41-letni Mariborčan, Erik Koler je ljubitelj eksotičnih živali, doma jih ima kar 49. Za njih še je pričel zanimati že kot otrok pri gledanju različnih dokumentarnih oddaj na tujih televizijskih kanalih. »Vedno so me zanimale drugačne živali od naših »domačih«. Takrat si nisem niti predstavljal, da bom nekoč imel te prečudovite živali doma, kaj šele, da mi jih bo uspelo razmnoževati,« pove Erik.
Svojega prvega samčka Bradate agame je nabavil pred približno petimi leti.
Vrsta Bradata agama mu je prirastla k srcu, saj jo je videl pri sosedih, ki so imeli par. Tam je tudi navezal stik, ki ga še sedaj veže do njih. »In potem se je nadaljevalo. Samček se mi je zdel osamljen in nekako sem se odločil, da mu privoščim samičko in tako naprej,« opisuje Mariborčan.

Njegova zbirka šteje 49 živali petih različnih vrst
Erik ima doma poleg Bradatih agam še Leopardje gekone, Grebenaste gekone, Jamenska kameleona in Kitajske jamske gekone. Najbolj zanimive so mu Bradate agame, saj se, kot samo pravi, najbolj navežejo na svoje lastnike in se zelo rade tudi crkljajo: »So super hišni ljubljenček, samo navaditi se je potrebno na nekaj drugačnega. So idealne za alergije, saj njihova bližina ne vzbuja alergij. Delujejo terapevtsko in so zelo mirne živali.«. A vsaka žival, ki jo ima, je zanj nekaj posebnega saj ima vsaka svoje značilnosti. Doma ima sedem terarijev.
Pri ljudeh pomaga odpraviti strah in predsodke do kuščarjev in ostalih eksotičnih živali.
Kot nam je ljubitelj kuščarjev še dejal, ob pogledu na kuščarja marsikoga “strese” in dobi občutek, da je to nekaj groznega, nevarnega, strupenega, a le, dokler živali ne vzame v roke in se prepriča, da temu ni tako: »Takrat nastopi trenutek, ko ne morejo verjeti, da je lahko kuščar tako prisrčen in prijeten.«. Zavedati se je potrebno, da vsaka oseba, katera se odloči za žival, s tem prevzame odgovornost za njeno oskrbo. Dnevno za oskrbo živali porabi okoli dve uri. Ima tudi prostor, ki je namenjen vzreji, za kar je pridobil dovoljenje za vzrejo s strani Ministrstva za okolje in prostor.