Preteklo leto je podjetje Snaga na zbirnih centrih in v akcijah s pomično zbiralnico zbralo kar 866 ton nevarnih odpadkov. V Mariboru imamo sicer tri zbirne centre, kjer zbirajo vse vrste odpadkov. Nahajajo se na Plinarniški, Lahovi in Streliški ulici. Občina Ruše in Selnica ob Dravi si delita zbirni center v Rušah, občani Pesnice centra še nima.
Za kubični meter gradbenih odpadkov je potrebno doplačati nekaj manj kot 18 evrov za ostale mešane odpadke pa nekaj več kot 22 evrov.
Na prej omenjenih mestih je potrebno doplačilo mešanih komunalnih odpadkov, gradbene odpadke, odpadne pnevmatike s platišči, salonitno kritino in nekatere nevarne odpadke. Predaja ostalih odpadkov je v večini brezplačna. »Te odpadke je potrebno doplačati zato, ker se tovrstni odpadki pojavljajo le občasno in le pri nekaterih gospodinjstvih, zato posledično stroški, ki s temi odpadki nastajajo, niso zajeti v ceni ravnanja z odpadki, ki jo občani za ravnanje z odpadki mesečno plačujejo,« pojasnjujejo na Snagi. Snaga odpadke preda ustreznemu prevzemniku, ki nato poskrbi za obdelavo teh odpadkov. Cena predaje tone posameznih odpadkov je različna. Najdražje je ravnanje z nevarnimi odpadki.
Franc Jesenek na facebooku redno objavlja slike divjih odlagališč v Mariboru.
Ljudje nimajo denarja zato odpadke raje odvržejo v naravo? Kriva naj bi bila kultura.
»Menimo, da ni strošek tisti, ki bi silil občane k odlaganju na divjih odlagališčih. Kot vidite iz cenika, je dejansko strošek predaje pri tistih odpadkih, ki so dodatno plačljivi, relativno nizek. Gre bolj za kulturo, ki na tem področju še ni razvita tako, kot bi si želeli,« so nam še povedali na Snagi in dodali, da smo za odpadke, ki jih povzročimo sami, tudi sami odgovorni.