Potem ko je bila znotraj Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana 1. marca vzpostavljena krovna Dispečerska služba zdravstva, je začetek delovanja dispečerskega centra v Mariboru predviden v maju.

“Začetek operativnega delovanja dispečerskega centra v Ljubljani je predviden v aprilu 2018, delovanje dispečerskega centra v Mariboru pa v maju 2018. Podane ocene veljajo ob predpostavki, da bodo v vmesnem času pravočasno in uspešno izvedeni vsi postopki javnega naročanja ter zaposlovanja potrebnih kadrov, vključno z njihovim usposabljanjem,” so za STA povedali na ministrstvu za zdravje.

Vzpostavljanje bo potekalo po fazah

Dispečersko službo zdravstva (DSZ) bodo namreč v praksi vzpostavljali postopoma. V prvi fazi so tako ustanovili novo samostojno organizacijsko enoto DSZ znotraj UKC Ljubljana ter zaposlili prve nove sodelavce.

V drugi fazi je predviden začetek operativnega delovanja dispečerskega centra v Ljubljani in Mariboru ter zaposlovanje in usposabljanje novo zaposlenih. V tej fazi je predvidena tudi nabava informacijske tehnologije (IT) in telekomunikacijske opreme (TK).

Tretja faza vključuje izvedbo obremenilnih testiranj vseh komponent in prevzem celovite IT in TK rešitve s strani končnega uporabnika. Šele v četrti fazi je predvideno, da bosta oba dispečerska centra izvajala vse procese in storitve iz načrta na novo organizirane službe nujne medicinske pomoči v Sloveniji. Če bo šlo vse po sreči, naj bi se to zgodilo konec leta 2019.

Čakali na opremo

V Mariboru so v ta namen že lani uredili nove prostore na Trgu Leona Štuklja, a so med drugim čakali na opremo. Postopki javnega naročanja naj bi bili zdaj le pri koncu. “Zaključena so vsa javna naročila in sklenjene pogodbe za sklope informacijske in telekomunikacijske opreme, potrebne za zagon službe. Za videokonferenčni sistem smo pred sklenitvijo pogodbe,” so za STA pojasnili na ministrstvu.

Predvidevajo, da bo po dokončni vzpostavitvi v celotni DSZ zaposlenih 146 ljudi, od tega 12 zdravnikov, 92 diplomiranih medicinskih sester oziroma diplomiranih zdravstvenikov, 33 zdravstvenih tehnikov ter devet upravno administrativnih delavcev. Od tega naj bi bila velika večina novih zaposlitev.

V mariborskem dispečerskem centru naj bi delalo 69 ljudi. Ali se bodo tja preselili vsi zaposleni v mariborskem zdravstvenem domu, ki trenutno razvrščajo nujne medicinske prevoze v centru za obveščanje na Cesti proletarskih brigad, je stvar posameznika.

Novo zaposlovanje

“Dispečerski center na Trgu Leona Štuklja sodi pod okrilje UKC Ljubljana, ki zaradi vzpostavitve delovanja centra na novo zaposluje. Odločitev o tem, ali se kdo prijavi na razpis za prosto delovno mesto, je osebna odločitev posameznika,” je za STA povedal pomočnik direktorja mariborskega zdravstvenega doma za zdravstveno nego Aleksander Jus.

Nekaj dela bo zanje še vedno ostalo. “Z začetkom delovanja DSZ je predvideno, da ti prevzamejo sprejem nujnih klicev na telefonsko številko 112, naša organizacijska enota Nujna medicinska pomoč pa bo še naprej sprejemala klice za naročanje nenujnih in sanitetnih reševalnih prevozov,” je pojasnil