Kot protokolarno darilo Mestna občina Maribor podarja tudi cepiče Stare trte in sicer izbranim prijateljskim mestom in občinam iz Slovenije ter tujine. Tako potomke Stare trte rastejo v nemškem mestu Freising, madžarskem Sombotelu ter avstrijski St. Anna am Aigen.
Stara trta krasi Prago, Pariz in Bruselj
Leta 2014 je župan Fištravec hčerko najstarejše trte na svetu podaril tudi češki Pragi, ki so jo posadili ob južnih Plečnikovih vrtovih Praškega gradu, ob doprsnem kipu, posvečenem slovenskemu arhitektu Jožetu Plečniku. Prav tako potomka Stare trte stoji v Parizu, pred pariškim muzejem vina, kamor so jo posadili leta 2006. Letos pa so potomko poslali tudi v Belgijo. Kot simbol počastitve 25. obletnice dvostranskih odnosov Slovenije in Belgije so jo prvo posadili v botaničnem vrtu severno od Antwerpna ter še nato na vrt ene osrednjih institucij Evropske unije v Bruslju.
Na 31. Svečani trgatvi Stare trte, ki je potekala 1. oktobra, smo izvedeli, da potomka uspeva tudi na Dunaju, kamor sta jo zasadila zakonca Artinger, ki sta se kot prva in edina poročila pred Staro trto, ob 30. jubileju sta ponovno obiskala Maribor ter grozd svoje potomke Stare trte podarila bračem, ki so ga sprešali skupaj s preostalimi. “Stara trta je simbol vitalnost majhnega naroda. Povsod, kjer jo posadimo, uspeva,” je že večkrat poudaril župan Maribora Andrej Fištravec. Na Svečani trgatvi so še razkrili, da so potomki Stare trte poslali v Seul v Južno Korejo ter v Pjongjang v Severno Korejo. V Pjongjangu je trta dobila nove liste ter se bo, ko preide v zimsko spanje, preselila na novo lokacijo v centralni botanični vrt. Trta v Južni Koreji pa krasi predmestje Seula, s tamkajšnjimi vinskimi prijatelji si v Mariboru prizadevajo ustvariti skupno vino miru.