Zebrasta školjka ali potujoča trikotničarka je bila po navedbah v publikaciji, ki jo je podprlo Ministrstva za kmetijstvo in okolje ter Agencija RS za prostor in okolje, najprej prisotna v porečju Drave, leta 2010 pa so jo zasledili tudi v Blejskem jezeru.

Problem invazivne školjke, ki je naseljena v Blejskem jezeru, se do danes ni rešil. Nevarnost predstavlja predvsem v primeru prenosa v druga Slovenska vodovja, posebej za Bohinjsko jezero. Prenašajo jo lahko ribiči, kopalci, čolnarji ali potapljači.

Zakaj je tako nevarna?

Po navedbah v publikaciji je Zebrasta školjka ena izmed najbolj invazivnih vrst sveta. Zaradi zelo dobre prilagodljivosti na novo okolje se je zelo hitro razširila. Ker je edina školjka, ki se pritrdi na trdno podlago, nima tekmecev v naravnem okolju.

Neposredno niso nevarne za človeka, vendar imajo precej ostre robove, zaradi česar je potrebno njihovo odstranjevanju na kopalnih območjih.

“Kjer se namnožijo, tujerodne školjke poleg obale in trdega dna prerastejo tudi vse vodne objekte, plavajoče konstrukcije in celo notranjost cevi”, je zapisano v publikaciji. Prav zaradi tega pa povzročijo veliko gospodarsko škodo.

Poleg dodatnega dela na kopalnih območjih in gospodarsko škodo, predstavlja Zebrasta školjka nevarnost tudi za ekosistem v jezeru. Školjke se prehranjujejo s planktonom. Kjer se zelo namnožijo, pa vsebnost planktona v vodi upade, kar ima negativen učinek na domorodne vrste. Poveča se pa količina vodnih organizmov, ki živijo ob tleh, saj predstavljajo iztrebki školjk zanje vir hrane.

Kot je zapisano, se lahko brez izvajanja ukrepov za preprečitev širjenja pojavi velika nevarnost, da bi se razširila se v bližnje Bohinjsko jezero.

Po stiku z invazivno vrsto potrebno temeljito čiščenje

Zaradi gospodarske in okoljske škode, ki jo lahko povzroči, je preprečitev širjenja izrednega pomena. “ To lahko dosežemo le z natančnim pregledovanjem vse opreme, ki je bila v stiku z vodo,” je opozorjeno v publikaciji.

Priporočila so namenjena potapljačem, ribičem, čolnarjem in plavalcem, ki so oblikovali Blejsko jezero.

Uporabljena plovila se morajo natančno pregledati in očistiti z vročo vodo. Očiščeno plovilo se mora nato sušiti na prostem 7 dni, v primeru oblačnega vremena pa 14 dni. Enak postopek velja tudi za ribiško in potapljaško opremo.

V primeru, da ste se kopali v vodah, kjer je školjka prisotna, je priporočeno, da se kopalke najmanj 10 minut namakajo v vroči vodi.

Tudi pri hišnih ljubljenčkih je pomemben postopek. Psa je potrebno temeljito skopati in dlako dobro pokrtačiti.