Sprejemu še zadnjih ukrepov z oranžnega seznama se hitro bližamo, pravi vodja svetovalne skupine Bojana Beović. Glede na število potrjenih primerov bi jih že lahko sprejeli, a je sedaj na potezi vlada.

Prebivalce je Beovićeva pozvala, naj odpovejo vsa praznična druženja, ki so običajna ob 1. novembru.

Kot je pojasnila v izjavi za medije, morajo ukrepi predvsem preprečevati dodatno srečevanje ljudi, ki se sicer ne srečujejo v družini ali službi. Gre predvsem za športne aktivnosti, servisne dejavnosti in gostinstvo.

Pred prihajajočimi jesenskimi počitnicami in 1. novembrom pa je vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje Beovićeva prebivalce še pozvala, naj odpovejo vsa praznična druženja. Teh se namreč običajno udeležujejo tudi starejši, ki so ob okužbi s koronavirusom bolj ogroženi. Posebnih ukrepov za počitnice oziroma prihajajoče praznike sicer nimajo predvidenih.

A ob napovedanih ukrepih Beovićeva poudarja, da so ti začasni. “Toliko že vemo o virusu, da lahko, če smo pri ukrepih učinkoviti in hitri, v obdobju dveh inkubacijskih dob oziroma v štirih tednih epidemični val zmanjšamo ter ponovno odpremo dejavnosti,” je razložila.

Sam nabor ukrepov je svetovalna skupina že predstavila

Beovićeva ob trenutnem stanju ocenjuje, da je smiselno zadnji del ukrepov iz oranžnega seznama sprejeti takoj, saj se bodo tako tudi prej sprostili. Pozvala pa je tudi k sočasnemu zaprtju šol in izvajanju pouka na daljavo za starejše osnovnošolce, dijake ter študente, torej še pred jesenskimi počitnicami. Okužbe v šolah in na fakultetah namreč predstavljajo precejšen delež.

Pogrešamo res dosledno inšpekcijo. Če bi uspeli vzdrževati res dobre pogoje povsod, potem morda dodatni ukrepi niti ne bi bili potrebni. Popolnoma prepričani pa ne moremo biti, saj se virus v zaprtih prostorih širi bolj.

Težava je predvsem spoštovanje že sprejetih ukrepov. Med posameznimi gostinskimi lokali in drugimi dejavnosti obstajajo precejšnje razlike pri spoštovanju ukrepov, je poudarila Beovićeva. “Pogrešamo res dosledno inšpekcijo. Če bi uspeli vzdrževati res dobre pogoje povsod, potem morda dodatni ukrepi niti ne bi bili potrebni. Popolnoma prepričani pa ne moremo biti, saj se virus v zaprtih prostorih širi bolj,” je dodala.