“Z globo 250 evrov se kaznuje posameznik, če kadi oziroma uporablja tobak, tobačne izdelke in povezane izdelke, razen tobaka za žvečenje in tobaka za njuhanje, v vseh vozilih v navzočnosti oseb, mlajših od 18 let,” piše v Zakonu o omejevanju uporabe tobačnih in povezanih izdelkov. V letu 2021 je bilo ugotovljenih 389 tovrstnih kršitev, v letošnjem letu do 13. novembra pa 228 kršitev, so iz Policije pojasnili za Žurnal24. Povedano drugače, policija spiše približno eno takšno kazen na dan.

Kajenje za volanom pa je, tudi če v avtomobilu ni prisotne mladoletne osebe, kaznivo. Vsaj tako trdijo na ministrstvu za infrastrukturo. A vendarle je v praksi to precej drugače, saj morajo biti za to, da vas lahko policist kaznuje, izpolnjeni določeni pogoji, ki pa so v praksi zelo redki, piše Žurnal24.

Tudi kajenje je poleg telefoniranja, uživanja hrane in pijače, lepotičenja, branja, pisanja SMS sporočil in podobno, med vožnjo prepovedano. “To jasno določa 35. člen zakona o pravilih cestnega prometa,” trdijo na Ministrstvu za infrastrukturo. Predvidena globa: 250 evrov in tri kazenske točke.

“Običajno kajenje glede na določbe 35. člena ZPrCP samo po sebi še ne pomeni kršitve,” so na Žurnal24 pojasnili na Policiji in dodali: “Dodane morajo biti še okoliščine, ki pomenijo motenje voznika med upravljanjem vozila. To se lahko na primer zgodi, če vozniku pade cigareta iz rok ali pri prižiganju cigarete, kjer pride do voznikovega premikanja, ki lahko pomeni tudi vožnjo sem ter tja po vozišču ali nenadno zaviranje.” Gre torej za individualno obravnavo vsakega primera posebej, nato sledi ugotavljanje in dokazovanje, da je bila dejansko storjena kršitev. “Tovrstni prekrški niso prav pogosti,” so priznali na Policiji za Žurnal24.