Pozivu k poznejšemu zapiranju gostinskih lokalov botrujejo opažanja, da se glede na zgodnjo uro zapiranja, druženja pogosto nadaljujejo v zasebnih prostorih med štirimi stenami. To v praksi pomeni, da ima upoštevanje ukrepov prej negativen rezultat kot pozitivnega.
Zapiranje lokalov ob 19. uri je nesmiselno
V Stranki mladih – Zeleni Evrope so danes zdravstvenega ministra Poklikarja ter vodjo strokovne skupine Logarjevo pozvali, naj vlada delovanje gostinskih obratov podaljša vsaj do 21. ure “Sicer razumemo, da je bil ukrep omejitve delovanja gostinskih obratov do 19. ure sprejet dobronamerno in z razlogom omejevanja širjenja nalezljive bolezni COVID-19,” so zapisali ter nadaljevali: “V praksi pa opažamo, da zgodnje zapiranje gostinskih obratov v veliki meri prispeva k nadaljevanju druženja v zasebnih zaprtih prostorih, kjer je možnost prenosa bolezni bistveno večja, kot je na gostinskih vrtovih in v notranjosti gostinskih obratov v rumenih regijah, saj gostinski obrati delujejo varno in po priporočilih NIJZ (razdalja med osebami, največje število oseb pri mizi, razdalja med mizami, razkuževanje,…).”
S podaljšanjem bodo druženja bolj varna
S podaljšanjem delovnega časa bi po mnenju Igorja Jurišiča, vodja stranke, sicer podaljšali čas, do katerega se lahko ob pijači in hrani v gostinskem lokalu družijo do 4 osebe pri mizi in na varni razdalji do druge majhne skupine pri sosednji mizi, hkrati pa bi bistveno zmanjšali potrebo po nadaljevanju druženja v zasebnih prostorih, ki takšne stopnje varnosti ne dosegajo.
Takšna sprememba bo po našem prepričanju sicer podaljšala možen čas druženja v nadzorovanih varnih okoljih gostinskih obratov, zagotovo pa v veliki meri zamejila druženja na način, ki je za širjenje nalezljive bolezni COVID-19 bistveno bolj tvegana.
21. ura je bila predlagana tudi zato, ker sovpada s časom, ko je v nekaterih trgovinah ter bencinskih črpalkah kupijo pijačo in prigrizke ter alkoholne pijače.