V mariborski stolnici je od danes za obiskovalce spet odprt dostop do razgledne ploščadi na zvoniku, ki je nekoč služil tudi kot požarna opazovalnica. Na zvonik se je mogoče povzpeti od petka do nedelje in ob praznikih med 10. in 13. uro, ob sobotah tudi med 16. in 19. uro. Poleg lepega razgleda je na voljo še muzejska razstava Čuvajnica na stolpu.
V mestnem jedru Maribora, vsem na očeh, a še vedno slabo prepoznan tako domačinom kot obiskovalcem, se nahaja ne samo stolna cerkev temveč tudi zvonik. V zvoniku stolne cerkve svetega Janeza Krstnika je nekoč delovala požarna opazovalnica, ki je skupaj z organizirano požarno obrambo delovala kot zaščita mesta pred uničujočimi požari, ki so Maribor večkrat popolnoma razdejali.
Na vhru prebival požarni opazovalec
Na vrhu zvonika je bilo urejeno majhno stanovanje, kjer je prebival požarni opazovalec, ki je z udarci po zvonovih meščane opozarjal na nevarnost. Leta 1933 so mestne oblasti opazovalnico zaprle, zadnjo požarno opazovalko Antonio Weiss pa odpustile. Zvonik je ostal zaprt in nedostopen za širšo javnost vse do leta 2012, ko je Pokrajinski muzej Maribor pod okriljem Evropske prestolnice kulture postavil v čuvajnici na stolpu oziroma prostorih zvonika muzejsko zbirko.
Obiskovalci se lahko na zvonik povzpnejo po 162 stopnicah, ki so dobro zavarovane, mimo zvonov vse do muzejske zbirke, ki prikazuje dan v življenju požarnega opazovalca, ter do zunanje razgledne ploščadi, kjer lahko zazvonijo na zvonček želja. S prostovoljnimi prispevki bodo tudi omogočili, da zvonik ostane prijazen in dostopen vsem ljubiteljem kulture in lepega razgleda.
V zvonik, ki se nahaja na Slomškovem trgu, lahko obiskovalci vstopijo s Poštne ulice. Vhod je popolnoma ločen od vhodov v cerkev, z zvonikom pa upravlja Stolna župnija Maribor. Odprt je sezonsko, vendar je po predhodnem dogovoru ogled za skupine mogoč tudi izven odpiralnega časa.
STA
Lokalno