Ambulante v dotrajani zdravstveni postaji v mariborski mestni četrti Tezno so v veliki negotovosti. Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) ima še vedno namen prodati njihovo stavbo, občina in zdravstveni dom pa še nista našla rešitve. Ideje za selitev sicer so, konkretnih možnosti pa malo. ZZZS se je za prodajo prostorov zdravstvene postaje Tezno, ki predstavlja eno od enot Zdravstvenega doma dr. Adolfa Drolca Maribor, odločil, ker terja vzdrževanje objekta vedno večje stroške, je za STA pojasnil direktor območne enote Maribor Stane Frim.

Številni problemi

Omenjena poslovna stavba, ki je bila nekoč del cone TAM, je namreč dotrajana, tamkajšnje ambulante pa zato že vrsto let soočene s številnimi problemi, kot je zamakanje in uničeno stavbno pohištvo, lani je odkrilo streho, zato se že dlje časa govori o novi rešitvi. “ZZZS je Mestno občino Maribor in zdravstveni dom v preteklosti že večkrat pozval k nakupu prostorov, v katerih deluje zdravstvena postaja Tezno. Prvič je predlagal odkup prostorov v letu 2004 in nato ponovno v letu 2011, ko ju je tudi seznanil, da bo v primeru, če do odkupa ne bo prišlo, začel s postopkom prodaje nepremičnin,” je še povedal Frim.

A mariborska občina kot glavna ustanoviteljica zdravstvenega doma nikoli ni našla denarja za to. Na občini pravijo, da rešitev še iščejo. “Treba je pogledati dokument identifikacije investicijskega projekta, ki ga je konec septembra predložil zdravstveni dom, in skupaj z vodstvom vzpostaviti konstruktiven dialog ter nato poiskati rešitev, ki bo ugodna za vse strani,” so povedali.

Omenjeni projekt se nanaša na gradnjo nove zdravstvene postaje na občinskem zemljišču v bližini Osnovne šole Martina Konšaka, za katerega bi bilo treba odšteti okoli pet milijonov evrov. Tega denarja občina nima, je pa župan Andrej Fištravec na okrogli mizi ta teden presenetil z informacijo, da bi lahko ta denar primaknila država.

Skrb za ambulante naloga občine

A tam so jasni, da je skrb za ambulante naloga občine. “Zdravstvena postaja Tezno opravlja zdravstveno dejavnost na primarni ravni. Mrežo javne zdravstvene službe na primarni ravni določa in zagotavlja občina oziroma mesto,” so za STA povedali na ministrstvu za zdravje.

Tudi poslanec SMC Bojan Krajnc, na katerega se je skliceval Fištravec, je dejal, da gre le za okvirno idejo, da bi država v nekem še nedoločenem deležu sofinancirala investicijo, ki pa jo je treba še podrobno razdelati, preveriti pravne podlage ter doseči soglasje z vsemi deležniki v takšnem mešanem javno-zasebnem partnerstvu.

Občina sama bi lahko denar za novo zdravstveno postajo zagotovila najhitreje v letu 2019 ali 2020. V proračunu za leto 2018 je imela sicer v ta namen rezerviranih 147.000 evrov, a jih je z nedavnim rebalansom znižala na 26.500 evrov, kar je daleč od potrebnega. Zaradi izčrpanih možnosti kreditiranja, ne more niti najeti bančnega posojila za to.

Zasebni investitor?

V preteklosti so na občini prejeli interes zasebnega investitorja za izgradnjo zdravstvene postaje, a ta rešitev po Fištravčevih besedah zdaj ni več aktualna, saj so pogovori potekali pred sprejemom novih standardov v zdravstvu, ki so podražili projekt. Po novem se na Teznu predvideva osem timov družinske medicine namesto dosedanjih štirih.

Časa za iskanje rešitev ni veliko. Predvideno je namreč, da gre obstoječa stavba na dražbo prihodnje leto. Ambulante bodo sicer lahko ostale v njej še kakšno leto po prodaji. V Mariboru bo treba vzpostaviti tudi novi zdravstveni postaji na Jezdarski ulici in v Novi vasi, saj nameravajo v prihodnjih letih po besedah direktorja zdravstvenega doma Jerneja Završnika pridobiti 30 dodatnih zdravstvenih timov.

STA