O tem, ali mobilni telefoni res škodujejo našemu zdravju ali ne, se v zadnjem obdobju precej govori. Še posebej se omenja njihovo sevanje, saj ljudje uporabljamo skorajda na vsakem koraku. Tudi v poletnih mesecih, ko so otroci na počitnicah, je njihova uporaba pogostejša. In ker so mnenja zaenkrat še precej deljena, smo se obrnili na pristojne, da to vendarle enkrat razčistimo.

Še posebej obremenjeno tkivo možganov

Iz služba za komuniciranje Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so sporočili, da uporaba mobilnih telefonov pomembno prispeva k izpostavljenosti elektromagnetnemu sevanju. »Znanstveni odbor za identifikacijo zdravstvenih tveganj v okviru Evropske komisije (SCENIHR) navaja, da je glavni vir izpostavljenosti radijskim frekvencam uporaba mobilnega telefona pri ušesu. Pri tem je še posebej obremenjeno tkivo možganov. SCENIHR zaključuje, da rezultati epidemioloških študij glede uporabe mobilnih telefonov in izpostavljenosti elektromagnetnemu polju radijskih frekvenc ne kažejo na povečano tveganje za tumorje možganov, niti drugih rakov v predelu glave in vratu ter drugih malignih bolezni. Nekatere študije pa puščajo odprto vprašanje glede povezave med veliko uporabo mobilnega telefona in rakom slušnega živca,« so pojasnili na NIJZ.

Penetriranje sevanja v ožgane je pri otrocih globlje, kot pri odraslih

Mednarodna agencija za raziskave raka (IARC) uvršča radiofrekvenčno elektromagnetno polje, večinoma na osnovi raziskav uporabe mobilnega telefona, v skupino možnih karcinogenov. »Uvrstitev je narejena na osnovi omejenih dokazov za povečano tveganja za možganskega raka (gliom) pri ljudeh, ki veliko uporabljajo mobilni telefon,« so pojasnili.

Uporaba mobilnih telefonov pri otroci naj bo omejena

Ameriško združenje pediatrov, ki združuje 60.000 zdravnikov, opozarja, da elektromagnetno sevanje penetrira pri otrocih globlje v možgane, kot pri odraslih, saj je otroška lobanja tanjša. »Ker se otroški možgani in imunski sistem še razvijajo, so za te učinke bolj občutljivi. Priporočajo prepoved uporabe celičnih telefonov in drugih osebnih elektronskih naprav v učilnicah,« so zapisali. In zapisali splošno priporočilo: »Naj bo v smislu previdnostnega načela izpostavljenost otrok in mladostnikov elektromagnetno sevanje čim manjše ter s tem tudi uporaba mobilnih telefonov omejena.«