Cene pogonskih goriv zunaj avtocest se bodo opolnoči zvišale. Liter 95-oktanskega bencina bo dražji za 1,5 centa in bo v naslednjem 14-dnevnem obdobju stal 1,374 evra. Liter dizla bo z 1,504 evra prav tako dražji za 1,5 centa. Za 1,9 centa na 1,097 evra se bo podražil liter kurilnega olja. Te cene bodo veljale do 27. marca, so sporočili z ministrstva za gospodarstvo, turizem in šport.

Cena velja do 28. marca

Maloprodajne cene naftnih derivatov se sicer izračunavajo na podlagi metodologije, ki temelji na gibanju cen naftnih derivatov na svetovnem trgu in gibanju tečaja dolar-evro. Marže trgovcev so ob tem omejene. Cene za liter se določa vsakih 14 dni, nova sprememba bo 28. marca.

Za 50-litrski rezervoar neosvinčenega 95-oktanskega bencina bo tako na bencinskih servisih izven avtocestnega križa treba od torka plačati 68,70 evra. Če cena ne bi bila regulirana in potrošniki ne bi bili oproščeni plačila okoljskih dajatev, bi ob upoštevanju vseh v preteklosti veljavnih davkov in prispevkov liter bencina stal okoli 1,471 evra, za 50 litrov pa bi odšteli 73,55 evra. Pri 50-litrskem rezervoarju torej potrošnik privarčuje 4,85 evra, so izračunali na ministrstvu.

Za 50 litrov dizla pa bo po novem treba na bencinskih servisih zunaj avtocest plačati 75,20 evra. Brez regulacije in oproščenega plačila okoljskih dajatev bi liter stal 1,612 evra, za 50 litrov bi tako potrošnik plačal 80,60 evra. To pomeni, da potrošnik pri točenju dizla v 50-litrski rezervoar privarčuje 5,40 evra.

Prihranek pri nakupu 1000 litrov kurilnega olja, za katerega bo treba od torka odšteti 1097 evrov, pa so na ministrstvu izračunali v višini 154 evrov.

Glede na to, da se je cena surove nafte v povprečju nekoliko okrepila, so na Financah pričakovali, da bi lahko vlada tokrat znižala trošarine.Vlada je sicer v zadnjem obdobju ob pocenitvah na trgu naftnih derivatov posegala v trošarine. Kot pravijo na finančnem ministrstvu, jih prilagaja tako, “da ohranja dostopnost maloprodajnih cen, hkrati pa si v luči javnofinančne vzdržnosti prizadeva za postopno normalizacijo prilivov v državni proračun”.

Cene pogonskih goriv na avtocestah in hitrih cestah se oblikujejo prosto.