Jutranji mraz je v kombinaciji z vlago v zraku idealen za tako osovraženo zmrzal na steklu, na katero je treba računati. Vidljivost iz avtomobila je enaka ničli, zato je nujno namensko strgalo (na voljo za nekaj evrov v vsaki bolje založeni bencinski črpalki) in nekaj potrpežljivosti. Tudi posebno pršilo za odtaljevanje lahko pomaga – vendar samostojno le pri površinski zmrzali. Debelejši sloj ledu zahteva ročno delo …

Namensko strgalo

Strgalo naj bo resnično namensko, saj lahko trdi plastični ‘pripomočki’, ki jih najdete po avtomobilu tudi poškodujejo stekleno površino! Ko se lotite drgnjenja stekel, upoštevajte, da morate očistiti celotno vetrobransko steklo in bočne steka, ravno tako zadnje steklo tudi vzvratna ogledala. Tudi če se vam zdi, da je ‘luknja’ v vetrobranskem steklu dovolj, ni nujno, da bo tako mislil tudi policist, ki vas zaradi tega lahko kaznuje. Če vas zjutraj preseneti še sneg, pa vedite, da ste dolžni avtomobil očistiti pred vključevanjem v promet – tudi streho!

 

Kazni so različne, ampak za omenjen prekršek  je zagrožena globa 200 eur. Če bi policist ugotovil, da ste zaradi tega povzročitelj nesreče, pa vas lahko oglobi s kar 500 evri! In verjamite – če pride tako daleč, je denarna kazen še najmanj …

Grelna telesa (ogrevano vetrobransko steklo, zadnje steklo, ogledala, šobe za čiščenje stekel, …), ki vam lahko pomagajo pri mučnem jutranjem drgnjenju lahko resnično pomagajo (tudi preprečijo kakšno prasko na steklu), toda če se vam mudi, bo strgalo spet najhitrejša možna pot, saj grelne nitke vendarle potrebujejo nekaj minut, za taljenja ledu. Če gre za sneg, pa vam seveda ne uide metlica. Pri tem veja upoštevati tudi, da so tovrstni grelci (tudi ogrevanje sedežev, volana, …) veliki porabniki energije, zato jih izklopite takoj, ko jih ne potrebujete več, saj boste s tem vplivali na zmanjšanje porabe goriva.

Pazite tudi na tekočino za čiščenje vetrobranskega steka. Če v posodici ni zimske ‘mešanice’, potem se vam mlako zgodi, da vam bo preko noči tekočina zamrznila. Šobe za brizganje tekočin so še bolj občutljive na zimske temperature in tekočine v njih zmrzne še prej (če seveda nimate ogrevanih šob). Vožnja v mokrem zimskem času brez možnosti stalnega močenja stekla, pa je seveda še kako nevarna. Pazite tudi na dovolj kvalitetno mešanico, saj     se vam pri pretiranem varčevanju kaj lahko zgodi, da bo mešanica puščala sledove in madeže, kar je zelo moteče pri nočni vožnji! Tudi metlice brisalcev so pozimi na udaru. Predvsem v primeru hudega nočnega mraza, sneženja ali (in) neprave tekočine za splahnjevanje. Takrat lahko namreč primrznejo na steklo in v tem primeru je potrebno počakati na odtaljevanje. Pomaga pa tudi omenjeno sprej za odmrzovanje, če boste namreč preveč vneti in neučakani, lahko natrgate gumijasti del metlic in jih tako uničite.

Seveda pa ne pozabite tudi na pogled navzven – vlaga v avtomobilu lahko povzroči hipno rosenje. Zato nikar ne izklapljajte kompresorja klimatske naprave. Sicer pa je potrebno ves vroč zrak usmeriti na vetrobransko steklo. Če je steklo še vedno orošeno, preverite stikalo za notranje kroženje zraka (biti mora odprto), sicer pa je to običajno znak da so stekla avtomobila umazana z notranje strani. To boste uredil z bombažno krpico in sredstvom za čiščenje stekel.