Na Centru za socialno delo (CSD) Maribor trenutno obravnavajo 28 kandidatov, ki si želijo posvojiti otroka. Kot so nam dejali, je od tega 20 kandidatov že prepoznanih kot primernih za starševstvo posvojenemu otroku.
V preteklem letu je bilo izvedenih deset posvojitev, letos jih je v teku osem. Pri posvojitvi gre za skrajen ukrep, ki dolgoročno poseže v življenja vseh udeleženih, zato je pomembno, da je skrbno načrtovana.
O povprečni čakalni dobi kandidatov na CSD ne morejo govoriti: »Postopek posvojitve je naravnan na način, da otroku izbiramo najprimernejše starše, pri čemer gre za poslanstvo v katerem se moramo maksimalno potruditi, da otrok dobi tisto, kar potrebuje. Tudi posvojitelji niso pripravljeni sprejeti vsakega otroka, pri čemer gre za njihovo legitimno pravico.«
Najprej je potrebno izpolnjevati pogoje
»Na CSD Maribor se s kandidati opravi prvi razgovor, v katerem so seznanjeni z namenom posvojitve, postopkom, pogoji, možnostmi in doktrini strokovnega dela na področju posvojitev,« nam pove univ. dipl. soc. delavka Karin Kohont Brodschneider. Pri oceni primernosti kandidatov za posvojitev otroka sodelujeta socialni delavec in psiholog, ki vsak zase, v skladu s svojimi metodami dela in stroko, ugotavljata primernost kandidatov. V primeru, da zakonca izpolnjujeta pogoje za posvojitev otroka, se zakonca uvrsti na čakalno listo.
Kaj vsebuje vloga?
Kandidati, ki se odločijo, da bodo podali vlogo za posvojitev otroka, vložijo vlogo na krajevno pristojen CSD. Vlogi z motivi za posvojitev mora biti priložen življenjepis, potrdilo o zaposlitvi, potrdilo o osebnem dohodku za zadnje tri mesece in zdravniško potrdilo.
Po uradni dolžnosti center v postopku pridobi še izpisek iz rojstne matične knjige, izpisek iz poročne matične knjige, potrdilo o državljanstvu, potrdilo, da kandidatu niso odvzete roditeljske pravice, potrdilo da kandidatu ni odvzeta poslovna sposobnost oz. da ni pod skrbništvom, da le ta ni v kazenskem postopku in da zoper kandidata ni vložene pravnomočne obtožnice. Kandidati za posvojitev namreč morajo izpolnjevati zakonsko predpisana določila.
Možnost posvojitve tudi iz tujine
Ne glede na to, ali želijo kandidati posvojiti otroka iz Republike Slovenije ali iz tujine, je pričetek postopka posvojitve s strani slovenskih organov isti. »Na CSD oblikujemo mnenje o posvojitelju, ki je ključno v postopku posvojitve, tudi če gre za posvojitev otroka iz tujine.«
Posvojitelja izbirajo glede na potrebe otroka
Ob prvem stiku z uporabniki se jih seznani s pomenom posvojitev, zakonodajo in podajo vloge na CSD. »Ob pogovoru o njihovih življenjskih izkušnjah kandidate seznanimo s posvojiteljsko stvarnostjo, kjer vsakemu otroku izmed pozitivno ocenjenih kandidatov za posvojitev izbiramo najprimernejšega posvojitelja glede na potrebe otroka.«
Navadno se za posvojitev odločijo kandidati, ki so v svoji odločitvi trdni in velikokrat so že predhodno vključeni v zunanje obravnave z namenom predelave morebitnih lastnih stisk. »Zelo pomembno je, da kandidati za posvojitev poznajo razvojne potrebe otrok in pripravljenost soočanja z lastnimi stiskami, predelovanjem le teh in razblinjanja lastnih dilem,« opisujejo.
Otroci lahko spoznajo svoje biološke starše
S posvojitvijo prenehajo vse pravice bioloških staršev do otroka in otroka do bioloških staršev. Na CSD te situacije rešujejo na način, da z biološkimi starši najprej vzpostavijo kontakt in jih seznanijo z otrokovo željo. V kolikor so pripravljeni vzpostaviti kontakt z otrokom, ni težav. »Seveda pa je pomembno tudi to, da ima otrok pri svoji odločitvi, da poišče biološke starše, podporo v posvojiteljih.« Kadar pa biološki starši ne želijo vzpostavitve kontakta, posvojenemu otroku ne morejo dati nobenih podatkov, saj jih zavezuje Zakon o varstvu osebnih podatkov.
Biološka mati si lahko v roku leta dni premisli
V posvojitev se sme dati le otroka čigar starši so neznani, umrli ali če so pred pristojnim organom privolili, da dajo otroka v posvojitev in otroci staršev, ki jim je odvzeta roditeljska pravica ali trajno ne morejo izraziti svoje volje. »Naše vodilo je, da s posvojitvijo sledimo predvsem otrokovim koristim,« pove Karin Kohont Brodschneider.
Roditeljska pravica bioloških staršev v roku enega leta od podaje soglasja in do posvojitve miruje in da imajo v tem roku možnost spremeniti svojo izjavo glede podaje soglasja. Predhodno so biološki starši, ki se za navedeno odločijo soočajo seznanjeni z vsemi oblikami pomoči z namenom varovanja pravic in koristi mladoletnega otroka, nudenjem pomoči v okviru storitev centrov za socialno delo in izven z namenom, da bi ostali skupaj z otrokom.
Stabilno domače okolje je temelj zdravega razvoja
V kolikor pa so izpolnjeni pogoji za posvojitev otroka je temeljno izhodišče oz. vodilo strokovne službe, da poiščemo otroku dobre in odgovorne starše, v skrbi katerih bo otrok dobil izkušnjo sprejetosti in pripadnosti, povezave z odraslo osebo in možnost pozitivne identifikacije. Stabilno in pregledno domače okolje, so temelj zdravega razvoja in hkrati tudi najboljša preventiva.
»Pomembno je, da je navedena odločitev pretehtana, saj je vanjo vključenih veliko akterjev in potrebno je varovati korist najšibkejših, otrok,« povedo ob koncu.