Cepljenje sicer ščiti pred težjim potekom bolezni, vendar ne pred samo okužbo, posledično lahko tudi cepljeni širijo virus. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) se med okuženimi znajde vedno več cepljenih. Tako so od 4. oktobra do. Novembra med okuženimi zaznali približno polovico cepljenih. V tem primeru, se postavi vprašanje, ali cepljeni morajo v karanteno?
Na spletni strani vlade je sicer zapisano, da: “Karantena ni potrebna za osebe, ki so prebolele covid-19 in je od začetka bolezni (oz. od pozitivnega rezultata testa na okužbo s SARS-CoV2, v kolikor je pri osebi okužba potekala brez simptomov) minilo manj kot 6 mesecev, za osebe, ki so bile cepljene proti covidu-19. V primeru, da oseba prejme obvestilo NIJZ o tesnem stiku z okuženo osebo ali odločbo o karanteni, pa izpolnjuje pogoj P ali C, naj o tem obvesti Ministrstvo za zdravje na e-naslov: [email protected]. Obvestilu je potrebno dodati dokazilo o cepljenju oz. prebolevnosti.”
Za portal Žurnal24.si so iz Ministrstva za zdravje pojasnili: “Za osebe, ki so imele visokorizičen kontakt in predstavljajo izjemo od karantene na domu (cepljeni in/ali prebolevniki), predlagamo, da opravijo HAGT/hitri test takoj, ko prejmejo informacijo, da so imele visokorizičen kontakt, in ponovno 2 dni za tem.”
Dodali so še, da tudi za osebe, ki so imele visokorizičen kontakt in predstavljajo izjemo od karantene na domu, velja upoštevanje vseh ukrepov za preprečevanje širjenja okužb virusa. Če osebe razvijejo simptome ali bolezenske znake, naj ostanejo doma in kontaktirajo osebnega zdravnika, ki jih bo napotil pa PRC test.