Mestna občina Maribor je v okviru nedavno sprejetega proračuna med drugim namenila sredstva za izdelavo strategije za brisanje grafitov, ki kazijo določene stavbe v občini. Pred kratkim je občina za tiste, ki radi rišejo grafite, naredila poseben poligon na podvozu pod krožiščem na Lackovi cesti. V zvezi z izvajanjem strategije smo na MOM naslovili več vprašanj, med drugim nas je zanimalo tudi, kdo stoji za tem predlogom. »Projektni predlog z naslovom Strategija za odstranjevanje grafitov je v okviru participativnega proračuna Mestne občine Maribor 2021-2022 podal občan. Identitete predlagateljev načeloma ne razkrivamo, razen kadar sami to posebej želijo. Je pa vsak predlagatelj vključen v izvedbo projekta, ki ga je predlagal. Za izvedbo tega projekta je zadolžen Urad za kulturo in mladino Mestne občine Maribor v sodelovanju z javnim zavodom Mladinski kulturni center Maribor,« so pojasnili na MOM-u.
Prioriteta odstranjevanje neprimernih grafitov
Ob tem so še dodali, da projekt naslavlja problematiko grafitiranja na objektih v mestnem središču in na pročeljih zgradb, ki imajo status kulturne dediščine, ter se posebej osredotoča na odstranjevanje neprimernih grafitov. Za odziv na omenjeno strategijo smo prosili tudi nekaj predstavnikov mestnih četrti (MČ). Iz MČ Center so nam sporočili, da je zanje risanje grafitov večplastno urbano vprašanje, ki lahko pomeni tako degradacijo prostora kot tudi ulično umetnost velikega formata. »Opozarjamo pa, da je bistvo strategije zgrešeno že v samem naslovu, saj ne vključuje dialoga z grafitarskimi skupinami ter razmisleka o točkah, kjer bi bili grafiti dovoljeni,« so zapisali na MČ Center in dodali, da sami ne bi želeli soditi o tem, katere točke bi naj bile dovoljene za grafite, kajti po njihovem mnenju bi o tem morala odločiti posebna komisija sestavljena iz strokovnjakov.
Bolj zadovoljni so na MČ Magdalena, kjer pravijo, da je območje grafitov že zdaj urejeno na podvozu pod železniško progo ob Ljubljanski ulici, a v isti sapi zatrjujejo, da je v sami četrti na objektih še vedno nekaj grafitov, ki bi jih bilo treba odstraniti, pri čemer izpostavljajo grafit na spomeniško zaščiteni stavbi t.i. stare glasbene šole na Ulici Heroja Zidanška.
Strategija se bo izvajala v letošnjem in v naslednjem letu
Iz Službe za odnose z javnostmi na MOM sicer odgovarjajo, da je strategija šele v pripravi. Začetek izvajanja je predviden v tem in v naslednjem letu. Dodali pa so še, da je izvajanje omenjenega projekta le del celostne strategije glede kulture grafitiranja in umetniškega izražanja na javnem prostoru. »V Mariboru si želimo postopoma revitalizirati kulturo risanja grafitov, saj v zadnjem desetletju na tem področju ni bilo prave scene in prostora za mlade umetnike, ki se želijo izražati na sprejemljiv način skozi stenske poslikave. To morajo početi na način, ki ne bo spominjal na vandalizem, temveč na umetniško poslikavo oz. mural,« so zapisali na MOM-u.
Ko se bo projekt začel, bodo najprej odstranjeni grafiti, ki spodbujajo k nasilju in nestrpnosti, ter tisti, ki so na objektih s statusom kulturne dediščine. Za grafite na stavbah, ki niso v lasti občine, bodo skušali lastnike spodbuditi k temu, da jih odstranijo sami, v kolikor se bodo grafiti pojavili na kulturnih spomenikih ali objektih v središčnih javnih prostorih. Predstavnike MČ Center in Magdalena smo še vprašali, kateri grafiti jih najbolj motijo. Prvi so odgovorili, da takšni, ki ne nosijo nikakršnega sporočila in nimajo nobene umetniške vrednosti ter zgolj kazijo pročelje objektov, na katerih se nahajajo. Druge pa najbolj motijo grafiti z neprimerno vsebino in politično motiviranimi sporočili.
Za konec zapišimo še, da je Mestna občina Maribor v letošnjem letu predvidela še pet lokacij, na katerih bi bilo dovoljeno risanje grafitov, a kje se bodo nahajale omenjene lokacije, na občini niso želeli razkriti.