Na Fakulteti za strojništvo Univerze v Mariboru (FS) s povezovanjem kakovostnega znanstveno-raziskovalnega, strokovnega in izobraževalnega dela na področju inženirskih ved prispevamo k razvoju znanosti ter k tehnološkemu napredku gospodarstva in družbenega okolja.
Pri tem so najvišje vrednote našega delovanja:
- odličnost, avtonomija in odprtost raziskovalnega in izobraževalnega dela;
- poštenost, iskrenost, profesionalna etika in družbena odgovornost pri raziskovanju in izobraževanju;
- usmerjenost raziskovanja in izobraževanja v dobrobit človeštva in ustvarjanje vključujoče družbe.
Imamo odlične mednarodno priznane raziskovalce, ki z rezultati svojega dela fakulteto uvrščajo v sam vrh med članicami Univerze v Mariboru.
Raziskovalno in razvojno na FS se odvija v okviru dveh inštitutov:
- Raziskovalnega inštituta za strojništvo, ki sestoji iz 29 laboratorijev in dveh centrov odličnosti.
- Inštituta za inženirske materiale in oblikovanje, v katerem je združenih 7 laboratorijev in 3 centri odličnosti
Z znanstveno raziskovalno dejavnostjo se na FS aktivno vključujemo v reševanje aktualnih družbenih problemov in skrbimo za prenos in izmenjavo znanja v domačem in evropskem prostoru.
Raziskovalni inštitut za strojništvo (RIS)
Raziskovalni inštitut za strojništvo sestavljajo raziskovalne skupine za proizvodni management, krmiljenje in regulacijo, proizvodno kibernetiko in avtomatizacijo, dimenzionalno metrologijo in kakovost, strojne elemente in konstrukcije, inteligentne CAD sisteme, vrednotenje konstrukcij, varilstvo, materiale, fiziko, matematiko, energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo in napredne inženirske simulacije.
Raziskovalci se združujejo v laboratorije kjer izvajajo raziskovalno in razvojno delo na področju proizvodnega strojništva, konstrukterstva in energetskega, procesnega in okoljskega inženirstva.
Kot primer lahko izpostavimo raziskavo raziskovalne skupine za napredne inženirske simulacije, ki je s kombinacijo naprednih računalniško-simulacijskih, optimizacijskih in eksperimentalnih metod razvila nove oblike celičnih (meta)materialov in struktur s točno določenim odzivom pri izbranih obremenitvenih pogojih. Le-te so izjemnega pomena za uporabo v naslednjih generacijah sodobnih inženirskih, medicinskih, športnih in ostalih izdelkov.
Raziskovalci RIS iz raziskovalne skupine za energetsko, procesno in okoljsko inženirstvo so se vključili v raziskovalno delo na področju obvladovanja covid epidemije. Analizirali so prenos z virusom okuženih kapljic v dihalne poti in ugotovili kakšne kapljice dosežejo katere dele pljuč. Ugotovili so, da je za vnos virusa v naše telo najslabša močna fizična aktivnost v majhnih prostorih.
Slika: Vnos izdihane sline v človeške dihalne poti glede na fizično aktivnost in velikost prostora. Izogibati se je potrebno močni aktivnosti v majhnih prostorih. Količina vdihanega zraka 150 litrov na minuto ustreza vrhunskemu športniku med vadbo, 6 litrov na minuto pa vdihnemo med spanjem.
Raziskovalci RIS ugotavljajo, da je za prenos okužbe s kapljicami ali aerosolom najnevarnejša močna telesna aktivnost v majhnem prostoru.
Inštitut za inženirske materiale in oblikovanje (IIMO)
Aktivnosti IIMO zajemajo raziskave ter izobraževanje na področju inženirskih polimernih materialov in kompozitov, kakor tudi s področja oblikovanja tekstilij in oblačil ter razvoja pametnih materialov in oblačil. Poleg tega inštitut aktivno sodeluje z gospodarskimi organizacijami tako na področju raziskav in razvoja, kakor tudi s ponudbo analiz in storitev preskušanja materialov ter strokovnega svetovanja.
Raziskovalna dejavnost IIMO obsega raziskave na različnih področjih polimernih materialov, tekstilstva in oblikovanja s poudarkom na novo razvijajočih se znanosti in tehnologij, npr. nanomaterialov in nanotehnologij, biološko aktivnih materialov in funkcionalnih površin, itd.
V okviru IIMO je aktivnih preko 50 raziskovalk in raziskovalcev, organiziranih v sedem laboratorijev in tri centre odličnosti, in ki so aktivno vključeni v številne znanstvenoraziskovalne projekte, namenjene raziskavam naprednih polimernih materialov, njihovi predelavi in oblikovanju. Inštitut pomembno prispeva k razvoju in napredku omenjenih področij predvsem z aktivno udeležbo naših odličnih raziskovalcev v projektih EraNet, Erasmus+, Eureka, in seveda novega okvirnega programa Horizon Europe 2021-27. Več informacij o dosežkih naših znanstvenikov najdete na tem linku: Raziskovalni projekti ARRS (um.si).
Na IIMO raziskujemo tudi nanocelulozna vlakna, ki jih ustvarjajo bakterije in so alternativni vir izdelkov, kot so obliži za rane, ogrodja za tkivni inženiring, membrane, tekstilije, papir, itd.
Pomemben del predstavljajo raziskave na področju oblačilne znanosti, udobja in tekstilnih materialov, ki združujejo raziskave mehanskega obnašanja fleksibilnih struktur, ergonomije toplotnega okolja z vidika proučevanja celovitega zagotavljanja udobja pri nošenju oblačil in razvoja funkcionalnih inteligentnih oblačil za zagotavljanje višje stopnje varnosti človeka. V okviru slednjih se lahko izpostavi razvoj merilnega sistema za zajemanje motoričnih simptomov in identifikacijo motenj hoje in ravnotežja (MHR-P) pri bolnikih s parkinsonizmom, katerega cilj je ob uporabi samo-učečih se algoritmov umetne inteligence za ugotavljanje mehanizmov MHR-P in njihovo preprečitev, razviti personaliziran inteligentni nosljivi sistem – inteligentno oblačilo, ki bo na podlagi identifikacije motoričnih znakov in kinematike gibanja preprečevalo ali blažilo MHR-P.