Začimbe in zelišča so v ljudski medicini tradicionalno prisotna pri zdravljenju najrazličnejših bolezni in marsikatere raziskave potrjujejo, da so v velikem številu enakovredne, lahko pa tudi močnejše od sinteznih zdravil, ki so jih testirali vzporedno.
Tokrat bomo omenili nekaj začimb in zelišč, ki nas bodo pogrela v hladnejših dneh, hkrati pa odgnale tudi viruse in bakterije.
Nageljnove žbice ali klinčki
Gre za zimzeleno rastlino, ki izvira iz Indonezije. Zaradi zdravilnih lastnosti klinčke pogosto uporabljajo tudi v ajurvedi. So naravna obramba pred zajedavci in bakterijami, tudi glivicami in virusi. Eterično olje, ki se nahaja v tej rastlini, pa deluje stimulativno in grelno, zlasti pri prebavnih težavah. Žvečenje klinčkov je za naše zobe in dlesni veliko koristnejše kot žvečenje žvečilnih gumijev. Poleg tega pa bodo klinčki v dneh, ko zaužijemo več hrane kot običajno, poskrbeli za našo prebavo.
Cimet
Naslednja topla začimba prihaja iz jugovzhodne Azije. Cimet deluje antibakterijsko, zato ga brez težav lahko uporabite za odstranitev nadlog, kakršne so glivice. Deluje proti bakterijam in virusom, raziskave pa dokazujejo, da pol žličke cimeta dnevno zmanjšuje holesterol. Ugotovili so tudi, da cimet pomaga uravnavati krvni sladkor, saj oponaša inzulin in je tako priporočljiv za ljudi s sladkorno boleznijo tipa 2. Cimet se priporoča tudi pri bolečinah v sklepih, saj s svojim toplotnim učinkom deluje blagodejno na prizadeta mesta. Pri nakupu bodite pozorni, da kupite cejlonski cimet, ki ga boste prepoznali po tem, da so palčke skorje podobne zvitkom, v katerih lahko vidite nekaj tankih plasti. Če se le da, naj bo ekološko pridelan, saj je bolj plemenitega vonja, je manj pekoč, jedi ne bo pogrenil in lahko ga zaužijete v večjih količinah. Ekološko pridelani cimet je vedno svetlejši od konvencionalnega. Nekateri pravijo, da je temna barva posledica večje količine težkih kovin, herbicidov in pesticidov.
Orientalska kumina
Orientalsko kumino imenujemo tudi kumin in se po okusu bistveno razlikuje od navadne kumine. Vsebuje veliko eteričnega olja, ki pomirja prebavne težave in preprečuje vnetja, slovi pa tudi kot afrodiziak.
Kurkuma
Je tesna sorodnica ingverja, ki prav tako deluje grelno na naše telo. Kurkumo lahko uporabljamo v juhah, rižotah, v vseh indijskih jedeh pa je praktično nepogrešljiva. Njena korenika vsebuje eterično olje, ostre snovi in barvilo, ki jedem daje močno rumeno barvo. Njena rahlo pekoča aroma, ki spominja na ingver, spodbuja želodčne sokove in daje topel občutek v trebuhu.
Kardamom
Je začimba, ki izhaja iz jugovzhodne Azije in je obvezna sestava karija, v arabskih deželah pa ga dodajajo tudi v kavo. Zanj je značilen oster, a osvežujoči okus, ki nekoliko spominja na evkaliptus. Vsebuje eterična olja, ki najbolje delujejo, kadar zelene stroke nekoliko stremo. Lahko ga uporabimo tudi v prahu. S kardamomom začinjene jedi izboljšujejo splošno dobro počutje, poznan pa je tudi kot afrodiziak.
Čili
Za čili in vse druge pekoče paprike je značilno, da vsebujejo snov kapsaicin, ki jih naredi pekoče in v ustih povzroči žgočo bolečino. Kapsaicin širi kapilare po celotnem telesu in povzroči, da se aktivirajo receptorji za bolečino. Čili zvišuje srčni utrip in poveča izločanje endorfinov – hormonov sreče, ter pogreje telo.
Na sceni