da so v ograjenem prostoru z ograjo, visoko najmanj 1,8 m, ki je na vhodu označen z opozorilnim znakom.

Če nevaren pes ponovno ugrizne, pri čemer poškodba ni posebno huda telesa poškodba, je zanj predpisano obvezno šolanje, ki mora biti izvedeno v šestih mesecih od dogodka oziroma do dopolnjenega drugega leta starosti, če gre za mladega psa. Takega šolanja se morata udeležiti pes in njegov lastnik oziroma skrbnik po programu, ki je odobren s strani UVHVVR. Uspešnost opravljenega šolanja psa preveri komisija, ki jo imenuje izvajalec programa šolanja. Lastnik psa pa je dolžan dokazilo o uspešno opravljenem šolanju predložiti pristojni veterinarski organizaciji, ki ta podatek vnese v CRPsi. Šolanje psa je obvezno tudi za psa, ki živi ali bo živel v istem okolju kot lastnik, ki je že posedoval psa, pa je bil pes usmrčen zaradi povzročitve smrti ali posebno hude telesne poškodbe. Če pes ne opravi predpisanega šolanja ali je šolanje neuspešno, uradni veterinar odredi usmrtitev takega psa, so še pojasnili na Upravi za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin.

Število napadov psov se po podatkih ministrstva na povečuje

Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, tako pojasnjujejo, da veljaven predpis, ki ureja zaščito živali, že določa dolžnosti skrbnika psa glede vzgoje in šolanja, opredeljuje fizično varstvo psov na javnem mestu, opredeli nevarnega psa in dodatne obveznosti za lastnika psa, ki izhajajo iz te opredelitve. Glede na razpoložljive podatke je področje dobro urejeno, število napadov psov na ljudi se kljub večjemu številu psov po podatkih ministrstva ne povečuje.

Ker pa je ključnega pomena za sobivanje psov, njihovih skrbnikov in okolice odgovorno lastništvo, se na ministrstvu strinjajo, da je uvedba usposabljanja bodočih lastnikov psov pred pridobitvijo psa predlog, ki ga je vredno podrobneje preučiti in o njem opraviti tudi širšo razpravo s strokovno in splošno javnostjo.

Predlagatelju so še odpisali, da bodo njegov predlog vključili v predloge novih predpisov v največji možni meri.

Poslanka SD Meira Hot nam je sicer še zaupala, da se ne strinjajo ravno s tem, da bi morali lastniki opraviti izpit, s katerim bi kasneje pridobili pravico za lastništvo psa. Bolj se nagibajo k ideji, da bi bodoči lastniki katerekoli živali morali na tečaj/usposabljanje ipd. o osnovah ravnanja in skrbi za živali. “Predvsem bi morali bodoči lastniki preko tečajev/usposabljanj pridobiti osnove odgovornega lastništva – takšna je ideja v naši poslanski skupini. Zakon, ki bi predvideval tečaj/usposabljanje ipd. za katerokoli žival je vsekakor upravičen, saj so živali čuteča živa bitja, za katere moramo vedeti, kako skrbeti oz. kako z njimi ravnati,” je ob tem dodala.